Mnohé recepty na to, jak zaručeně zhubnout, se mezi lidmi předávají téměř šeptem – jako dobře střežená tajemství. Co na tom, že jejich účinnost byla mnohokrát vyvrácená, řada z nás jim přesto stále věří.
-
Vypoťte to
Běháte i v létě v šusťácích, protože jste slyšeli, že pocením se nejlépe hubne? Zapomeňte na to. Množství energie, kterou tělo vydá na pocení, je zanedbatelné a případný váhový úbytek bude způsoben převážně ztrátou vody. A ještě vám hrozí, že si uženete vlka.
-
Vynechte přílohy
Žádné brambory, knedlíky či chleba, jen flák masa se salátem… Bude to fungovat? Jistě. Úplné vyloučení sacharidů však bude znamenat zvýšenou únavu, nadměrnou zátěž ledvin, zhoršení výkonnosti a riziko osteoporózy. Přílohy omezte, ale nevynechávejte.
-
Nejezte po páté
Přežírat se před spaním je chyba, ale stejně tak není dobré vůbec nejíst, tím jen nutíte tělo k nastartování úsporného režimu. Doba mezi posledním jídlem a ulehnutím do postele by nikdy neměla přesáhnout tři hodiny. A pokud jste byli běhat pozdě večer, dejte si něco malého klidně těsně před usnutím.
-
Zahajte hladovkou
Mnoho diet začíná razantním omezením příjmu potravy v prvních dvou až třech dnech. Prý se tím „stáhne žaludek“ a nastartuje spalování tuků. Je pravda, že když ten zoufalý hlad překonáte, v dalších dnech téměř zmizí. Zároveň ale tělo přejde do úsporného režimu a riskujete výrazný jojo efekt.
-
Alkohol rozpouští tuky
Hrozná blbost. Takhle to funguje, jen když alkohol s tukem smícháte ve zkumavce, v těle se ovšem k tukovým buňkám vůbec nedostane. Naopak vám kvůli své vysoké energetické hodnotě hubnutí zkomplikuje.
-
Zapomeňte na ovoce
Je pravda, že ovoce obsahuje sacharidy, ale pokud ho nebudete jíst na kila, neuškodí vám. Navíc obsahuje řadu vitaminů, minerálů a dalších živin, je rychlým zdrojem energie třeba po zátěži a má sladkou chuť, kterou naše tělo potřebuje. Zapomeňte tedy na sladké limonády a dortíky, ale ovoce vezměte na milost.
Vláknina: ano, ale s rozumem
Jídlo s vyšším obsahem vlákniny vám nejen pomůže lépe zahnat hlad, ale prokazatelně podpoří hubnutí. Ve dvanáct let trvající americké studii například ženy, které po celou tuto dobu konzumovaly o 12 g vlákniny denně více než předtím, vážily na konci studie v průměru o 5,5 kg méně než kontrolní skupina. A jak vláknina při hubnutí pomáhá?
- Má sytivý efekt, takže toho ve výsledku sníme méně.
- Pomáhá předcházet výkyvům hladiny cukru v krvi a zpomaluje jeho vstřebávání do krve, takže netrpíme vlčím hladem ani nadměrnou únavou.
- Pomáhá předcházet zácpě a odvádí ze střev toxiny, což je obojí při hubnutí důležité.
Doporučený denní příjem vlákniny je 25–30 g, přičemž neznamená, že více rovná se lépe. Výraznější překračování tohoto množství povede ke zhoršenému vstřebávání živin, a tím i ke zpomalení váhového úbytku.
Tuky za tloušťku nemohou
K překvapivým závěrům dospěla nedávná švédská studie, která zkoumala míru obezity dětí ve vztahu ke složení stravy. Zjistila totiž, že děti přijímající ve stravě vyšší podíl tuků, měly nižší hodnotu indexu BMI (tj. byly štíhlejší). Mnohem vyšší sklony k obezitě naopak měly děti, které konzumovaly tuků méně, ale zato v jejich stravě převažovaly sacharidy. U dospělých to sice tak jednoznačné není, i u nich však platí, že rozumná konzumace tuků při hubnutí nevadí a jejich úplné vyloučení může snahy o úbytek hmotnosti naopak zkomplikovat.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock