Spousta běžců říká, že pivo je nejlepší ionťák. Pokud také vás žene do cíle vidina orosené sklenice, přečtěte si tento článek od Petra Nováka, uznávaného odborníka na sportovní výživu, ať víte, co alkohol po zátěži ve vašem těle napáchá.
Zásadní problém pití piva po zátěži představuje klíčová složka, a to je alkohol. Alkohol je pro organismus jed, který játra likvidují přednostně před ostatními biochemickými pochody. Po dobu likvidace alkoholu jsou v játrech zastaveny anabolické procesy sloužící k regeneraci po výkonu. Kromě toho je sníženo zásobení organismu kyslíkem a v organismu zůstává vyšší obsah nevydýchaného oxidu uhličitého (ve větších dávkách se projevuje jako typické alkoholické usínání).
Nárůst sportovní výkonnosti bude nižší
Průměrný organismus dospělého muže je schopen odbourat kolem 7,5 g alkoholu za hodinu, půl litru piva se tedy odbourává déle než dvě hodiny. U žen to trvá ještě déle. Takže když po sportovním výkonu zajde někdo s kamarády na tři piva, má na dobu šest a půl hodiny zhoršenou anabolizaci (regeneraci po výkonu). Při této příležitosti je dobré si připomenout, že maximální anabolizace vyčerpaného glykogenu ze svalů probíhá první dvě hodiny po výkonu, kdy se při vhodných podmínkách obnoví až 40 % z celkového množství vyčerpaného glykogenu.
Kromě toho druhou až šestou hodinu po skončení výkonu probíhá největší anabolizace svalových bílkovin (rostou svaly), která vrcholí pátou hodinu. Tři piva potom znamenají, že trénovanost a nárůst sportovní výkonnosti bude výrazně menší, protože se omezením činnosti jater zhorší podmínky pro regeneraci.
O AUTOROVI
» Petr Novák
O biochemii sportovní výživy se zajímá od druhé poloviny 60. let minulého století. Od roku 1972 přednáší sportovní výživu na různých školicích akcích. Od roku 1987 profesionálně vyvíjí doplňky stravy a sportovní výživu, včetně výpočtu optimalizace výživových hodnot až na úroveň aminokyselin. V polovině 90. let vypracoval a v praxi úspěšně potvrdil metodu změny metabolismu z pálení glykogenu na pálení tuku u vytrvalců. V současné době spolupracuje s dcerou, která vystudovala farmacii.
» Tento text je výňatkem z jeho článku, který napsal pro RUN 7-8/2012.
|
Kromě toho pivo přijímané při zátěži navozuje mylný pocit zlepšeného výkonu. Skutečnost je jiná, měřitelný výkon se zhoršuje.
Přeměna na tuk
Z hlediska estetického i zdravotního má alkohol negativní vliv v tom, že v organismu se obvykle přeměňuje na takzvaný viscerální (vnitřnostní) tuk, který se usazuje v oblasti břicha a vnitřností a je také zdravotním rizikem.
Proč tedy někteří sportovci chtějí slyšet, že pivem mohou nahradit iontový nebo regenerační nápoj? Do této skupiny patří hlavně ti, kteří provozují sporty, při nichž se trénuje kolektivně. Zde většinou poměrně rychle vzniká skupina, která po tréninku prohlásí: „Jdeme do hospody doplnit tekutiny!“ V restauraci si samozřejmě objednají pivo a ostatní také, aby nevzbuzovali pozornost.
Podle anglických studií návyk na pivo vzniká v případě, že u mužů je denní dávka piva větší než 0,3 litru a u žen 0,25 litru. U mládeže v období dospívání se návyk na alkohol rozvíjí dokonce desetkrát rychleji než u dospělých. Nepochybně tedy existují sportovci, kteří mají návyk na pivo a rádi by to měli nějak povolené. Češi jsou také z dob socialismu naučení hledat náhradní kutilská řešení. Z kočárků a praček dělali sekačky na trávu, a tak zvolili pivo jako náhradní sportovní výživu.
„Sportuju a piju pivo“
Část sportovců z kategorie exhibicionistů se chce možná ukázat, že při sportu klidně pijí pivo. Zejména časopisecké rozhovory s hvězdami druhé kategorie téměř vždy obsahují odstavec o konzumaci piva nebo jiného alkoholu. Je v tom nevyřčené „Podívejte, jaký jsem borec, sportuju a piju pivo“. Skutečnost bývá trochu jiná. Někteří možná také mlží o skutečných doplňcích stravy, které berou, a časté jsou také případy, že tyto v jiném smyslu vyřčené věty si rádi zveličují redaktoři jako zpestření jinak nudného rozhovoru se sportovcem. Ten se pak diví, když mu sponzor, výrobce sportovní výživy, zruší smlouvu.
Když se proto někdo zeptá, jestli se dá při výkonu nebo po něm pít pivo, tak odpověď zní, že ano, ovšem pouze na tom principu, že v podstatě každá tekutina se dá vypít. Má to ale asi takový smysl, jako když se někdo zeptá, jestli jsou všechny houby jedlé. Jsou, některé ale jenom jednou. Pokud to tedy někdo stále nepochopil, pít pivo jako náhradu iontového nápoje nebo pro regeneraci po výkonu je nesmysl.
Na závěr je ještě třeba zdůraznit, že toto není článek zaměřený proti pivu či jiným nápojům určeným pro něco jiného, než je sport. Za základní přístup však autor považuje, že každý nápoj se má používat k tomu účelu, ke kterému byl stvořen. Jiné pojetí je amatérské zoufalství.