Zakončení mistrovství světa v orientačním běhu proběhlo ve velkém stylu. Páteční královská disciplína orientačního běhu, klasická trať, ozdobila týden trvající šampionát. Mezi skalami v Kokořínském skalním městě byli nejrychlejší Nor Kasper Harlem Fosser a Švédka Tove Alexandersson, která zvítězila v každém závodě, do kterého nastoupila, a se ziskem pěti zlatých medailí se stala hvězdou šampionátu. Češi zaznamenali na závěr mistrovství dvě osmá místa díky skvělým výkonům Jany Knapové a Miloše Nykodýma.
Pískovcová skalní města jsou naprosto unikátní terén, za kterým se sem sjíždějí orienťáci z celého světa. I proto se pořadatelé rozhodli zakončit šampionát právě tady a připravili tratě v terénech, kde se střídají příkrá údolí s pásy skalních věží a srázů, mezi nimiž musí běžci prokličkovat, překonat prudké výběhy a seběhy a zároveň udržet soustředění na svoji trať. Na běžce čekaly tratě s parametry budícími respekt, ženy se postavily na start závodu dlouhého 9,6 km s převýšením 690 metrů a 21 kontrolami, na muže čekala trať dlouhá 13,6 km s 1050 metry převýšení a 29 kontrolami.
Tove Alexandersson překonala trať za 77 minut a nechala za sebou stříbrnou Natalii Gemperle závodící za Neutrální sportovce z Ruska o tři minuty. Třetí doběhla třiadvacetiletá švýcarská naděje Simona Aebersold. Švédka Alexandersson, držitelka celkem patnácti zlatých medailí z mistrovství světa, se svým výkonem na letošním mistrovství světa zapíše do historie. Zisk pěti zlatých medailí v pěti závodech na jednom šampionátu se jen těžko bude překonávat. „Myslím, že to bylo nejlepší mistrovství světa vůbec, a to jak z hlediska organizace – tratí a terénů, tak mých výkonů. Zároveň bylo úžasné, jak se dařilo celému švédskému týmu. Moc jsem si užívala být opět součástí týmu, navzájem jsme se podporovali. Byl to pro mě jednoduše naprosto úžasný týden,“ řekla v cíli dojatá závodnice.
Jana Knapová si spravila chuť po smolné diskvalifikaci na krátké trati a doběhla jako nejlepší Češka na osmém místě. „Byl to prostě pro všechny velmi náročný závod. Postupně vás závod semele tak jako tak a nesmíte se s tím nechat zdeptat. Byl to moc pěkný šampionát po všech stránkách, ale bohužel co mi tam utkví a nikdy nezmizí, je ta krátká trať,“ shrnula za sebe mistrovství světa pardubická závodnice. Zbylé dvě Češky v závodě se vešly do nejlepší patnáctky, Tereza Janošíková doběhla třináctá, Denisa Kosová finišovala o půl minuty za ní na patnáctém místě. „Trochu mě překvapilo, že mi tam na začátku skákaly obíhačky jako volby postupu, těžko říct, jak to stavitel zamýšlel. Ale pošetřila jsem díky tomu dost sil až do cíle. Krásná klasika, užila jsem si to,“ sdílela Janošíková své dojmy v cíli.
Mužský závod dopadl netypicky vzhledem k tomu, že první tři závodníci se seběhli v úvodní části trati a spolupracovali ve skupině až do cíle. Pro nového mistra světa na klasické trati
Nora Kaspera Harlema Fossera šlo o čtvrtou medaili na šampionátu, ale o první zlato. „Je to opravdu skvělý pocit! Právě to mě motivuje abych každý den trénoval o to víc a pokračoval dál. Ve všech závodech mě podržely nohy, fyzicky mi to šlo dobře. A myslím si, že jsem dosáhl na šampionátu všeho, v co jsem doufal, takže velká spokojenost,“ shrnul své představení na mistrovství světa třiadvacetiletý Nor. O tři minuty horší čas měl stříbrný Švýcar Matthias Kyburz, který doběhl spolu s Fosserem o další tříminutový interval bronzového Magne Daehliho z Norska.
Velkou spokojenost v cíli vyzařoval osmý Miloš Nykodým: „Běželo se mi fakt dobře, mám tam teda jednu špatnou volbu. Nemám slov, pár zaváhání tam bylo, ale to je asi vždycky. Perfektní závod člověk nikdy zaběhnout nemůže. Dnes jsem do ničeho nešel tak, že nevím, kudy to chci jít, dohledávky jsem měl pod kontrolou, prostě podařený závod.“ Na šestnáctém místě skončil po téměř sto deseti minutách závodění Vojtěch Král, pardubický běžec Tomáš Kubelka doběhl čtyřicátý druhý.
Během šampionátu se rozdalo devět sad medailí. Medailovou bilanci ovládlo se ziskem sedmi zlatých a jedné stříbrné medaile Švédsko. Další dvě země s dlouhou tradicí orientačního běhu, Norsko a Švýcarsko, si odvezly z mistrovství světa každá sedm medailí.