V minulých desetiletích vědci pasovali vejce do role velmi nezdravé potraviny, ba téměř zabijáka. Dnes se ale karta obrací a bývalá cholesterolová bomba se v očích odborníků mění v mimořádně bohatý zdroj živin.
Vajíčka opravdu obsahují hodně cholesterolu, více než 200 mg na kus, velkou část z toho však tvoří „hodný“ HDL cholesterol, který naše tělo potřebuje k tvorbě žluči, pohlavních a steroidních hormonů, buněčných membrán a pro správnou funkci nervové soustavy. Vejce je navíc velmi bohatým zdrojem lecitinu (žloutek jej obsahuje až 10 %), a ten naopak pomáhá hladinu cholesterolu regulovat – aktivuje totiž enzym, který podporuje metabolizaci cholesterolu a omezuje jeho usazování ve stěnách velkých cév.
Natvrdo nebo naměkko? » Vejce díky obsahu tuku nepatří mezi dobře stravitelné potraviny, konzumujte je proto nejpozději tři hodiny před tréninkem. Také jejich využití coby zdroje aminokyselin po zátěži je omezené. Stravitelnost vajec navíc hodně závisí na způsobu úpravy – nejstravitelnější jsou vajíčka naměkko, která jsou schopna opustit žaludek do hodiny po konzumaci. O něco hůře jsou na tom ta natvrdo a míchaná bez použití tuku. Největší zátěž představuje smažení na tuku – volské oko či omeleta nás bude v žaludku tlačit až tři hodiny, a navíc do sebe dostanete i škodlivé produkty oxidace cholesterolu. |
Lecitin se také podílí na tvorbě buněčných membrán, je nezbytný pro přenos látek z buňky a do buňky, chrání játra a jeho součást jménem cholin je nezbytná pro správné fungování nervové soustavy a paměti. Pro vytrvalce je také důležité, že lecitin podporuje přeměnu tuků na energii, což oceníte zejména při bězích od půlmaratonu výše a také při shazování nadbytečných kilogramů.
Žloutek vám srdce neohrozí
Škodlivost vajec vyvrátilo i několik nedávných vědeckých studií. U většiny lidí, kteří konzumovali jedno nebo dvě vejce denně, nedošlo k žádnému nárůstu hladiny cholesterolu ani triglyceridů. Pouze při jednom výzkumu celkový cholesterol mírně vzrostl, poměr HDL a LDL cholesterolu zůstal zachován.
Vejce tedy nejen že neškodí, ale naopak prospívají. Kromě zmíněného lecitinu totiž obsahují i řadu dalších důležitých živin:
» Bílkoviny – najdeme v nich všechny esenciální aminokyseliny, zvláště pak ty s obsahem síry, jichž v ostatních potravinách není dostatek.
» Vitaminy a minerály – jde o bohatý zdroj vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, K, kyseliny listové, biotinu, kyseliny pantotenové, fosforu, železa, manganu, selenu, chrómu, mědi a jódu.
» Karotenoidy – kromě betakarotenu, který je známý svými antioxidačními a protirakovinnými účinky, je zde i hojnost luteinu a zeaxantinu, které chrání buňky sítnice a jsou důležité pro udržení fungujícího zraku.
» Kyselina arachidonová – esenciální mastná kyselina je důležitá pro imunitu a podporuje výkonnost sportovců.
» Koenzym Q10 – prospívá zdraví srdce i kvalitě pokožky.
Většina důležitých živin je přitom uložena ve žloutku, dříve doporučovaný postup zahodit žloutek a konzumovat bílek je tedy učiněné zvěrstvo!