Tréninkový seriál, díl III: Přijal jsem novou výzvu – triatlon

Začátkem září se do Karlových Varů sjede triatlonová elita z celého světa. Západočeské město totiž 2. září přivítá závod ITU Světového poháru! Už o den dřív se ale koná otevřený závod Age Groups, který nabízí hobíkům možnost ochutnat závodní trať a užít si fantastickou atmosféru. A na ten se chci připravit!

Akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary je sportovním svátkem. Už v pátek 31. srpna se koná noční běh Karlovými Vary s úžasnými světelnými efekty, v sobotu ovládne lázeňské město otevřený závod kategorií Age Groups (700 m plavání, 20 km cyklistiky, 5 km běh) a v neděli se představí v závodě světového poháru česká i světová triatlonová elita.

Pokud také chcete posunout vlastní hranice, absolvovat nějakou novou výzvu nebo si prostě jen zkusit triatlon, přihlaste se na závod Age Groups. Já to udělal. Ale jako nováček jsem se rozhodl spojit síly se zkušeným trenérem Josefem Rajtrem, který mě připraví na specifika triatlonového závodu.

Díl třetí. O běhu.

Poslední střípek do triatlonové tréninkové mozaiky bylo absolvování běžeckého tréninku. Z časových důvodů jsme ho s Josefem Rajtrem absolvovali online a jeho záznam a dojmy z jeho následné aplikace v individuálním tréninku jsme pro vás shrnuli do posledního před-závodního dílu této série článků.

Stejně jako předchozí triatlonová disciplína cyklistika, také běh začíná již v depu. Při před-závodní přípravě je potřeba si depo prohlédnout, lokalizovat dojezd a čáru, která určuje místo pro sesednutí z kola. Místo v depu si předem připravte, abyste běžecké boty měli na správné straně a nemuseli pak následně obíhat kolo.

Nyní zopakujeme a doplníme přechod mezi cyklistikou a během. Závěr cyklistické části (přibližně poslední 1 km) již nezvyšujte tempo, nesnažte se finišovat. Dojíždějte svižně, ale s relativní rezervou. Před závodem natrénujte fáze jako sesednutí z kola (uvědomit si, na kterou stranu sesedáte, která noha jde první). Běh depem bez cyklistických bot je pohodlnější, proto je vhodné si boty sundat hned po sesednutí, nesmíte ale překážet v dráze dalším závodníkům. Zkušenější si boty zouvají již na kole a k depu dojíždějí již zutí a s nohama položenýma na cyklistických tretrách. Do této pokročilejší techniky se pouštějte pouze po předchozím tréninku. Se zapnutou přilbou utíkejte s kolem až ke stojanu v depu, zavěste kolo, sundejte přilbu a obujte běžecké boty, ideálně bez ponožek. Obvykle je požadováno přehození závodního čísla ze zad na břicho. Případně doplňte energii ze zásob, které vám zbyly z kola nebo byly již připravené v depu.

Začátek běhu bude triatlonovým nováčkům přinášet zvláštní pocity, jako by nebyli příliš schopni ovládat a ohýbat své nohy. Tento stav zmizí po několika stovkách metrů a běh vám bude připadat přirozenější. Ideálně se v tréninku zaměřte také na tento přechod, abyste v samotném závodě nebyli příliš překvapeni.

V závodě nezačínejte běžeckou část nijak „zhurta“, nechte tělo spíše přivyknout novému pohybu. Během celé běžecké části dýchejte zhluboka a pravidelně. Snažte se nadechovat „do břicha“. Buďte aktivní při pohybu pažemi – pomůže vám to v únavě při aktivizaci běžeckého kroku – loket je vázán na protilehlé koleno.

Trenér Rajtr doporučuje využívat možnosti občerstvení na trati, ale vždy ideálně „za běhu“, rozhodně nezastavujte. Jakékoli zastavení provokuje tuto myšlenku v dalším průběhu závodu a závodník má pak tendenci zastavovat stále častěji. Lepší je zvolnit tempo než střídat běh a chůzi. Ale někdy i střídavý běh může být jediný způsob, jak se dostat do cíle.

Za cílem se snažte doplnit tekutiny a energii. Ideální je se po závodě vyklusat, stačí cca 10-15 minut velmi volného klusu. Ušetří vám to spoustu problémů a svalových bolestí v následujících dnech. Stejně tak je vhodné zařadit nějakou lehkou aktivitu den po závodě – vyběhání, volné plavání nebo vyjetí na kole. Volný den si dopřejte až dva dny po závodě.

Na závěr vzkaz od Josefa Rajtra pro všechny úspěšné nováčky – triatlonisty: „Po závodě se můžete vrhnout do přípravy na váš další triatlonový závod. Určitě už budete mít plnou hlavu poznatků, kde a co se dá zlepšit a zrychlit! Triatlon si takto získá a pohltí téměř každého, kdo ho jednou okusí. Hodně štěstí v Karlových Varech nebo na jiném triatlonovém závodě!“