Každý den jsme vystavováni nějaké formě stresu a už nějakou dobu je pro mnohé vyčerpávající situace okolo koronaviru. K odbourání stresu, udržení životní rovnováhy a fyzického zdraví či ke zklidnění duše můžou pomoct následující tipy.
Cvičte jógu
Ačkoliv prakticky jakýkoliv druh pohybu je pro tělo přínosný, k odbourání stresu, posílení rovnováhy a stability, je nejlepší jóga. „Při praktikování jógy se naučíme zpomalit, protáhneme tělo, zklidníme duši a snadněji se dostaneme do životní rovnováhy. Při cvičení jógy totiž věnujeme velkou pozornost nejen svému tělu, ale i mysli, přičemž dbáme na jejich sílu, pružnost i rovnováhu,“ říká zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová a dodává, že rovnováha při cvičení hraje klíčovou roli, protože při jejím ovládání člověk efektivně posiluje nejen svaly, ale získává také lepší kontrolu nad svým tělem a myslí.
Dbejte na mikroflóru svých střev
Mikrobiální rovnováha je zcela zásadní pro naše zdraví. Střevům prospěje, když jídelníček obohatíte o fermentované potraviny a budete jíst dostatek zeleniny a vlákniny. „Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou šetrné ke střevům a mohou hrát roli také při snižování stresu. Chcete-li přidat více vlákniny do svého jídelníčku, jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, různé druhy oříšků a semínek nebo třeba ovesné vločky,“ radí Ing. Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita.
Posilte břicho pro větší stabilitu
Při držení rovnováhy nám pomáhá správné postavení těla, soustředění se na pohyb a v neposlední řadě sehrávají důležitou roli břišní svaly. „Břišní svaly jsou nápomocné při udržení trupu ve správné pozici. Tím jsou klíčové i při udržování rovnováhy. Pokud začnete pravidelně posilovat břicho, snadněji se popasujete i se složitějšími pozicemi v józe nebo při jakémkoliv jiném pohybu. Posílením rovnováhy a stability těla, zlepšíte rovněž koordinaci, což se pozitivně odrazí na správném držení těla a jeho funkčnosti. Posílené břišní svaly pomáhají také v rámci prevence bolestí zad,“ tvrdí fyzioterapeutka a instruktorka Domu Jógy Tereza Novotná.
Snižte svůj krevní tlak pomocí stravy
Ke snížení tlaku mohou dopomoct oříšky jako třeba mandle, pistácie nebo vlašské ořechy. Ořechy jsou zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které podporují funkci mozku, prospívají našim cévám i nervům. „Ořechy obsahují plno živin, vitamínů, minerálních látek a zdravých mastných kyselin. Nachází se v nich také antioxidanty, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem. Ideální je jíst ořechy v jejich přirozené podobě. Na svačinku nebo jako alternativu něčeho dobrého si je však můžete dopřát i ve formě oříškové tyčinky,“ potvrzuje Ing. Michaela Ryglová.
Naučte se jednoduché meditační cvičení
Klid a životní rovnováhu pomáhají najít meditační cvičení. Meditace nám je schopna přinést okamžité zklidnění a má tu výhodu, že k ní nepotřebujeme nic jiného, než schopnost soustředit se. „Najděte si klidné místo, udělejte si pohodlí a začněte s kontrolou dechu. Nejprve se hluboce nadechněte, poté vydechněte. Opakujte to několikrát za sebou. Jakmile začnete pociťovat zklidnění, představte si, že s každým vdechem vám do těla vstupuje veškerá pozitivní energie z vesmíru. Můžete si to představovat jako zářivě bílé světlo, které postupně vyplní váš vnitřní prostor. Rozpouští se v něm všechny vaše myšlenky, starosti i bolesti. Při výdechu si pak představujte, jak z vás všechna ta negativní energie odchází. Tu si můžete představit třeba ve formě černého kouře. Nakonec zůstane jenom energie světla, klidu a tiché radosti,“ dává svůj tip na meditaci Věra Vojtěchová.
Dbejte na rovnováhu hormonálního systému
Pro ženskou rovnováhu je nutná správná hladina hormonů, protože fungování ženských orgánů je úzce spojeno s pánevním dnem, postavením kyčlí, chodidel a pánve. Ochablé svaly pánevního dna činnost vnitřních orgánů negativně ovlivňují a mohou přispívat k bolestivé menstruaci či dokonce způsobit neplodnost. „Příznivě ovlivňuje funkční stav pánevního dna hormonální jóga, která může přispět k nápravě hormonální rovnováhy skrze stimulaci vaječníků, štítné žlázy, potažmo až hypofýzy. Cvičení hormonální jógy je velmi efektivní u funkčních (vratných) onemocnění ženských pohlavních orgánů, zvláště chorob označovaných jako autoimunitní,“ tvrdí fyzioterapeutka Tereza Novotná a na závěr dodává, že jakmile se dají hormony do pořádku, zlepší se také pleť, spánek a sebevědomí ženy.