Snažíte se pít mléko, abyste měli dostatek vápníku, i když vám třeba nedělá úplně dobře? V tom případě je dobré vědět, že většina druhů ořechů obsahuje tohoto prvku více, navíc v dobře vstřebatelné formě. Ořechy jsou bohaté i na minerály, které se ve zvýšené míře ztrácejí pocením (zejména hořčík a draslík). A to není všechno. Je tu i spousta dalších skvělých důvodů, proč si je dát večer u televize místo brambůrků.
V ořeších najdeme i zinek a selen, které jsou důležité pro fungování imunity, síru, která podporuje metabolismus a detoxikaci, či vysoký podíl železa. Zanedbatelný není ani obsah vitaminů, zejména E, A, D, F a skupiny B (čerstvé mají i „céčko“).
Ořechy bývají často zavrhovány kvůli vysokému obsahu tuků, jenže právě ty z nich dělají velice zdravou potravinu. Obsahují totiž vysoký podíl esenciálních mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a lipidů v krvi. Příznivý vliv ořechů na srdce byl prokázán mnoha epidemiologickými studiemi, při pravidelné konzumaci například až o čtvrtinu snižují riziko infarktu.
Ořechy jsou rovněž zdrojem kvalitních a dobře stravitelných bílkovin. V průměru jich obsahují 16 % (některé druhy až 30 %), a přestože jde o potravinu rostlinného původu, najdeme v ní všechny esenciální aminokyseliny.
Nejvyšší obsah živin mají ořechy čerstvé, skladováním (zejména nesprávným) jejich podíl klesá. Vyšší kvalitu mají ořechy skladované ve skořápce. Vyhněte se žluklým plodům a vhodné nejsou ani ořechy pražené – dramaticky v nich klesá podíl nenasycených mastných kyselin a některých vitaminů.
1. Lískové oříšky
Jsou snadno stravitelné, obsahují fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, měď, hojnost vitaminu E a bílkovin. Spolu s mandlemi jde o jediné ořechy působící zásadotvorně. Mají příznivý vliv na srdce a cévy, podporují regeneraci po zátěži a pomáhají při vyčerpání.
2. Makadamiové ořechy
Jsou patrně nejtučnější ze všech ořechů (až 80 % tuku), obsahují však velké množství esenciálních mastných kyselin, vitaminů E, A a B, selenu a zinku.
3. Pekanové ořechy
Plod podobný vlašskému ořechu je skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů A, B, draslíku, vápníku, fosforu a železa. Má pozitivní vliv na srdce a protirakovinné účinky.
4. Vlašské ořechy
Jsou bohaté na vitaminy E a B, železo, zinek, selen a nenasycené mastné kyseliny včetně omega-3. Výrazný je zejména jejich příznivý vliv na srdce a cévy. Podle časopisu Journal of the American College of Cardiology pomáhá několik ořechů po jídle snížit negativní vliv zkonzumovaných živočišných tuků podobně účinně jako olivový olej. Stejně jako on snižují hladinu cholesterolu, omezují oxidační procesy v cévách a působí protizánětlivě, navíc však obsahují aminokyselinu arginin, která udržuje pružnost cév. Vlašské ořechy také podporují vývoj a funkci mozku i celé nervové soustavy.
5. Arašídy
Plody podzemnice olejné mají vysoký obsah tuku a jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy E a B.
6. Kešu
Jsou skvělým zdrojem hořčíku, zinku, železa, vitaminů B a E, bílkovin (20 %) a nenasycených mastných kyselin. Obsahují i značný podíl sacharidů (25 %), takže rychle dodají energii. Podporují růst buněk, správnou funkci očí a doporučují se při revmatických potížích.
7. Para ořechy
Patří mezi nejbohatší zdroje selenu, antioxidantu, který povzbuzuje činnost protilátek imunitního systému. Dále v nich najdeme hořčík, vápník, železo, zinek, hojnost vitaminu E a bílkoviny. Působí protizánětlivě, protivirově, protinádorově, mají příznivý vliv na srdce a pomáhají mírnit stavy stresu a depresí.
8. Kokos
Dužina tohoto ořechu je bohatá na vápník, proteiny a vlákninu, kokosové mléko je vydatným zdrojem draslíku a vitaminů B a C.
9. Pistácie
Jsou bohaté na vitaminy A, B, E, železo, měď, selen a zinek. Mají výrazné antioxidační účinky a působí protinádorově.
10. Mandle
Mají více vápníku než mléko a jsou velice bohaté i na hořčík, železo, selen, zinek, vitaminy A, B1, E, F a H, nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a vlákninu. Zklidňují nervovou soustavu, prospívají srdci, působí antioxidačně, protizánětlivě, protivirově a protinádorově.
Skvělým produktem je mandlové mléko. Obsahuje totiž obdobné množství důležitých živin jako kravské mléko (pouze méně vitaminu B6), neobsahuje cholesterol ani laktózu a nezpůsobuje nadýmání ani jiné trávicí obtíže. Pro svou snadnou stravitelnost je vhodné jako regenerační nápoj po zátěži. Připravuje se následovně: 100 g loupaných mandlí namočíme přes noc do vody. Ráno je slijeme, přidáme 400 ml studené vody, velmi důkladně rozmixujeme a přecedíme přes plátno. Můžeme dosladit, nejlépe medem.
11. Piniové oříšky
Jádra borovice pinie jsou velmi vhodnou součástí sportovní výživy zejména pro vysoký obsah kvalitních bílkovin – až 31 %. Díky 12% obsahu sacharidů jsou i rychlým zdrojem energie.