První pomoc při bolesti

Je normální, když vás po těžkém tréninku něco bolí. Občas se ale objeví bolest, která už signalizuje, že něco není v pořádku. Pak je namístě nejen zvolnit v tréninku, ale podniknout i další kroky, které pomohou předejít vážnějším potížím.

  • Ledování

Ledové obklady, koupele nebo masáže jsou velmi účinný způsob, jak redukovat otok a zánět. Jeden obklad po tréninku ale nestačí, chce to aplikovat několikrát denně, vždy na 10 minut.

  • Zvýšená poloha

Pokud se bolestivý problém objeví na dolních končetinách a je navíc provázen otokem, snažte se několikrát denně mít nohu aspoň na 10 minut ve vyvýšené poloze, ideálně výš než srdce (to znamená lehnout si a ještě končetinu podložit).

  • Protizánětlivé léky

Ibuprofen či jiné podobné medikamenty dokáží nejen zmírnit bolest, ale zároveň i potlačit zánět. Je třeba je ale užívat pouze výjimečně – pokud bychom je brali pokaždé, když nás bolí po tréninku nohy, tak bychom nejen zpomalili opravné procesy ve svalech, ale také by hrozilo poškození ledvin.

  • Přírodní alternativa

Pokud nemáte chemii rádi, zkuste přírodní protizánětlivé prostředky. První možností je bromelin, enzym získávaný z ananasu. Druhou pak rostlina arnika, která se užívá jak vnitřně ve formě tinktury (i homeopatické), tak jako krém. Na rozdíl od léků zánětlivé procesy zcela nepřeruší, ale jen zmírní a zároveň podpoří i hojení tkání.

  • Komprese

Při mírnějších formách potíží zvláště v oblasti kotníků a chodidel mohou pomoci kompresní podkolenky, které zmírní otok a podpoří odplavování metabolitů. Pokud máte třeba výron, jsou efektivní speciální kompresní zábaly, které aplikuje lékař nebo fyzioterapeut.

  • Akupunktura

Tato metoda je velice účinná při řadě potíží pohybového aparátu, od bolestí zad po artrózu a řada terapeutů ji používá i při sportovních zraněních.