Zapomeňte letos na nesplnitelná předsevzetí. Začněte raději se změnami, které v dlouhodobém měřítku zásadním a pozitivním způsobem ovlivní váš život. Zaměřte se na meditaci, cvičení a obsah svého talíře.
Tip 1: Zmírněte stres pomocí mindfulness
V současné době je rozhodujícím faktorem, ovlivňující naše fyzické a duševní zdraví, pracovní výkon i mezilidské vztahy, to, jak umíme zvládat stres. Jakmile se člověk dostane do klidu, je v harmonii a naučí se orientovat ve svých pocitech, začnete se mu dařit takřka ve všech oblastech jeho života. Nejúčinnější v tomto směru je technika zvaná mindfulness, kterou využíval i slavný Steve Jobs a která je oblíbená i u řady celosvětově úspěšných firem jako třeba Google. „Základem mindfulness jsou jednoduché techniky, z nichž mnohé vycházejí z jógy a dalších cvičebních a filozofických směrů Východu. Z mých zkušeností mohu potvrdit, že stačí 20 minut denně a začnete se na svět dívat jinýma očima. Přestanete věci tolik prožívat, a naopak získáte nadhled a případné problémy lépe zvládnete,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.
Jednoduchý návod, jak začít praktikovat mindfulness
Mindfulness praktikujte hned ráno. Jakmile otevřete oči, usmějte se. Představte si úsměv i ve své hlavě. Tělo totiž dokáže reagovat na pouhou představu úsměvu, i když ve skutečnosti často není čemu se smát. Řekněte si, že dnešek bude krásný den, že jste na začátku nejlepšího dne svého života. Nezáleží na tom, že tomu nevěříte. Opakujte si to jako mantru a stále v sobě udržte představu úsměvu. Než vstanete z postele, protáhněte se. Věnujte tomu alespoň 2–3 minuty. Budete překvapeni, o kolik lépe se vám bude vstávat. „Pokud máte alespoň čtvrt hodiny času navíc, zkuste několik minut vědomé relaxace, kdy prostě jen sedíte v pohodlné pozici a pokoušíte se zcela uprázdnit svou mysl – žádné myšlenky, žádné obrazy, žádné vzpomínky, žádné plány. Sledujete jen nádech a výdech. Udržet svou mysl pouhou minutu uprázdněnou je velmi těžké, ale nesmírně užitečné. S psychikou to často dělá divy. Zbytek času věnujte každodennímu cvičení. Vyberte podle svých možností cvik Pozdrav slunci, který existuje i ve variantách na židli, sestavu pěti Tibeťanů, sestavu paní Mojžíšové, nebo cokoliv jiného, co vám bude dělat dobře,“ radí Věra Vojtěchová.
Zajímavost: Věděli jste, že mindfulness funguje až u 90 % lidí? Chce to pouze čas. U někoho to jde pomaleji, u někoho rychleji. Jen je nutné vydat každý den trochu osobního úsilí a místo neustálého přemýšlení o negativních věcech se zaměřit na pozitiva. Jako pozitivně myslící člověk budete přitahovat pozitivní věci a změní se optika vašeho vnímání.
Tip 2: Zbavte se bolesti skenováním svého těla
Další skvělou technikou vycházející rovněž z principu mindfulness, která má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na naše zdraví, je skenování vlastního těla neboli body scanning. „Spousta psychických a zdravotních potíží vzniká proto, že lidé neumějí poslouchat signály svého těla a pokud je něco bolí, řeší to tím, že spolykají prášky na bolest. To však skutečným řešením není. Klíčové je naučit se signály svého těla poslouchat, nikoliv je umlčovat. To je možné právě díky technice body scanning, při které jsme schopni se uvolnit a víc si uvědomovat vlastní tělo,“ říká Věra Vojtěchová. V praxi skenování vypadá tak, že se soustředíte na prsty u nohou a vnímáme pocity v nich. Stejným způsobem postupujeme velmi zvolna vzhůru po jednotlivých částech těla, až skončíte na temeni hlavy.
Zajímavost: Podle různých studií mindfulness ovlivňuje soustředěnost, empatii a kognitivní dovednosti. Dokáže ovlivnit emoce i zmírňovat stres. Například podle studie provedené výzkumným institutem v Německu – Max Planck Institute of Human Cognitive and Brain Sciences, kdy účastníci průzkumu praktikovali denně po dobu tří měsíců různé meditační metody, bylo zjištěno, že část jejich mozku, která má na starosti sociální dovednosti (vděčnost, láska, empatie, i zvládnutí těžkých emocí), se změnila. Díky pravidelným meditacím byli tito lidé schopni podívat se na situaci z jiného úhlu – z pohledu druhého člověka.
Tip 3: Přeneste pozornost k dechu
Zaměření se na dech je součástí mindfulness, které má i přes svou jednoduchost takřka magické účinky. Navíc ho je možné provádět během dne kdykoliv a při jakékoliv činnosti. Stačí si uvědomit nádech a výdech, kde v těle dech cítíte a jak se vám zrovna dýchá. V případě, že jste vystaveni nějaké nepříjemné situaci či stresu, je dobré provést aspoň pět hlubokých nádechů nosem a výdechů lehce pootevřenými ústy. Hluboké dýchání má zklidňující účinky na nervovou soustavu. Není to však pouze zmírnění stresu, ke kterému správné dýchání přispívá. „Existují dechové techniky, které léči či umějí zmírňovat fyzickou bolest. Intenzivní dýchání snižuje práh bolestivosti až o polovinu. I z toho důvodu se klade důraz na dýchání při porodu. Méně rozšířeným faktem je pak to, že dýchání může zmírnit bolest při úrazech či chirurgických zákrocích,“ tvrdí Věra Vojtěchová.
Zajímavost: Máte-li chytré hodinky, s největší pravděpodobností máte možnost nastavit v nich upozornění na dýchání, případně si můžete stáhnout aplikaci do mobilu, která vám s vědomým dýcháním pomůže a zároveň vás to motivuje, abyste si každý den vyhradili pár minut na uvolnění a soustředěné dýchání.
Tip 4: Zaměřte se na to, co jíte
Podobně jako je potřeba k upevnění duševního zdraví věnovat pozornost dechovým cvičením a meditaci, je pro obecné zdraví nezbytné věnovat pozornost tomu, co jíme. „Jídlo má vliv na naši fyzickou kondici. Získáváme z něj živiny, vitamíny, minerální látky a energii, proto bychom měli jíst co nejkvalitněji. Není to však pouze výběr pokrmů, co ovlivňuje to, jak se cítíme. Roli hraje třeba i to, co během jídla děláme,“ tvrdí Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita. V praxi to znamená, že bychom se měli jídlu, které máme před sebou na talíři plně věnovat. „Lidé mají čas na to, aby si připravili hezky vypadající snídaňovou kaši a udělali fotku na Instagramu, ale jsou tak zaneprázdněni, že nevěnují pozornost její chuti. Zkuste si alespoň jedno jídlo denně vychutnat s maximální pozorností,“ radí Michaela Ryglová.
Zajímavost: Znáte tzv. slow eating neboli pomalé jedení? Spočívá v tom, že si uvědomíte barvu, složení, texturu, teplotu a samozřejmě chuť konzumované potraviny. Jakmile se na všechno tohle zaměříte, objevíte nové chutě, zcela jiný požitek z jídla a zcela přirozeně začnete postupně jíst i zdravější pokrmy.
Tip 5: Jezte skutečné potraviny v pohodovém prostředí
Jedním z nejčastějších předsevzetí na Nový rok je hubnutí. Pokud jste neodolali a během půlnočního přípitku jste si slíbili, že v roce 2021 už opravdu zhubnete, zkuste to letos jinak než nastavením přísné diety. Cesta k získání štíhlé postavy a zároveň i větší odolnosti, lepší imunitě a v neposlední řadě zdraví vede přes kvalitní skutečné jídlo. Tím jsou myšleny základní a minimálně zpracované potraviny, ideálně lokální, sezónní, čerstvě připravované. „Začnete-li jíst skutečné potraviny, najdete si na jídlo čas, pomocí mindfulness poznáte své tělo a k tomu se budete pravidelně hýbat, tělo i mysl se dostanou do harmonie a s tím automaticky může upravit i vaše tělesná váha a upevníte své zdraví,“ uzavírá instruktorka jógy Věra Vojtěchová.