Běh v terénu, valící se bahno, ručkování nebo nošení pytlů z písku… to je netradiční běžecký závod, tzv. OCR závod, v České republice fenomén několika posledních let, který zažijeme i my tady u nás v Hostivici. Manažerku Michaelu Rosenkranzovou ze společnosti Rocki outdoor company s.r.o., která pořádá závody tohoto typu pod názvem ROCKI RACE, jsme poprosili o pár slov.
Poslední dubnová sobota bude v Hostivici patřit OCR závodům. O co jde a pro koho jsou určeny?
Překážkové závody, ve zkratce OCR (Obstacle Course Races), jsou závody, při kterých dochází ke kombinaci běhu a překonávání různých překážek. Ty mohou být buď uměle vytvořené, anebo přírodní. Stavitelé tratí totiž využívají různé terénní nerovnosti, vodu nebo oblíbené bahýnko (smích). V současné době nabírá OCR na popularitě, a proto vzniká mnoho různých typů těchto závodů. Každý má něco specifického, ale všechny mají jedno společné, závodníci si při zdolávání trati mnohdy sáhnou doslova na dno, a o to větší pocit spokojenosti mají, když probíhají cílem a za svůj mnohdy nadlimitní výkon získají originální OCR medaili. U těchto závodů je důležité zdolat všechny překážky, popřípadě u těch náročnějších splnit nějaký handicap a dostat se do cíle tak, jak to závodníkovi dovolí jeho individuální trénovanost, schopnosti, fyzický a samozřejmě i psychický stav. Závody jsou tedy určeny pro každého, kdo rád pokořuje vlastní limity a kdo se nebojí trošky vody, bahna, potu a adrenalinu.
Jak má přesně takový závod vypadat a s jakými typy překážek se konkrétně setkají závodníci u nás v Hostivici?
Závod by měl být připraven tak, aby si ho všichni užili. Není cílem dokázat někomu, že na takový závod „nemá“. Právě naopak. Cílem je ukázat lidem, co se v nich ukrývá a postavit trať tak, aby ji zvládli pokořit ve svých vlastních limitech všichni, kteří nastoupí na start. Někteří s pocitem totálního vyčerpání, jiní v klidu, tempem, které jim tělo dovolí a které jim vyhovuje.
V Hostivici připravujeme 4 typy tratí pro různě staré děti, které na sebe budou navazovat. Překážky tedy budou od těch nejlehčích, určených nejmladším dětem, až po ty nejtěžší, určené nejstarší kategorii. Určitě využijeme hodně terén, který hostivické okolí nabízí a v současné době stavíme několik zajímavých překážek, převážně ze dřeva.
Kudy vůbec povede trasa hostivických závodů?
Start i cíl závodu budou na Husově náměstí, kde se bude také nacházet celé zázemí a kde bude probíhat bohatý doprovodný program. Poběží se k Litovickému rybníku, doslova „cestou necestou“, a nejmenší děti se budou po zhruba jednom kilometru vracet kolem ZŠ Hostivice zpět na náměstí. Jejich trať bude měřit přibližně dva kilometry. Další dvě kategorie budou mít tratě o něco delší a o několik překážek bohatší a jejich délky budou přibližně tři a čtyři kilometry. Trať pro nejstarší závodníky povede až k rybníku Kala a celkově na ní závodníci zdolají více než třicet překážek.
Když to takto popisuju, tak to vypadá dost šíleně (smích), ale znovu opakuji, závod je připraven tak, aby si ho všichni užili, všichni se dostali do cíle a všem jsme mohli na krk pověsit ROCKI RACE medaili. A musím říct, že ta bude opravdu stát za vydané úsilí. V průměru měří 75 milimetrů a váží 100 gramů (smích).
Co je podle vás taková překážková třešnička na dortu? Jaká překážka nesmí na OCR závodech zkrátka chybět?
Smích… Nevím, jestli to prozradit, nebo si nechat sladké tajemství pro sebe, ale vzhledem k tomu, že stavíme tento typ závodů na našich letních a podzimních kurzech, tak většina dětí stejně ví, že nejvíce nás baví bahno. Takže vždy, když se v okolí nějaké nachází, tak ho s největší pravděpodobností využijeme. Musím ale říct, že i děti tato překážka velmi baví. Přijde mi, že čím více mokří, špinaví a vyčerpaní dobíhají do cíle, tím jsou spokojenější. Vlastně si nevybavuji nikoho, kdo by náš závod nedokončil, nebo kdo by v cíli nebyl z tratě nadšený. Všichni si vždy ještě dlouho povídají o tom, jak kterou překážku zdolali, co se jim nejvíce líbilo a které úseky pro ně byly nejnáročnější.
Jak vlastně vznikají takové překážky? Kde berete inspiraci na jejich výrobu?
Spousta překážek je samozřejmě inspirovaných těmi, které vídáme na ostatních závodech. Některé jsme si vyhledali na internetu, když jsme sledovali záběry z dětských OCR závodů ve světě. Snažíme se ale samozřejmě přijít s něčím novým, a tak se mohou i zkušení OCR běžci těšit na překážky, které budou specifické pro ROCKI RACE. Se stavbou překážek pomáhají hlavně kamarádi. Našlo se ale i pár tatínků, kteří chtějí se stavbou překážek pomoci, za což jsme samozřejmě velmi vděční.
Proč myslíte, že jsou závody tohoto typu tak úspěšné?
Myslím si, že lidé v dnešní době potřebují pocítit vlastní úspěch a ten jim OCR závody dávají. Do cíle vážně doběhne, dojde nebo se doplazí téměř každý závodník. Pokud tedy nepřecení své možnosti a nepřihlásí se na některý z náročnějších závodů, ale i o tom je pokoření vlastních limitů. Musím říct, že já osobně během závodu nevnímám nic jiného než trať, a tak je to pro mě vedle pocitu úspěchu také okamžik neskutečné relaxace a odpočinku od každodenního stresu. Ke všemu začíná být velmi oblíbenou zábavou běhání jako takové a toto je takový upgrade.
Organizace se předhánějí s nabídkou různých typů běžeckých závodů pro dospělé i pro děti, a tak je v současné době na trhu neskutečné množství maratonů, půlmaratonů, běhů pro zdraví, běhů pro někoho nebo pro něco, běhů s barvami, se psy nebo s dětmi a samozřejmě i překážkových závodů. Běh se tedy stává fenoménem dnešní doby, pravděpodobně proto, že k tomu, aby člověk běhal, nepotřebuje žádné drahé vybavení. Stačí mu kvalitní běžecké boty a nějaké sportovní oblečení.
Jak by se měl na závody připravit člověk, který je úplným začátečníkem? A jak je to u dětí?
Existuje mnoho tréninkových skupin zaměřených na přípravu na OCR. Několik jich vzniklo i pro děti. V současné době připravuje OKRA ČR, což je organizace zastřešující OCR závody, rozsáhlý projekt ve spolupráci s Decathlonem. Cílem je vytvořit OCR tréninkové skupiny pro děti po celé ČR a založit ligu OCR.
Jinak samozřejmě pro ty, kdo chtějí běhat překážkové závody, je důležité pracovat na své kondičce. Vzhledem k charakteristice závodů je důležité při trénincích zkombinovat běh a silovou a vytrvalostní přípravu.
Co vás osobně přivedlo k tomuto extrémnímu překážkovému závodu, co vás na něm nejvíce baví a kde vůbec vznikla myšlenka, že je budete nabízet i v dětské verzi?
Na začátek musím říct, že jsem byla vždy velmi aktivní sportovkyně. I mé vysokoškolské studium bylo zaměřené na sport a několik let jsem se sportu věnovala na vrcholové úrovni. Nejvíce mě ale vždy lákaly outdoorové sporty, především lyžování, snowboarding a lezení po skalách.
V roce 2010 jsem si pádem ze sedmi metrů způsobila velmi komplikovaný úraz levého kotníku. Prvním verdiktem bylo, že mi budou muset nohu v kotníku amputovat. Nakonec bohudík pan primář rozhodl, že se mi nohu pokusí zachránit, ale že už nikdy nebudu pořádně chodit a sportovat. První dva roky jsem bojovala alespoň o chození. Pak jsem se ale rozhodla, že znovu sportovat budu, a tak jsem postupně přes veškerou bolest začala získávat zpět ztracenou kondičku. Po pěti letech se mi podařilo opět sportovat na slušné úrovni.
OCR závody mě velmi lákaly a díky svým schopnostem v lezení jsem věděla, že nebudu mít problémy s překonáváním překážek. Z důvodu občasných problémů po přílišném zatěžování nohy jsem svou účast stále odkládala. Po prvních závodech jsem ale tomuto sportu naprosto propadla. Pro mě osobně je každý závod velkou výzvou a stanovuji si stále vyšší cíle. Na start chodím neskutečně namotivována a do cíle vždy dobíhám plná adrenalinu, endorfinů a emocí. Občas kápnou i slzičky, ale to už musím mít za sebou opravdu náročnou trať.
Na závody se mnou jezdí i moje desetiletá dcera a i ona si tento sport velmi oblíbila. Občas mívám pocit, že jsou některé dětské závody jen takovým doprovodným programem hlavního dospělého závodu, a tak mě napadlo uspořádat OCR den jen pro děti a doprovodný program tentokrát připravit pro dospělé.
S týmem Rocki jsme si vyzkoušeli stavbu tratí a organizaci závodu na několika kurzech, které pořádáme pro děti, a zjistili jsme, že nám to vážně jde a že to děti baví (smích). Pak už zbýval jen krůček k rozhodnutí pustit se do většího projektu a uspořádat ROCKI RACE v Hostivici – tedy OCR závod pro děti ve věku od 6 do 17 let. Paní starostka Čápová náš nápad velmi podpořila a teď už tedy pět měsíců pracujeme na tom, abychom oslovili co nejvíce dětí a aby byl celý den plný zábavy, pohybu a dětské spokojenosti.