Český orientační běh slaví 70 let

Český orientační běh slaví 70 let

V roce 1950 se v Chřibech uskutečnil první oficiální závod v orientačním běhu na území ČR. Letos tak tento sport slaví kulatiny, které si mj. připomíná i zdařilou publikací „70 let orienťáku“.

Sport momentálně zažívá neveselé období a platí to i pro orientační běh. Zrušeny jsou domácí závody (do konce června) a konat se nebude ani sprintové MS, které mělo proběhnout v Dánsku. To samé platí i pro další velkou mezinárodní akci, která měla proběhnout dokonce na našem území – srpnové Mistrovství světa v MTBO 2020 v Jeseníku.

Přesto ale mají vyznavači orientačního běhu důvod k oslavám – 21. října to totiž bude přesně 70 let od chvíle, kdy se na našem území uskutečnil první oficiální závod v tomto sportovním odvětví. Tímto datem se tedy začíná velmi úspěšná historie – vždyť doposud dokázali čeští reprezentanti na MS a ME získat celkem 37 zlatých, 53 stříbrných a 53 bronzových medailí.

Zatím poslední zlato z MS získala v roce 2012 štafeta ve složení Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý a Jan Procházka. A právě tato trojice se spolu s lyžařem Lukášem Bauerem stala kmotry knihy, která tuto bohatou a pestrou historii mapuje. Jmenuje se „70 let orienťáku“. Sepsali ji Jan Žemlík Zdeněk Lenhart a Petr Karvánek a vydal ji Český svaz orientačních sportů. Má téměř 600 stran a k dostání bude především na závodech v orientačním běhu.