Rýma: nepřítel, který se nečekaně vrátil

Těšili jsme se, že koncem dubna bude teplo a trápit nás bude maximálně alergie z rozkvetlých stromů. Jenže! Ze Skandinávie se vrátila zima, a tak máme kolem sebe víc nastydlých běžců než na podzim.  Cítíte se také nachlazení? Běžet, nebo neběžet?

Rýma – na první pohled banalita, ale pro běžce zásadní problém. Zejména pro ty, co se chystají na delší vzdálenost. Bohužel se závodní období poměrně kryjí i s nápory chřipkových onemocnění.

Překvapivě existuje jen velmi málo studií zabývajících se výsledky běžců, kteří se rozhodnou závodit, když se momentálně necítí dobře nebo se čerstvě zotavují z nemoci. K dispozici jsou ale například data prezentovaná na vědeckých konferencích v Jižní Africe. Ta naznačují, že běžci, kteří byli v nedávné době nemocní, mají menší šanci na úspěšné dokončení závodu. Platí to tedy zejména pro ty, kteří se potýkali s horečkou, bolestí svalů nebo průjmem.

Krk napoví

Lékaři obecně doporučují kontrolu krku a od ní se odrazit. Jednoduchá poučka říká, že jakmile se příznaky vyskytují od krku nahoru, tedy že vám třeba jen teče z nosu, je to pro účast ještě bezpečné. Jakmile je ale něco na krku a pod ním, raději se na startu neukazujte. A to samé platí, pokud jste leželi v horečkách, se zimnicí a bolestmi svalů. A týká se to i tréninku. Nemoc nepřeběháte.

Růžová „lentilka“ by mohla pomoct, napadne vás. Pokud máte pocit, že vás může zachránit prášek, rovněž zbrzděte a raději zůstaňte v posteli. Možná vám bude zdánlivě a aktuálně lépe, ale pak na vás vše – umocněno vlivem závodní zátěže – dolehne ještě razantněji. A za to to nestojí.

Bývá to těžké rozhodování, vzdát se dlouho vyhlíženého závodu, na který jste se poctivě připravovali, tím spíš, jde-li o půlmaraton či maraton. Ale skutečně se tu vyplatí uposlechnout zdravý rozum. V nemoci byste závod patrně protrpěli, neužili si ho a ani výsledek by nebyl uspokojivý. Navíc byste jen vše oddálili. Druhá věc je, berte ohled na lidi kolem sebe ve startovním poli, můžete je nakazit.

Klasická rýma

Patří mezi nejběžnější onemocnění a trvá zhruba týden. Pokud neustává, je vhodné ji řešit, aby se infekce nešířila dál. Pomoci mohou už v začátcích v lékárnách volně dostupná hypertonická mořská voda nebo otok snižující nosní kapky (pozor ale na dlouhodobé užívání!). Zařaďte více odpočinku, zvyšte příjem tekutin, ideálně bylinných čajů nebo zázvorového s medem. Když se stav nelepší, raději se poraďte s lékařem.

Úplně nejlepší je se rýmě vyhnout: kromě pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu se otužujte, dopřávejte si potraviny bohaté na vitamín B a C, doma větrejte.

Text a foto: Eva Fryšarová