Pozitivní vliv sportovních nápojů na výkonnost během delších závodů je nesporný. Pokud se ale jimi budete prolévat neustále, může se to negativně projevit na vaší tělesné hmotnosti.
Čtvrt litru průměrného sportovního nápoje obsahuje více než 50 kcal, podobně jako třeba cola nebo energy drinky. Pokud tedy potřebujete zhubnout, může to znamenat značný zásah do celkové energetické bilance.
Pravidlo č. 1: pouze při sportu
Když si dáte ionťák při maratonu, obsažené sacharidy se prakticky kompletně přemění na energii pro svaly. První dvě hodiny výkonu je zase tělo využije k obnově vyčerpaných glykogenových zásob. Jestliže ale budete sportovní nápoj popíjet večer u televize, drtivá většina přijatých cukrů se přemění na zásoby tukové.
Pravidlo č. 2: ne při každém tréninku
Sportovní nápoje vám umožní podat maximální výkon, při tréninku ovšem maximální výkon podávat nepotřebujete. Naopak, pokud se například při dlouhých bězích obejdete bez sacharidů, zlepšíte tím schopnost těla využívat při zátěži jako zdroj energie tuky. Při tréninku si tedy v pohodě vystačíte s vodou nebo s nápoji, které sice obsahují ionty, ale žádné sacharidy.
Pravidlo č. 3: pijte nápoje s aminokyselinami
Podle některých studií je výhodné, jestliže sportovní nápoj kromě sacharidů obsahuje i malé množství bílkovin a aminokyselin. Když si dáte 2 dl nápoje se sacharidy a aminokyselinami s energetickou hodnotou 40 kcal, ovlivní to vaši výkonnost stejně jako 2 dl nápoje jen se sacharidy a energetickou hodnotou 50 kcal.