Salomon Fast Wing Long Tight, aneb pohyb do všech stran povolen

Salomon Fast Wing Long Tight, aneb pohyb do všech stran povolen

Jak se přiblížil prosinec, dostali jsme v redakci nabídku, abychom vyzkoušeli jeden z TOP modelů elastických kalhot od značky Salomon. Jde o model, který už podle popisu z oficiálního webu bude nabízet několik vychytávek oproti běžným elasťákům.

Hned na úvod ti musím říct, že letošní zimu se kluci ze Salomonu trefili ve výběru, protože celý měsíc testování bylo úplně ideální počasí. Kromě ČR jsem je vytáhl i na náš sportovní výlet do italského Livigna a myslím, že testování proběhlo poctivě.

Když si kamarádi z běžeckého RUN magazine teamu všimli, že je mám na zkoušku, první dotazy směřovali na jejich zateplení, případně do jakého teplotního rozmezí jsou určené. Odpovím tedy i tobě hned na začátku. Kalhoty zateplené nejsou a zkušenější běžci vědí, že teplotní rozmezí je u každého dost individuální, nehledě k tomu, že se často odvíjí od míry intenzity každého tréninku. V mém případě bylo testované rozmezí od -3C do +10C a ani zapadnutí do závěje mě nezastavilo J. V každém případě je asi možné generalizovat, že pokud nejsi velký otužilec, tak při teplotách výrazněji pod bodem mrazu a tréninku v nižší tepové frekvenci by ti v nich už mohla být zima.  Jednoduše tedy jaro, léto a podzim jsou tutovka, zima podle tvého naturelu. Maximálně přidáš ještě jednu vrstvu 😉

A co dál?  Určitě tě zajímá míra komprese a rozsah pohybu. Protože jsou kalhoty dělané pro široké spektrum běžců, není komprese přehnaně vysoká a nemusíš se bát, že by měla jakkoli omezovat pohodlné nošení. Spíše jde o příjemnou středně silnou kompresi, která ti připomíná, že máš na sobě elasťáky a ne běžnou první vrstvu. O něco málo silnější komprese je pak v lítkové části. Mám hodně dlouhé nohy a je fajn, že i tak jsem neměl nohavice do půli lýtek, ale jejich konec jsem bez problémů zakryl ponožkami. Nevím sice, co přesně znamená tkanina MotionFit, ze které jsou kalhoty ušity, nicméně s klidným srdcem mohu potvrdit, že volnost pohybu je úžasná. Kalhoty sednou, netlačí a prakticky srostou s tělem. V této souvislosti jsem se dočetl, že materiál poskytuje i ochranu proti UVA a UVB, při dodržování nejpřísnější mezinárodní normy. V pase mají sice tkaničku, nicméně dostatečně silný a elastický lem zajišťuje to, že jsem tkaničku ani nezavazoval.

Už při navlékání si uvědomíš, jak je fajn mít na elastických kalhotách zipy na spodních částech nohavic. Bez problémů jdou dokonce nandat i přes boty. Na zip mají kalhoty ještě levou boční kapsu nad hýžděmi. Mobil Samsung A8, což je myslím vcelku běžný středně velký mobil, se mi do ní nacpat nepodařilo. Druhou totožnou, skrytou kapsu na drobnější předměty najdeš na pravém boku zrcadlově od první. Ta už ale nemá zip. Jelikož na legínách nosím ještě kraťasy, které omezují možnost vypadnutí předmětů, raději jsem používal kapsu bez zipu a do zipové si zapínal pouze případně doklad a peníze.

Jak to tak bývá, k tréninku se dostávám v tomto ročním období spíše po setmění a kromě čelovky potřebuji na oblečení tedy reflexní prvky. Asi tě tedy nepřekvapí, že u prémiového salomoňáckého modelu nemůžou chybět. Dalším výrazným prvkem jsou světle červené pruhy, které jsou jak na přední i zadní části stehen až po začátek hýždí. Aby sis ale nemyslel, nejsou tam samoúčelně. Jde o protiskluzové pásky pro úmístění dlaní při výstupech do kopce. Abych to vyzkoušel, musel jsem párkrát také zafunět směrem nahoru. Samozřejmě jsem trochu úmyslně tlak přeháněl, nicméně díky tomu, že ruka neklouže – což je fajn, tak jsem si bohužel po cestě nahoru elasťáky musel párkrát povytáhnout. Zpětně mi dochází, že možná právě proto jsem si měl zavázat tkaničku v pase J.

Cenovka se nyní zastavila někde na hranici 2.000,-Kč dle prodejce.

Těžko něco vytýkat. Jde holt o prémiový model prestižní značky, na kterém si dali záležet. Za vše asi hovoří to, že kalhoty se už nechystám vrátit a mám je už připravené na zítřejší ranní trénink.

Ať to běhá

Pavel