Očekávání jsou obrovská, říká ředitel závodu IRONMAN 70.3 Hradec Králové

Očekávání jsou obrovská, říká ředitel závodu IRONMAN 70.3 Hradec Králové

Česko se těší na sportovní událost, kterou ještě nikdy nezažilo. Vůbec poprvé se na našem území uskuteční závod ikonické triatlonové série IRONMAN 70.3. V srpnu se bude v Hradci Králové závodit na distancích 1,9 km plavání, 90 km kolo a 21 km běh, ale také na kratších tratích v rámci doprovodného programu. Výzva to nebude jen pro závodníky, ale i pro pořadatele. „Očekávání jsou obrovská a podmínky pro pořádání závodu velmi přísné,“ říká Roman Šinkovský, ředitel nového závodu IRONMAN 70.3 Hradec Králové.

Romane, na tuhle chvíli čekali všichni triatlonisté v Česku přes čtyřicet let. Jak se ti podařilo dostat závod IRONMAN 70.3 do Česka?

S původní myšlenkou přišel Michal Drelich, majitel společnosti Sport Evolution Group, která je držitelem licence pro pořádání závodů IRONMAN v Polsku. Už řadu let úspěšně organizují závody ve Varšavě, Poznani a Gdyni, kde dokonce letos oslaví desetileté výročí. Před dvěma lety se rozhodli uspořádat další závod na českém území.

Jaká byla jejich motivace ke vstupu do Česka?

Jedním důvodem byla popularita triatlonu a také jeho bohatá historie v Česku. Dalším důvodem byl fakt, že se v Česku žádný jiný závod série IRONMAN nekoná.

Následně tedy oslovili tebe jako zkušeného pořadatele běžeckých a překážkových závodů?

Seznámili jsme se při pořádání překážkové série Gladiator Race, dvakrát jsme organizovali velký závod v Harrachově, který proběhl společně s polskou sérií Runmageddon. Pokaždé byl velmi úspěšný, zúčastnily se ho přes tři tisícovky závodníků, a z toho vyplývala také velmi složitá a velká produkce. V červnu 2022 mě pak oslovili, zda bych měl chuť do toho jít s nimi a připravit závod v Česku.

Že se závod uskuteční právě v Hradci Králové, to byla od počátku jejich myšlenka, nebo tvá iniciativa?

Mým prvním úkolem bylo vytipovat vhodné lokality už pro rok 2023. Uvažoval jsem celkem o čtyřech místech, ze kterých postupně rekrutoval právě Hradec. Nejenže znám tuto lokalitu velmi dobře, ale jako pořadatel OlfinCar Hradeckého půl/maratonu mám úzké vazby na různé instituce, které nás znají a vědí, že se nás mohou spolehnout. I magistrát města a Královéhradecký kraj na náš zájem reagoval velmi rychle a pozitivně, proto začalo vše směřovat k Hradci Králové.

Můžeš prozradit i další uvažované lokality?

Zvažovali jsme ještě Brno, Lipno, Most a právě Hradec Králové.

IRONMAN 70.3 v Hradci Králové nebude o jednom závodu, ale můžeme se těšit na velmi nabitý program. Co všechno bude jeho součástí?

Závodní víkend bude začínat v pátek odpoledne otevřením prodejního a výstavního expa s nabídkami partnerů a značek, které chtějí být s naším závodem spojené. Společně s expem bude začínat také Food Truck Festival, který jsme přesunuli do tohoto termínu. Chtěli jsme totiž, aby město celkově žilo, proto bude tento gastro festival probíhat po celé tři dny. V pátek večer odstartujeme první sportovní akci, což bude noční běh na pět kilometrů po stejné trase, na jaké se odehraje běžecká část při hlavním závodě. V sobotu dopoledne i odpoledne budou mít závodníci možnost vyzkoušet si plavání v trati závodu. Kolem poledne se pak uskuteční dětské závody v běhu a aquatlonu. Neděle pak už bude vyhrazena hlavním závodům, tedy závodu IRONMAN 5150 na olympijské distanci a štafetám, závodu IRONMAN 70.3 ve středním triatlonu.

Odráží se ta velká očekávání také na přihláškách? Kolik závodníků může startovat a kolik míst ještě zbývá?

Zájem byl obrovský především na začátku. Registrace jsme spustili 30. října a v řádu prvních hodin zmizely sloty v prvních dvou registračních vlnách. Po třech dnech jsme měli 600 závodníků. Po konzultacích s jinými pořadateli závodů IRONMAN víme, že to byl nejrychlejší opening v celé Evropě, rychlejší než u zavedených lokalit, což odpovídá hladu a nadšení, které tady je.

Co se týká aktuálního stavu, tak do hlavního závodu máme přihlášených 850 závodníků, k tomu 110 závodníků na olympijskou distanci a 50 štafet, dohromady tedy 1100 triatlonistů. Kapacita hlavního závodu je 1500. Už nyní jsme ale museli přesunout centrum závodu z původně plánovaného prostoru na břehu Labe na atletický stadion Sokol, kde můžeme připravit větší depo.

Značka IRONMAN má obrovské renomé. Je lákadlem také pro začátečníky, kteří se rozhodli, že kvůli ní triatlon vyzkouší?

Je to tak. Značka IRONMAN láká lidi, kteří si triatlon nikdy nezkusili. A já především doufám, že to pro ně nebude zároveň poslední zkušenost. Vidíme také nárůst lidí z jiných sportů, ve kterých také pořádáme závody, jako jsou běhy nebo série překážkových závodů Gladiator Race. Tito lidé si to chtějí vyzkoušet, protože k tomu mají blízko – sportují dlouhodobě, jsou všestranní, jsou odolní a nebojí se celoročně trénovat. Nováčci mají velký zájem také o štafety a kratší distanci, na které chtějí zažít atmosféru, ale zatím si netroufají na delší vzdálenost.

Když vynecháme trať, čím je hradecký závod atraktivní pro zkušené triatlonisty?

Bude atraktivní svou nadstandardní diváckou atmosférou. A to už od startu, protože na většině triatlonových závodů se při plavání dostanete na nějakou rozlehlou plochu, ale v Hradci se poplave v řece s vyvýšenými břehy, takže diváci budou v kontaktu se závodníky celou dobu. Také při běhu se bude závodit v úplném centru města, kde bude neustálá přítomnost lidí. Věřím, že elitu to vybičuje k velkým výkonům a pro širokou veřejnost to bude také nezapomenutelný zážitek.

Na co se mohou těšit diváci?

Pokud jde přímo o závod, tak připravujeme několik velkoplošných obrazovek. Ta hlavní bude v cíli v historickém centru města na Masarykově náměstí, kde budou také tribuny kolem cílové rovinky a závodníci kolem nich budou probíhat do dalších kol. Takže se každý závodník třikrát přiblíží k cíli, aby si užil atmosféru, hudbu, povzbuzení od moderátora. A diváci zase uvidí svého závodníka, jak si vede.

Připravujete také fanzóny?

Ano, budou přímo na trati, kde bude občerstvení, posezení a diváci budou moci fandit.

Úžasné je ale už rozložení plavecké části, protože vytváří přírodní bazén s tribunou. Diváci budou moci podél vody jít, fandit a přecházet po mostech. Budeme mít připravenou přírodní tribunu u startu, kde bude vyvýšený prostor s kavárnou a občerstvením, kde uvidíte jako na dlani start všech plaveckých vln i výlez z vody.

Pro diváky připravujeme také zážitkovou mapu, která je v Hradci Králové nasměruje nejen za pamětihodnostmi, ale třeba i do místního pivovaru nebo do pralinkárny čtyřnásobné olympioničky a triatlonistky Venduly Frintové.

Už je jasná finální podoba tratí?

Tratě jsou téměř připraveny, řešíme už jen drobnosti a malé posuny. Plavání se uskuteční v Labi, kdy se z jednoho místa odstartuje a na stejném se bude končit. Voda je tam stojatá, takže se není potřeba obávat žádného proudu. Pro nováčky je řeka naopak přívětivá, protože se nemusejí obávat toho, že by se dostali na velkou otevřenou plochu daleko od břehu a mohou si neustále kontrolovat svoji pozici vůči břehu a okolí.

Jaká bude cyklistická část?

Cyklistická část začíná výjezdem středem města a pokračuje na severovýchod od Hradce Králové směrem na Nové Město n. Metují a na Jaroměř. Profil trati je zvlněný a pojede se po kvalitních silnicích. Na kole se bude závodit obousměrně, takže 45 km jedním směrem, 45 km zpátky. V případě hezkého počasí jsou tam hezké výhledy na Sněžku a hory, jede se malebnými vesnicemi i krajinou.

A běh?

Připraven je přibližně 5km okruh, který vede po obou březích řeky. Trasa je pestrá a zajímavá, byť má více zatáček, což nenahrává rychlosti, ale zase díky tomu zavede triatlonisty na krásná místa a je velmi akční – vede parkem, kolem řeky Labe i Orlice a také historickou částí města.

Ty máš za sebou desítky, možná stovky závodů v běhu a OCR. V čem je triatlon náročnější na organizaci? Je to velký skok?

Rozdíl je především v tom, že u běžeckých a překážkových závodů mě po 12 letech máloco překvapí, i když se pořád učím. Naštěstí máme za sebou zkušené organizátory z Polska, kteří nám pomáhají s prvním ročníkem. Tím se ta náročnost trochu snižuje, neubírá to ale na komplexnosti závodu, který se odehrává na daleko větším prostoru, než jsem zvyklý. Ze všeho nejnáročnější je ale tlak a velká očekávání, která rostou s významem značky IRONMAN. Sportovní prostředí, závodníci, partneři i instituce mají velká očekávání, které pramení z této ikonické značky.

Je organizace o to komplikovanější, že musíte respektovat přísný manuál organizace IRONMAN? Jak moc je detailní?

Některé věci jsou velmi striktní. To se týká především používání značky. Velmi přísné jsou podmínky například v partnerském plnění, protože do toho vstupují i globální partneři. Co se týká průběhu samotného závodu, tak i tady jsou nastavena nějaká pravidla, která jsou ale například benevolentní v podobě tras – jestli bude běh v jednom okruhu nebo čtyřech, to není striktní. Přísná je vizuální stránka závodu, mediální výstupy, účast médií, jestli je možný přímý přenos apod. Obchodně-marketingové podmínky jsou nastaveny také velmi striktně.

Jak velký je tým, který bude závod organizovat? A s kolika dobrovolníky je potřeba na tak velké akci počítat?

Ten tým je rozdělen na užší vedení, ve kterém je deset lidí, a širší vedení, které čítá přibližně sedmdesát osob, ale ti se budou aktivněji zapojovat až přibližně měsíc před závodem. A pokud jde o dobrovolníky, kam počítám i security a záchranáře, tak jich bude přibližně 500 až 600.

Daří se vám přilákat na start také elitní závodníky?

Přiznám se, že této části jsme se zatím věnovali nejméně. Jednak tento závod není ještě etablovaný, jednak je konkurence závodů IRONMAN velká – ve stejném termínu se koná mistrovství Evropy v Hamburku. Už jsme ale oslovili českou špičku, která by měla být na startu kompletní.

Při oslovování elitních závodníků využíváme naše ambasadory, mezi které patří třeba Petr Vabroušek nebo trenér Luboš Bílek, který má skvělé kontakty v německy mluvících zemích. Díky tomu můžeme potvrdit první velké jméno, kterým je Andreas Dreitz, vítěz legendárního triatlonu v Rothu z roku 2019. Mezi zajímavá jména tak patří například Honza Volár, který přestupuje z olympijské distance, nebo Pavel Wohl, z žen např. Barbora Besperát.

Vrcholem sezony série IRONMAN 70.3 je závod mistrovství světa, kam se musejí závodníci kvalifikovat. O kolik kvalifikačních slotů se pojede v Hradci Králové?

Bude se závodit o třicet slotů na mistrovství světa IRONMAN 70.3, které se v roce 2025 uskuteční ve španělské Marbelle. Pro každou kategorii je alokovaný minimálně jeden slot, jejich finální rozdělení ale bude záviset na počtu účastníků v dané věkové kategorii.

Ty sám už sis nějaký triatlon vyzkoušel?

Já jsem sportovně založený člověk, který má za sebou hodně prestižních závodů, mimo jiné třeba mistrovství světa a Evropy v různých disciplínách. Věnoval jsem se například adventure race, kde se kombinují nejen plavání, cyklistika a běh, ale třeba i kajaky nebo lezení. Závodně jsem jezdil silniční i horskou cyklistiku. V poslední době běhám trailové i překážkové závody. Triatlonu jsem se zúčastnil dvakrát. A teď se chystám na závod IRONMAN 70.3 do Varšavy, kde chci jako účastník vnímat ten závodnický servis.

Pořádáš i Hradecký (půl)maraton a závody Gladiator Race. Mohlo by se zdát, že kvůli závodu IRONMAN půjdou tvé tradiční akce dočasně na druhou kolej. Mohou se závodníci spolehnout, že dostanou vysoký standard, na jaký byli zvyklí z minulých let?

Určitě ano. Po minulé sezoně jsme posílili náš tým, takže jsem své kompetence v běžeckých a překážkových závodech předal dál kolegům, kterým věřím a jsem připraven jim pomoci. Rád bych se ovšem v prvním roce koncentroval výhradně na IRONMAN.

Mohou se letos běžci těšit na nějakou novinku na Hradeckém (půl)maratonu?

Po loňském roce, kdy jsme centrum závodu přesunuli k fotbalovému Malšovickému stadionu, je to vymazlená, krásná akce s úplně novým geniem loci. Obíhání stadionu po dráze na začátku a na konci je unikátní. Na tom budeme ještě pracovat a myslím, že závod díky tomu dál poroste také letos.