Čaj s medem a citronem jako recept proti nachlazení zná asi každý. Med ovšem může být i velice užitečnou součástí sportovní výživy.
Před několika lety zkoumal výzkumný tým v Memphisu vliv sportovních energetických gelů na bázi dextrózy na vytrvalostní výkonnost cyklistů, použil přitom dvě srovnávací skupiny: jedna konzumovala placebo sladké chuti a druhá med. To, že cyklisté při konzumaci gelu dosahovali na šedesátikilometrové trase lepších výkonů než při jeho nahrazení placebem, nikoho zvlášť nepřekvapilo – od toho gely jsou. Zarážející ovšem bylo, že „obyčejný” med fungoval úplně stejně dobře jako sofistikovaný produkt sportovní výživy.
Základ medu tvoří směs tří sacharidů: glukózy, fruktózy a sacharózy. Právě díky nim funguje ve sportovní výživě lépe než samotná sacharóza nebo glukóza – fruktóza se totiž v těle metabolizuje odlišnou cestou než glukóza, a protože oba procesy mohou běžet současně, doplní kombinace obou cukrů tělu energii mnohem rychleji než konzumace pouze jednoho z nich. Výhodou je i obsah vitaminů a minerálů a důležitý je i fakt, že med narozdíl od bílého cukru zdaleka tolik nepřekyseluje organismus.
Med není obyčejné sladidlo
Zapomenout ovšem nesmíme ani na unikátní účinky medu na lidské zdraví. Jak už jsme zmínili výše, med není jen obyčejné sladidlo, jde o extrakt z květů s obsahem řady důležitých látek. Najdeme v něm vitaminy (A, C, B1, B2, B6, B 12, D, E), minerály (vápník, draslík, hořčík, fosfor, křemík, železo), bílkoviny, pyl a éterické oleje. Za zmínku z hlediska sportovní výživy určitě stojí významné množství železa ve výborně vstřebatelné formě.
Med má také prokazatelný antibiotický efekt (ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů) a jeho pravidelná konzumace je skvělou prevencí viróz, angín, chorob dýchacích cest, ale i srdečně cévních onemocnění. Navíc posiluje nervovou soustavu, pomáhá mírnit nespavost, podporuje rekonvalescenci, trávení a detoxikaci a má také pozitivní vliv na kůži – nanesení tenké vrstvy na pokožku urychluje hojení popálenin, omrzlin a drobných poranění.
Při užívání medu je vhodné mít na paměti jednu důležitou věc: teploty nad 45° C ničí některé účinné látky, takže tradiční užití medu k oslazení čaje není úplně nejlepší volba (nebo jej přidávejte již do čaje částečně vychladlého). Zrovna tak se vyvarujte oblíbeného postupu na odstranění cukernatosti v podobě zahřívání medu ve vodní lázni. Cukernatost ostatně účinky medu nesnižuje – pokud vám chuťově vadí, kupujte med medovicový (lesní), který cukernatí méně než květový.