Druhá část článku o tom, jak se nejlépe připravit na sportování v zimě a chladu. Přečtěte si i první díl.
3.Otužujte se
Pravidelné otužování zlepšuje celkové fungování imunity i adaptaci na chlad u sliznic dýchacího systému. Díky tomu vás neodrovná nejen běh ve velkém mrazu, ale ani přechody z vytopených budov do venkovního chladu. Příznivý vliv na imunitní systém přitom můžete očekávat asi po dvou měsících každodenního otužování.
4. Zahřejte tělo stravou
Tradiční léčebné systémy (zejména pak čínská medicína) rozlišují potraviny nejen podle obsahu živin, ale také podle jejich energie. Zvláště důležité je pak to, jestli organismus zahřívají, nebo naopak ochlazují. Zatímco v létě je vhodné konzumovat hlavně potraviny ochlazující, na podzim a v zimě je třeba organismus pomocí stravy intenzivně zahřívat – tělo se vám pak odmění lépe fungující imunitou, lepší odolností vůči zánětlivým procesům a vyšší celkovou úrovní energie. Znamená to především omezit přísun ochlazujících potravin a nápojů: sladkostí, syrového ovoce (zvláště toho tropického) a zeleniny (alespoň 5 minut ji povařte v páře, obsah vitaminů se tím sníží minimálně), zeleného čaje a také alkoholu (z něj nejvíc ochlazuje pivo). Na zahřátí organismu jsou vhodné zejména polévky, zvláště pak vývary (čím déle se vařily, tím lépe) a strava s vyšším podílem tuku.
5. Vsaďte na zázvor
Výraznými zahřívacími účinky disponují také některé druhy koření, například skořice, pepř a zejména pak kořen zázvoru. Ten je přitom ideálním prostředkem nejen v prevenci viróz a nachlazení, ale také vám pomůže při jejich léčbě. Podle dietoložky MUDr. Evy Moučkové totiž přímo podporuje funkci imunitních buněk, působí antisepticky, protizánětlivě a má příznivý vliv na játra.
Platí, že čerstvý zázvor je vždy účinnější než sušený. Můžete z něj připravovat čaj (půl lžičky strouhaného kořene přelijte ¼ l vroucí vody, nechte 5 min louhovat a dochuťte medem a citronem). Tenký plátek lze také zalít spolu s jinými druhy čaje – pokud například máte rádi ten zelený, můžete tím eliminovat jeho ochlazující efekt na organismus – anebo jej přidávat do všech typů polévek.
6. Doplňujte enzymy
To, že v zimě snížíme v jídelníčku podíl syrových potravin, má ovšem jeden nepříjemný důsledek. Teplota nad 40 °C totiž v potravinách ničí aktivní enzymy, tedy bílkovinné látky, které jsou nezbytné pro průběh prakticky všech biochemických reakcí v těle. Některé enzymy jsou přitom důležité i pro průběh imunitních reakcí a aktivitu imunitních buněk, a proto v chladném období roku zvažte jejich doplňování – to může být účinnou prevencí nachlazení, zánětů dýchacích cest, a v případě propuknutí nemoci může podpořit zvýšení hladiny užívaných antibiotik v krvi a zlepšit jejich průnik do příslušných tkání.
7. Udržujte hladinu minerálů
Pro fungování imunitního systému je důležitá i dostatečná hladina minerálů a stopových prvků. Nejdůležitější jsou v tomto směru hořčík, selen a zejména pak zinek. Ten ovlivňuje zejména obranyschopnost sliznic, a pokud je podán do 24 hodin po objevení prvních příznaků, zkracuje nutnou dobu léčby infekce. U vytrvalců se osvědčila jeho kombinace s glutaminem.
Text: Blanka Gololobovová
Foto: Shutterstock