Možná to také znáte: přibíháte domů po dlouhém tréninku v chladném a sychravém počasí a poslední, na co máte chuť, je doplňovat tekutiny studeným ionťákem. Zato takhle horká polívčička kdyby byla…
Polévky jsou skutečně velmi dobrý způsob, jak po zátěži doplnit tekutiny a minerály. Řada z nich navíc obsahuje antioxidanty, další zase bílkoviny či sacharidy a hlavně – zahřejí. A nejde přitom jen o ten pocit, kdy se vám při jídle rozlévá útrobami blažený pocit tepla. Podle čínské medicíny totiž polévky zahřívají organismus i z energetického hlediska, a tím nám na podzim a v zimě významně pomáhají zlepšit imunitu a bojovat proti virům. A kterou si dát?
Slepičí
Proč: Zahřeje, dodá bílkoviny a minerály, má protizánětlivé účinky a pomáhá léčit infekce dýchacích cest.
Příprava: Naporcovanou slepici či slepičí skelety vložte do studené vody se solí a kořením. Vařte minimálně 2 hodiny, přidejte vařenou zeleninu, nudle apod.
Brokolicová
Proč: Brokolice je bohatá na látky s protirakovinnými a antioxidačními účinky.
Příprava: Brokolici osmahněte na másle, zalijte vývarem, vařte 15 min, rozmixujte a zjemněte smetanou.
Pohanková
Proč: Pohanka zpevňuje cévy, je bohatá na minerály a antioxidanty, je zásadotvorná a působí protizánětlivě.
Příprava: Na másle osmahněte pokrájenou cibuli, brambory a kořenovou zeleninu, zalijte vodou nebo vývarem, přidejte pohanku, sůl a koření a vařte do změknutí.
Z červené čočky
Proč: Červená čočka je skvělý zdroj bílkovin, železa, selenu a zinku a na rozdíl od běžné se vaří jen krátce.
Příprava: V zeleninovém vývaru vařte do změknutí čočku, mrkev a celer. Osolte, opepřete, přidejte šťávu z čerstvého zázvoru a rozmixujte. Můžete zjemnit smetanou.
Kukuřičná
Proč: Skvělý zdroj sacharidů
Příprava: Osmahněte pokrájenou cibuli a anglickou slaninu, zalijte vývarem, přidejte kostičky brambor a mraženou kukuřici a vařte do změknutí.