V sobotu 14. dubna se uskutečnilo v rámci Pardubického vinařského půlmaratonu také mistrovství republiky na této distanci. Větší rozruch než jména šampionů ale vyvolalo vyřazení Víta Pavlišty z výsledkové listiny. Liberecký běžec přišel kvůli nevyhovujícímu dresu o stříbrnou medaili, což nevybíravě kritizoval na sociálních sítích (viz níže).
O rozhovor jsme proto požádali Tomáše Janků, ředitele Českého atletického svazu, který vysvětluje, proč a za jakých okolností k diskvalifikaci došlo.
Pane Janků, při mistrovství republiky v půlmaratonu došlo k diskvalifikaci některých běžců kvůli nevyhovujícím dresům. V čem přesně jejich dresy neodpovídaly pravidlům?
Především bych chtěl zdůraznit, že nedošlo k diskvalifikaci, ale k vyřazení z výsledkové listiny domácího šampionátu v půlmaratonu technickým delegátem. Tudíž běžci, kteří byli vyřazeni z výsledkové listiny, nejsou klasifikováni v rámci Mistrovství ČR. Běžci byli vyřazeni na základě porušení Soutěžního řádu, který říká, že závodníci mohou startovat pouze buď v oddílovém dresu nebo v oddílové kombinéze, které jsou uvedeny v evidenci ČAS. Start v jiném dresu nebo v jiné kombinéze není přípustný. Daní závodníci neměli na sobě dresy, které oddíly a kluby uvedly v registru ČAS. A oddíly vyžadují start v oddílovém dresu, neboť tím prezentují příslušnost ke svému klubu.
Umožňují pravidla i nějaký mírnější trest, než je vyřazení z výsledkové listině, nebo rozhodčí ani neměli jinou možnost?
Protože není přípustný start v jiném dresu než oddílovém, tak neumožňují. Možnosti rozhodčích jsou omezené, a ne vždy jsou při hromadném startu schopni tento nedostatek odhalit. Sportovci toto pravidlo velice dobře znají. A navíc byli na striktní dodržování dlouhodobě upozorňováni dopředu, jak na webu ČAS, tak ve zprávě delegáta. Dané pravidlo se týká mistrovských soutěží, na ostatní běhy se nevztahuje.
Čím si vysvětlujete, že se Vít Pavlišta a někteří další závodníci rozhodli toto pravidlo ignorovat?
Pro mě je to zcela nepochopitelná záležitost, o tomto pravidlu dobře věděl a jeho oddíl zcela správně do systému předem dresy zadal. Čeští reprezentanti, jako je například Barbora Špotáková, Tomáš Staněk, Jakub Holuša a další atletické hvězdy, toto pravidlo znají a považují ho za naprosto samozřejmé a při domácích šampionátech je v jiných než oddílových dresech, neuvidíte.
Byli závodníci dopředu upozorněni na to, že nedodržení tohoto pravidla může skončit diskvalifikací?
Ano, všechny oddíly toto pravidlo podpořily při semináři v Dříteči v roce 2016 a Český atletický svaz následně svými komunikačními kanály jako je web, facebook či prostřednictvím svých komisí – jako je soutěžní komise a komise rozhodčích – dlouhodobě upozorňoval, že od letní sezony 2018 bude toto pravidlo striktně vyžadováno. Navíc technický delegát M ČR v půlmaratonu na tuto skutečnost ještě zvlášť upozorňoval na webové stránce Českého atletického svazu v ČAS informuje při zveřejnění startovní listiny závodu.
V diskusích na internetu běžci často namítají, že by bylo lepší toto pravidlo uplatnit už na startu a nepustit závodníka s nevyhovujícím dresem na trať. Co si o tomto názoru myslíte?
Na rozdíl od domácích šampionátů na dráze na mistrovstvích republiky mimo dráhu se nezřizuje svolavatelna, kde se za normálních okolností dresy kontrolují. Běžci si startovní čísla vyzvedávají na různých místech, tedy nejen v době před závodem, tudíž kontrolní mechanismy rozhodčích jsou v tomto případě omezené. Běžci se řadí rovnou na startovní čáru a v takovém množství běžců není v silách rozhodčích každého z nich zkontrolovat. Proto také byli běžci upozorňováni na toto pravidlo dopředu dlouhodobě našimi komunikačními kanály. A mimochodem – konkrétně Vít Pavlišta byl na tuto skutečnost navíc před závodem upozorněn rozhodčím, a přesto toto upozornění ignoroval. Že na domácích šampionátech má běžet v oddílovém dresu moc dobře věděl, což dokládají fotografie z loňského roku z jiných mistrovství republiky.
Rozhodnutí vyvolalo na sociálních sítích poměrně rozporuplné reakce. Uvažuje ČAS do budoucna o zrušení tohoto pravidla, nebo bude naopak důsledně hlídat jeho dodržování a závodníci s ním musejí počítat?
Problém sociálních sítí je, že se tam vyjadřují i lidé, kteří nevědí, co Český atletický svaz je. Není to skupina bafuňářů, ale ČAS sdružuje více než 80 000 členů, kteří si společně dohodli nějaká pravidla, která také mají dodržovat. Je třeba si uvědomit, že je rozdíl mezi rekreačním a výkonnostním organizovaným závoděním. Český atletický svaz řídí výkonnostní atletiku, respektive více než 300 atletických oddílů a klubů s 80 000 členy. Je tedy jasné, že pokud budu rekreační běžec, mohu si běhat v čem chci. Pokud se však rozhodnu dělat vrcholovou atletiku, musím respektovat pravidla Českého atletického svazu.
Vyjádření Víta Pavlišty na Facebooku:
„Degradovat Mistrovství České republiky v půlmaratonu (už tak nepříliš valné úrovně) tím, že z první pětky v cíli ČAS vyloučí dva české výkony, protože se jim nezdá barva jejich trička, to už skutečně vyžaduje mít atletiku a běh v srdíčku. Bravo Česká atletika
Z veselejšího soudku je, že se mi podařilo doběhnout v solidním čase a konečně jsem si zase po dlouhé době při půlmaratonu zazávodil od startu až do cíle. Díky @jirihomolac Těším se na maraton. Na 5. místě doběhl v osobním rekordu již v kategorii nad 40 let závodící týmový kolega @robert.heczko. Bohužel ani on neprošel módní policií“