Červená vás zrychlí aneb barvy pro zdraví i výkonnost

Červená vás zrychlí aneb barvy pro zdraví i výkonnost

Některé barvy máme rádi, jiné nesnášíme a občas máme potřebu vzít si oblečení určitého odstínu. Není to však projev marnivosti. Barvy totiž výrazně ovlivňují naši psychiku i fyzické tělo, a mohou dokonce léčit či podpořit naši sportovní výkonnost. Potvrdil to nejeden odborník.

Svět kolem nás ve skutečnosti není barevný. To se jen od různých předmětů odráží světlo o určité vlnové délce, dopadá do našich očí a náš mozek to interpretuje jako barvy. Každá vlnová délka (a tedy i každá barva) má přitom svou energii, kterou může ovlivňovat pochody v organismu. Informace o světle, které dopadá do našich očí, se totiž v mozku nedostává pouze do zrakového centra, ale také do epifýzy a hypotalamu a jejich prostřednictvím pak ovlivňuje řadu biochemických pochodů v těle. Na světlo ovšem reaguje i pokožka a díky tomu mohou barvy vnímat i slepci.

A zdaleka to není jen o tom, že určitá barva dělá dobře naší duši. Vliv barev na tělo byl potvrzen řadou vědeckých studií. Niels Finsen (viz rámeček) například prokázal, že při pobytu v červeně vymalované místnosti stoupá lidem krevní tlak i tělesná teplota, zatímco v modře vymalované obojí klesá. Američan John Ott zase zjistil, že když ozařuje mikroorganismy červeným světlem, vede to k buněčné smrti. A od podobných objevů byl už jen krůček k tomu, aby se barvy začaly cíleně využívat k léčbě různých potíží.

Když tělo stůně po barvách

„Barvy působí prostřednictvím svých vlnových délek nejen na náš zrak, ale zároveň i na určitý orgán v našem těle,“ vysvětluje Petra Mičulková, která se zabývá léčením pomocí barev a barevného světla (více na Barevnestranky.cz). „Trpí-li organismus dlouhodobě nedostatkem určité barvy, dochází ke vzniku nemocí. Každá barva je také spojena s určitou částí organismu a pomáhá řešit psychické a na to navazující fyzické potíže.“

Podle odbornice se přitom k léčení využívají dvě různé metody. První z nich je colorterapie, která využívá barevné pigmenty, v podstatě jde o barvy oblečení, stěn, nábytku apod. Mnohem účinnější je ale chromoterapie, kdy se k léčení využívá barevné světlo, kterým se ozařuje určitá oblast těla. Patří sem ale i tzv. biolampy, používání barevných brýlí, díky nimž proniká do očí pouze světlo určité barvy, pití vody, která byla barevně ozařována, či vizualizace určité barvy při meditaci nebo dechových cvičeních.

„Barvy na oblečení, stěnách či nábytku působí na naši psychiku a tím ovlivňují i naše chování a rozhodování. Od toho se ale může odvíjet i řada zdravotních potíží,“ vysvětluje terapeutka. „Pokud řešíte například špatnou náladu, depresi, smutek, emoční výkyvy, ale i únavu či špatnou odolnost organismu, obvykle k tomu postačí pouze cíleně využívat barvy v okolí. Na konkrétní zdravotní problém bych ale určitě použila ozařování. Když mě bolí břicho, tak si nevezmu jenom modré tričko, ale raději ozářím břicho biolampou modře. A stejně tak úrazy či rány, které ještě moje prababička ovazovala modrým šátkem.“

Modrá ochladí, červená zahřeje

Preference barev se může lišit podle ročního období, ostatně v čínské filosofii je každé z nich spojeno s určitou barvou. Souvisí to ale i přímo s fyzikálním působením různých vlnových délek: „V létě bych byla opatrná s barvou červenou, která má silnou energii, a doporučila bych spíše modrou a zelenou, protože ochlazují organismus,“ radí Petra Mičulková. „Velice vhodné je i pít vodu z modré či zelené láhve. V zimě se zase přikláním k dostatku barvy žluté, zvlášť pokud kvůli nedostatku slunečního svitu trpíme depresemi.“

Barvy v místnosti bychom pak měli volit podle toho, k jakému účelu je využíváme, nikoliv podle toho, co je momentálně v módě – je například nesmysl volit v ložnici červenou, která výrazně aktivizuje organismus. Přihlížet bychom samozřejmě měli i ke svým osobním preferencím, zároveň je ale podle Petry Mičulkové důležité uvědomit si, že oblíbená barva úzce souvisí se základní osobnostní charakteristickou dotyčného. A pokud někdo určitou barvu až nadmíru vyhledává, tak to znamená, že organismu něco chybí.

Přemíra určité barvy navíc může mít v určité situaci i negativní dopad. „Například červená podporuje aktivitu, sílu, motivuje k činu, ale zároveň je to silně energetická barva, a pokud je jí hodně, může vyvolat nervové poruchy, agresivní chování,“ upozorňuje terapeutka. Výbušní lidé by se jí proto měli spíše vyhýbat a stejně tak bychom ji měli opatrně dávkovat i v pokojících hyperaktivních dětí. Vhodná není ani při horečce či vysokém krevním tlaku.“

Malý barevný manuál

A jak nám mohou barvy pomoci při konkrétních zdravotních potížích anebo třeba při závodě? Své zkušenosti a rady shrnula Petra Mičulková pro RUN následovně:

Imunita

Na posílení obranyschopnosti je skvělá tyrkysová barva, která podporuje a posiluje imunitní systém. Při větším oslabení posilujeme imunitu žlutou barvou, pro celkové zvýšení odolnosti je dobrá i oranžová, která nás ochrání i v době chřipek. Pro ty, kdo vlastní biolampu, doporučuji následující sestavu: oranžovým světlem ozařujeme oblast ledvin, oblast jater žlutou barvou a oblast pupku rovněž oranžovým světlem.

Bolesti kloubů

Na klouby obecně dobře působí teplé barvy, na bolesti, podráždění a posílení kloubů červená, ale na výrazně oslabené klouby raději žlutá či oranžová. Na záněty kloubů je skvělé světlo žluté barvy.

Sportovci ale mohou často využít i modrou barvu či modré nebo indigové světlo, které tiší bolesti, má stahující účinek, zklidňuje pohmožděniny. Na zklidnění otoků je rovněž dobré modré světlo (obzvlášť po úrazu či zlomenině), ale na otoky dobře působí i zelená.  Pokud kloub není oteklý, je vhodnější žlutá. Kdo má biolampu, může zároveň posilovat ledviny oranžovým světlem.

Na bolesti kloubů a svalů po námaze či úrazu je rovněž vhodné modré světlo a poté je můžeme posílit žlutým světlem. Žlutá také uvolňuje bolest a ztuhlost svalů, oranžová působí na zatvrdliny a křečovité stažení. Zelená rovněž uvolňuje svalové napětí, ale spíše v rámci regenerace.

Pokud se vracíme do aktivního života po větším úrazu či nemoci, je vhodná červená barva, ta ale může být příliš silná pro starší osoby – veteráni by proto měli dát přednost oranžové.

Otevřená poranění

Na krvavé rány je vhodná modrá, která je zaceluje, na zanícené rány je třeba nejdříve použít zelené světlo.

Chronická únava a přetrénování

Na chronickou únavu dobře působí žlutá barva, zejména pak žluté brýle. Oranžová barva zase zvyšuje odolnost organismu. Na přetrénování je dobrá nejprve zelená barva, která má uzdravující, regenerující, uvolňující a vyrovnávající účinek.

Běžecká výkonnost

V den závodu je nejvhodnější červená barva, která silně dodává energii a podporuje produkci stresového hormonu adrenalinu, který po uvolnění do krve povzbuzuje k aktivitě – umí člověka doslova vybičovat. Určitě je vhodné červené oblečení, účinnější je ale působení červeného světla. Vhodná je aplikace biolampy před startem anebo je možné využít brýle s červenými skly. Pokud je start v odpoledních hodinách, tak bych ráno tělo pomalu nabudila žlutou a teprve před výkonem bych použila červené brýle pro vybuzení organismu.

Trochu odlišná je situace při dlouhých bězích typu maratonu či půlmaratonu, kde by použití agresivní červené mohlo vést k nadměrnému nabuzení a předčasnému vyčerpání energetických rezerv. Tam bych večer před závodem na běžce působila zeleným světlem (účinné jsou zelené brýle), aby se tělo zregenerovalo. V den závodu bych pak použila žluté či oranžové světlo nebo alespoň oblečení. Tyto barvy rovněž dodávají energii, ale uvolňují ji pozvolna.

Předstartovní horečka

Největší uklidňující efekt má sice modrá barva a také startovní horečku by zmírnila velmi efektivně, má však nadměrný tlumivý efekt a závodník by potom měl problém se rychle nabudit a nastartovat sportovní výkon. Raději bych ho večer nechala popracovat se zelenou energií, aby se dostal do uvolněné harmonie (ani v tuto dobu nedoporučuju modrou barvu), a v den závodu už bych ho pouze nabudila červenou (v případě delších závodů žlutou či oranžovou), aby měl chuť závodit a hlavně se vybičoval k výkonu.

Hubnutí

Zde barvy působí především z psychologického hlediska. Oranžová například vysloveně podporuje chuť k jídlu, a pokud tedy chceme hubnout, měli bychom se jí vyvarovat v jídelně, v kuchyni, na talířích… Naopak modrá chuť k jídlu výrazně zmírňuje. Poslední dobou mi také lidé velice často říkají, že mají vymalovanou kuchyň do světle zelené barvy – například hráškové či pistáciové. Když jsem se jich zeptala proč, tak většina prý měla pocit, že u nich zelená probudí chuť se stravovat zdravěji.

 

BOX

Účinky barevného světla

Červené

Aktivuje, silně povzbuzuje, posiluje, prohřívá, prokrvuje…

Oranžové

Aktivuje (ne tak razantně jako červené), zvyšuje odolnost, povzbuzuje, uvolňuje (křečovité stažení svalů, zatvrdliny ve svalech, bolesti zad a v kříži), tonizuje, prokrvuje, má čisticí účinek…

Žluté

Posiluje (při slabostech a celkově vleklých potížích), silně a zároveň pozvolna povzbuzuje, uvolňuje (obzvlášť velké ztuhlosti a bolesti svalů), tonizuje, detoxikuje …

Modré

Zklidňuje nadměrnou činnost orgánů i bolesti, utlumuje, ochlazuje (popáleniny, horečky), stahuje rány, dezinfikuje, má protizánětlivý a antibakteriální účinek, uvolňuje usazeniny z organismu…

Zelené

Uzdravuje, zklidňuje, harmonizuje, má mírně sedativní účinek, regeneruje, uvolňuje, čistí a dezinfikuje rány, působí protizánětlivě, rozpouští a rozkládá (cysty, sraženiny)…

Fialové

Utlumuje a zároveň vitalizuje, harmonizuje, uklidňuje, uvolňuje (chronické vyčerpání psychiky, ale i křeče), vyživuje, podporuje a posiluje (obzvlášť při duševní vyčerpanosti)…

Růžové

Mírně posiluje, ale zároveň i mírně uklidňuje, posiluje hormonální a pohlavní systém, zmírňuje bolesti, nevolnosti, zklidňuje psychiku, uvolňuje napětí ve svalech…

Tyrkysové

Utlumuje a zároveň posiluje (obzvlášť silně působí na imunitu), uvolňuje napětí, aktivizuje všechny tělesné soustavy, má účinek revitalizující, regenerující, protizánětlivý, očistný…

Rudá, barva vítězství

Oblečete-li si na závod triko červené barvy, výrazně tím aktivujete organismus, nabudíte ho k výkonu a probudíte v sobě chuť vítězit. Výhody červeného sportovního oblečení navíc potvrdila i věda, byť zatím v jiných sportech než v běhu.

  • Vědci z univerzity v Plymouthu dlouhodobě porovnávali barvu dresů fotbalových týmů s jejich výsledky a zjistili, že pokud se utkají obdobně silné týmy, častěji vítězí ten v červených dresech. Nejhůře kupodivu dopadla žlutá a oranžová.
  • Němečtí psychologové zase prokázali, že rozhodčí mají sklon nadržovat sportovcům v červených dresech. Rozhodčím taekwonda promítali záznamy zápasů a nechali je hodnotit výkon. Poté jim tytéž zápasy promítli znovu, ale s tím, že bojovníkům digitálně vyměnili barvy oblečení. Přitom se ukázalo, že ti samí sportovci dostávali v průměru o 13 % více bodů, pokud byli v červené, než když zápasili v dresu modré barvy.
Text: Barevnestranky.cz | Foto: Shutterstock