8 varovných příznaků přetrénování

Únava z těžkého tréninku je věc zcela normální. Pokud však dojde ke stavu zvanému přetrénování, kdy se tělo doslova „zadře“ a dojde ke změnám v biochemii celého organismu, může vás to vyřadit na několik měsíců i let. Co vám může včas naznačit, že je třeba dupnout na brzdu?

 

1. Jste více podráždění než obvykle – často se dokonce mohou vyskytnout i depresivní příznaky.

2. Máte problémy se spánkem – buď večer špatně usínáte, nebo se v noci probouzíte a nemůžete znovu usnout.

3. Klesá vaše motivace – do každého tréninku se musíte nutit.

4. Pociťujete nadměrnou svalovou únavu a slabost.

5. Občas se dostaví „světlá chvilka“ – pár dnů máte problém se vůbec pohnout, ale najednou jste plni energie a nezvykle výkonní. Může za to „stresová“ reakce nadledvinek, které začnou produkovat více adrenalinu.

6. Mění se vaše chuť k jídlu – můžete se přejídat, ale i trpět nechutenstvím. S tím souvisí i změny tělesné hmotnosti.

7. Okolí vám tvrdí, že nevypadáte dobře – sportovci mají často tendenci k popírání potíží, takže jejich blízcí často problém zaregistrují dříve.

8. Zvyšuje se tepová frekvence – platí to zejména pro ranní klidovou TF, často se ale objevuje i nezvykle velký nárůst například při rozklusávání.

Co s tím?
Pokud na sobě pozorujete několik z uvedených příznaků, nejprve zařaďte tři dny naprostého klidu. Nenastane-li zlepšení, následující týden dělte svůj tréninkový plán dvěma a vysokou zátěž (např. intervaly) nahraďte klusem. Když nepomůže ani to, dopřejte si další velmi volný týden, v němž budete zařazovat maximálně dvacetiminutový klus nebo jinou lehčí pohybovou aktivitu.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock