V sobotu 30.4.2022 jsme navštívili 2. ročník speciálního závodu Adizero: Road to records, který se konal v německém Herzogenaurachu. Nejlepší běžci světa se tam snažili o překonání světových rekordů na distancích 5 km, 10 km a na ½ maratonu a většina z nich přitom nazula nejnovější modely z řady Adizero – Takumi Sen 8 a Adios Pro 2. Světový rekord se jim sice nakonec překonat nepodařilo, ale nějaké rekordy přeci jen padly. Málokdo ví, že celý závod vymyslel a postavil náš domácí tým závodních seriálů RunCZECH. My jsme byli přímo u toho, a tak ti teď přinášíme exkluzivní reportáž přímo z místa. A protože si po přečtení článku budeš možná chtít také nějaký ze svých rekordů překonat, koukni na celou nabídku Adidas běžeckých bot třeba sem, možná tam najdeš model, který ti k lepšímu času pomůže.
K celé akci připravil Adidas dvoudenní program pro vybrané novináře z celého světa a my jsme mohli být mezi nimi. Už 2 dny před závodem jsme tak dorazili do německého Herzogenaurachu, rodného města zakladatele firmy Adidas, Adolfa Dasslera. Právě tam se nachází tzv. Adidas kampus, známý také pod jménem World of sports arena. V kampusu se mimo jiné nachází i ředitelství a kanceláře s téměř 2 tisíci zaměstnanci a nutno říct, že celý Herzogenaurach Adidasem opravdu žije. Kampus je jako město ve městě a areál je tak rozlehlý, že na přesun mezi jednotlivými budovami využívají zaměstnanci často i jízdní kola.
Boj proti genderově motivovanému násilí
Při příležitosti závodu se v kampusu konaly po celé dva dny různé přednášky spojené s během. Vzhledem k nedávnému úmrtí Adidas elitní běžkyně Agnes Tirop, kterou podle všeho zavraždil její manžel, se hodně mluvilo i o genderově motivovaném násilí. To má bohužel své místo i v běhu jako takovém a přímo z diskuze s návštěvníky vyplynulo, že většina žen byla někdy při běhu vystavena nepříjemným situacím, kdy se cítily být ohrožené nějakým mužem. Většina přítomných žen přiznala, že kvůli obavě z násilí musely někdy svůj výběh i zcela zrušit, nebo alespoň změnit plánovanou trasu a některé ženy se setkaly i s tím, že byly při běhu sledovány. Na podporu boje proti genderově motivovanému násilí vznikla organizace se jménem Tirop Angels, kterou založili běžci z Keni, a kterou právě Adidas také podporuje. Mezi členy této organizace patří i nejlepší světoví běžci jako jsou např. Carolyne Jepkosgei, Amos Kipruto a další.
Posouvání hranic sportu
Po přednáškách jsme měli možnost mluvit přímo s lidmi, kteří se na speciální závodní řadě Adizero podílí. Tato řada byla ústředním motivem celé akce, protože elitní běžci v závodě Road to records obuli ty nejlepší modely právě z ní. Vývoj jedněch z nejrychlejších bot současnosti jsme tak mohli probrat například se Simonem Lockettem, který má na starosti celkovou obchodní strategii této řady a vede tým odborných produktových manažerů. Ten nám vyprávěl mimo jiné o tom, jak zásadní je u všech bot z řady Adizero nejen jejich funkčnost, ale také jejich design. Je totiž důležité, aby při proběhnutí cílem bylo na první pohled jasné, že mají běžci na nohou právě model z této řady.
Promluvil k nám také generální manažer Adidas Running, Alberto Uncini Manganellia, který mimo jiné zdůrazňoval, že celá značka Adidas směřuje hlavně k tomu posunout hranice sportu, co nejdál to je možné a zároveň přitom nabízet produkty, které ocení nejen elitní běžci, ale všichni lidé bez rozdílu. Dodal, že jen 5 % bot se upravuje pro individuální potřeby elitních běžců, ale naprostá většina atletů běhá přesně v těch modelech, které si může běžný člověk koupit v obchodě. Velký důraz je při výrobě také kladen na udržitelnost a životní prostředí, i proto jsou ty nejnovější Adidas boty vyráběné z recyklovaného plastu.
Adizero Takumi Sen 8
Den před závodem jsme společně s ostatními novináři absolvovali společný výběh, kterého byli součástí i legendy z řad Adidas běžců – mistryně světa v půlmaratonu z roku 2009 Mary Keitany a olympijský vítěz z Londýna 2012 na trati 10 km Haile Gebrselassie. Právě pod jejich vedením jsme mohli začít testovat nový model Adizero Takumi Sen 8 a hned po prvním obutí bylo jasné, že jsou to boty stvořené k rychlým závodům. Není to model, který si vezmete na nedělní pohodový výběh a právem tedy Adidas trenér na místě prohlásil, že by to bylo stejné jako jezdit s Ferrari po městě – úplně zbytečné. Všechny boty z řady Adizero mají prostě jasný cíl – být nejrychlejší na silnici a Takumi Sen 8 nejsou výjimkou.
Výroba běžeckých bot je věda
Po společném tréninku jsme absolvovali prohlídku kampusu a dostali jsme se i na místo, které je běžně ukryté nejen lidem zvenčí, ale dokonce i většině zaměstnanců. Mluvíme o Science lab, neboli doslova vědecké laboratoři, ve které vznikají první prototypy nových bot ve spolupráci přímo s atlety. Ti běhají na speciálním běžeckém páse napojení na přístroje, které měří snad úplně všechno, co měřit lze. Právě zde pak vznikají první prototypy a modely, které se kolikrát na veřejnost vůbec nedostanou. V laboratoři je přísný zákaz focení a natáčení, ale je to opravdu výjimečné místo, využívající ty nejmodernější technologie k tomu vyvinout boty, které atletům pomůžou překonat všechny limity.
Adidas archiv
Velmi zajímavá byla také návštěva Adidas archivu, kde jsou uchované všechny produkty a prototypy, které byly kdy v dílně Adidas vytvořené. Celkem je tam umístěných přes 40 tisíc exponátů včetně prvních běžeckých bot z rukou Adolfa Dasslera z roku 1925. V archivu jsou navíc mimo jiné uložené i boty, ve kterých běhal Emil Zátopek. Pokud by vás zajímalo o archivu více, můžete na Instagramu sledovat #theadidasarchive.
Závod v ½ maratonu
Asi znáte Carla Capalba, který v ČR prosadil běžecý boom srze RunCzech závody. tak právě tento chlapík byl jmenován i ředitelem závodní části tohoto eventu.. Závod Adizero: Road to records se běžel na 2,5 km dlouhém okruhu kolem Adidas kampusu a už v 7 ráno odstartovaly ženy svůj závod na půlmaratonské trati. Tempo bylo opravdu velmi rychlé a v jednu chvíli dosahovaly vedoucí závodnice průměrného času cca 3 min/km. I další kilometry byly velmi svižné, a jako první proběhla cílem Tigist Assefa z Etiopie s časem 1:07:28 hod. Krátce před půl devátou pak vyrazili na půlmaratonskou trať také muži. Tvrdé konkurenci musel čelit Mathew Kimeli z Keni, který nakonec i tak dokázal zaběhnout trať pod hodinu a zvítězit s časem 59:30.
Závod na 10 km
Krátce před desátou hodinou odstartovali muži svůj závod na 10 km a s působivým časem 26:50 doběhl do cíle Kibiwott Kandie z Keni, který přitom porazil svého krajana Sebastiana Sawe. O hodinu později se na stejnou trať vydaly také ženy, které běžely ve jménu zesnulé světové rekordmanky Agnes Tirop a na začátku tak všichni uctili její památku minutou ticha. Ženský závod na 10 km byl opravdu velmi rychlý a první 2 běžkyně v cíli téměř kolabovaly. Vítězkou se stala Azale Fentaye Belayneh z Etiopie s časem 30:24.
Závod na 5 km
Přibližně v půl dvanácté dopoledne začaly závody na 5 km a jako první se na trať vydali muži. Vítězem se stal Yomif Kejelcha, který s časem 12:53 zaběhl třetí nejrychlejší čas světa. Závod žen na 5 km pak podle očekávání ovládla Senbere Teferi z Etiopie, když do cíle doběhla v čase 14:37.
Na cestě k rekordům
Přestože v závodě nakonec nebyl ustanoven nový světový rekord, podařilo se překonat celkem 9 národních rekordů a dokonce i 1 evropský. Rekordy tedy podle očekávání padaly a velkou zásluhu na tom rozhodně měly boty, které jsme mohli vidět na nohou vítězů ve všech jednotlivých závodech – Adidas Adizero Takumi Sen 8. Sami jsme si v těchto botách zaběhli závěrečný „fun“ závod na 5 km a jsou to opravdu boty stvořené pro překonávání rekordů, a to nejen těch osobních. Všechny oficiální výsledky závodu najdete zde.
Jsme moc rádi, že jsme mohli být u této akce přímo na místě, a pokud u toho chcete být dodatečně i vy, záznam vysílání ze všech závodů najdete zde.
Text | Foto: Tereza Kovaříková