Antibiotika z kuchyňské poličky

Antibiotika z kuchyňské poličky

Nezvládá tvoje tělo nápor podzimních infekcí? Překvapivě účinná pomoc se možná skrývá přímo v tvé kuchyni, konkrétně v poličce s kořením. Řada jeho druhů má totiž velmi silné antimikrobiální účinky, často srovnatelné s antibiotiky. A některé navíc podpoří i tvoji výkonnost! 

Tradiční česká kuchyně je na koření poněkud skoupá, vystačí si s pár druhy, jako je kmín či majoránka, a ani v jejich případě to s množstvím nepřehání. Národy v podobných či severnějších zeměpisných šířkách jsou pak na tom celkem podobně. To kuchyně národů jižních, to už je jiná káva. Tam se s kořením rozhodně nešetří, a často se dokonce používá v takové míře, že je to pro našince nepoživatelné.

Jedním z důvodů je možná i fakt, že jim často nic jiného nezbývá. V horkém podnebí se potraviny snadno kazí, a právě mnohé druhy koření vynikají svými antimikrobiálními účinky. Pokud se tedy do jídla přidají v dostatečném množství, potlačí tím množení nevítaných mikroskopických hostů, a sníží tak riziko otravy z jídla.

Mnohé druhy koření ovšem dokáží ničit nejen patogeny z jídla, ale i ty, které jsou původci infekčních onemocnění. Řada z nich také příznivě ovlivňuje i naši imunitu, zejména ve smyslu podpory množení, diferenciace a zrání imunitních buněk. V rámci prevence se tedy rozhodně vyplatí kořením nešetřit. Některé druhy ovšem mají například antibakteriální účinky srovnatelné s běžně používanými antibiotiky – tady už ale přidání do jídla nestačí, obvykle se využívají extrakty nebo éterické oleje.

Tím tě samozřejmě nenavádíme, abys třeba při angíně dával(a) před návštěvou lékaře přednost samoléčbě. Minimálně v rámci prevence jsou ale následující druhy koření velmi dobrou volbou. A vzhledem k tomu, že neustále přibývá případů rezistence bakterií vůči antibiotikům, se ale možná brzy dočkáme i toho, že také farmaceutický výzkum znovu obrátí svou pozornost k tradičním rostlinným substancím.

Zázvor

Zázvorový čaj je v posledních letech oblíbeným nápojem pro chladné měsíce roku, což je určitě dobře. Krásně prohřeje tělo, podpoří imunitu a má i přímý účinek proti řadě mikrobů. Jde přitom nejen o viry, ale i o celé spektrum bakterií, včetně například salmonely či kampylobakterií (původce nepříjemných infekcí vznikající následkem konzumace nedostatečně tepelně upraveného kuřecího masa). Má i účinky antimykotické – třeba při potírání infekcí způsobených kvasinkami Candida Albicans je podobně účinný jako chemické přípravky. Pozitivně také ovlivňuje aktivitu imunitních buněk, zejména T-buněk a makrofágů.

Kupodivu právě oblíbený zázvorový čaj není ideálním způsobem konzumace zázvoru. Část jeho pozitivních účinků je sice způsobena látkami jménem gingeroly, které v čaji najdeme, chybí v něm však vysoce účinná substance jménem 6-shogaol, která vzniká při vaření či sušení zázvoru. Lepší variantou je tedy například nastrouhat zázvor do polévky či omáčky a minimálně 5 minut povařit.

Náš tip: Zázvor výrazně podporuje prokrvení celého těla, včetně pracujících svalů, a proto je vhodný před tréninkem či závodem. Navíc zmírňuje žaludeční nevolnosti, které tě třeba při dlouhých závodech mohou potkat. Díky silnému protizánětlivému působení navíc podpoří regeneraci po zátěži.

Česnek

Česnek obsahuje několik organických sloučenin síry, které mají přímé antimikrobiální účinky a zároveň působí i epigenetickou cestou. Je účinný proti celé řadě bakterií, včetně například E. coli, streptokokům a zlatého stafylokoka. Zajímavé také je, že po nasekání a vmíchání do mletého masa v něm dokáže výrazně potlačit růst bakterií.

Působí také protivirově a protiplísňově, přičemž velice efektivně hubí zejména kvasinkové infekce, včetně těch způsobených kvasinkami Candida albicans. Posiluje také velkou část imunitních funkcí a působí protizánětlivě.

Náš tip: Česněk dokonce dokáže tlumit zánětlivé procesy v tukových buňkách, čímž napomáhá hubnutí.

Rozmarýn

Rozmarýn patří mezi velice silné protibakteriální druhy koření. Účinnost extraktu z této byliny byla prokázána u 13 bakteriálním kmenů, působí například proti zlatému stafylokokovi, E. coli a S. enteritidis.

Rozmarýn se vyznačuje také výrazným působením proti plísním a kvasinkám – prokazatelně hubí minimálně šest jejich kmenů včetně kvasinek Candida albicans.

Náš tip: Kyselina ursolová obsažená v rozmarýnu aktivuje enzym AMPK, který zlepšuje metabolismus sacharidů uvnitř svalových buněk, a tím podporuje vytrvalostní výkonnost. Rozmarýn rovněž zmírňuje alergické projevy.

Kurkuma

Kurkuma je oblíbená hlavně v indické kuchyni, jde o tradiční součást směsí koření kari. Obsahuje barvivo kurkumin, které má výrazné protibakteriální účinky – funguje proti velkému počtu bakteriálních kmenů, včetně například zlatého stafylokoka, K. pneumoniae, či E. coli. Působí také proti 19 různým druhům plísňových infekcí, včetně kvasinek Candida albicans a plísním v potravinách. Pro dostatečné vstřebávání je třeba kurkumin konzumovat spolu s látkou jménem piperin, která se nachází zejména v černém pepři (ten je ostatně také tradiční součástí kari). Kurkuma zároveň výrazně posiluje celkovou obranyschopnost.

Náš tip: Také kurkuma podporuje výkonnost, a to jak vytrvalostní, tak rychlostně silovou. Při konzumaci před zátěží navíc výrazně podporuje prokrvení pracujících svalů a díky protizánětlivým účinkům zrychluje regeneraci.

Hřebíček

Toto koření je velice efektivní při potírání bakteriálních infekcí napadajících ústní dutinu a krk, a to dokonce i proti parodontóze. Stačí pomalu žvýkat několik kousků hřebíčku.

Náš tip: Žvýkání hřebíčku či potírání dásní hřebíčkovým olejem je tradičním prostředkem proti bolesti zubů.

Oregano

Oblíbená přísada nejen středomořské kuchyně prokazatelně působí proti 9 typům bakterií, včetně salmonely, E. coli a zlatého stafylokoka. Ničí také buněčné membrány kvasinek rodu Candida, čímž způsobuje jejich smrt.

Náš tip: Český název oregana, dobromysl, nevznikl jen tak náhodou, ale odpovídá pozitivním účinkům tohoto koření na náladu. Pokud tedy na tebe jdou podzimní chmury, je to dobrá volba.

Tymián

Další z běžných kořenících přísad je též ve formě čaje tradičním léčebným prostředkem při průduškových infekcích. A zcela oprávněně. I tymián má totiž jak přímé antibakteriální účinky, tak i výrazně podporuje fungování imunitního systému. Působí proti streptokokovým i stafylokokovým infekcím a také proti kvasinkám rodu Candida.

Náš tip: Čaj z tymiánu krásně prohřívá a ulevuje při kašli.

Skořice

Hodí se nejen do štrůdlu, ale má i velmi rozsáhlé antimikrobiální účinky. Potlačuje totiž množení bakterií hned několika cestami: brání vzniku buněčných stěn nově vznikajících buněk mikrobů, narušuje funkci jejich membrán i syntézu řady enzymů nezbytných pro fungování bakterií.

Působí i protivirově, protiplísňově a celkově posiluje imunitu. Je účinná také proti močovým infekcím a její protizánětlivé účinky podpoří regeneraci.

Náš tip: Vypij každé ráno sklenici vody, do které přidáš lžičku medu, lžičku skořice a citronovou šťávu podle chuti. Podpoříš tím nejen celkovou imunitu, ale i spalování tuků a hubnutí.

Bazalka

Éterické oleje obsažené v tomto středomořském koření jsou vůči některým kmenům bakterií až 100 x silnější než antibiotikum ampicilin, a vůči plísním 10-100 x silnější než komerční antimykotika.

Náš tip: také bazalka obsahuje kyselinu ursolovou, které podporuje vytrvalostní výkonnosti i hubnutí.

Koriandr

Bylinka hojně využívaná v asijské kuchyni se osvědčila v boji s velmi problematickou bakterií Acinetobacter baumannii, která je rezistentní vůči běžným antibiotikům. Koriandr má vůči ní nejen přímý antibakteriální účinek, ale při podávání současně s antibiotickými léčivy chloramfenikolem, ciprofloxacinem a tetracyklinem výrazně zmírnil rezistenci mikrobu vůči nim.

Působí ale i proti řadě dalších bakterií a plísní.

Náš tip: Koriandr se ve fytoterapii využívá i při léčbě chudokrevnosti.

Pár bylinek navíc

Tyto bylinky sice nepatří mezi koření, díky jejich výrazným antimikrobiálním účinkům se je ale vyplatí zmínit.

Echinacea – výrazně posiluje imunitu, takže je vhodná k preventivnímu užívání, a zároveň je účinná proti virům chřipkového typu.

Schizandra – extrakt z této rostliny má vůči některým bakteriím (včetně streptokoků způsobujícím angínu) účinky srovnatelné s antibiotiky.

Šišák bajkalský – má výrazné protivirové účinky, které byly prokázány nejen v případě virům chřipky A a B, ale dokonce je schopen omezovat i množení viru HIV! Je účinný i při infekci zlatým stafylokokem odolného vůči antibiotikům.

Lichořeřišnice – extrakt z této rostliny ničí bakterie způsobující záněty močových cest.

Když dojde na antibiotika

Předepsal ti lékař antibiotika? Ani v tomto případě na používání antimikrobiálně působících druhů koření nerezignuj. Nejen, že podpoří účinnost léčby, ale některé druhy mají velmi pozitivní vliv na střevní mikrobiom. Právě ten totiž antibiotika likvidují, čímž narušují imunitu. Zvláště efektivní je v tomto směru kurkuma a zázvor

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock