Není to asi nic překvapivého, ale běžci potřebují bílkoviny ve větším množství, častěji a z více důvodů než ti, co nesportují.
Ve srovnání s lidmi, kteří mají sedavé zaměstnání, si výživa běžce žádá mnohem více bílkovin. Pokud běháte pravidelně hodinu, potřebujete přibližně 1 gram bílkovin na kilo váhy. Čím víc běháte, tím víc potřebujete – neběžcům stačí 0,6 gramu. Sedmdesátikilový běžec by tedy měl přijmout 70 gramů bílkovin denně. A ukazuje se, že je lepší si tuto dávku rozložit do celého dne než ji nahonit jen ve dvou jídlech.
Budování svalové hmoty
Jako pohon a zvýšení intenzity během tréninku vaše tělo používá právě proteiny pro tvorbu nových svalových vláken a ty se pak stávají silnější a větší. Bílkoviny také hrají klíčovou roli při stavbě mitochondrií, které působí jako pece uvnitř svalových buněk: jsou zodpovědné za „spalování paliva“ během běhu. Čím náročněji trénujete, tím více mitochondrií potřebujete, abyste s energií nakládali efektivně.
Pomáhají zhubnout
Ve studii americké armády ztratili lidé, kteří jedli dvojnásobek doporučené denní dávky bílkovin, během hubnutí více tuku a získali více svalové hmoty než ti, kteří zůstávali u DDD. Jiná studie (z Missourské univerzity) zjistila, že konzumace vysokoproteinové snídaně (35 g bílkovin oproti běžným 13 g) potlačila u účastníků chuť k jídlu později v průběhu dne a snížila touhu po večerních pamlscích s vysokým obsahem tuku nebo cukru.
Získejte to nejlepší
Běžci by si měli vybírat kvalitní bílkoviny, které obsahují větvené aminokyseliny (BCAA). Tyto kyseliny jsou klíčové při podpoře regenerace svalů či výstavbě svalové tkáně. Na tvorbu svalů po cvičení má vliv hlavně leucin. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří vejce, kuřecí, vepřové a libové hovězí maso, ale i ryby, sója či syrovátka. V menších množstvích pak najdete bílkoviny v luštěninách, ořeších a celozrnných výrobcích.