Kam na zimní ligy?

Orienťácké zimní ligy jsou celorepublikovým fenoménem a těší se oblibě stovek závodníků. Co to vůbec zimní ligy jsou? Proč se v zimě nekonají běžné závody? A jaké zimní ligy jsou ty nejlepší?

Sezóna orientačního běhu probíhá běžně od března do října, důvodů to má hned několik. Příroda je v té nejkrásnější podobě, je ideální teplota pro běhání a závodníci mohou v přípravném zimním období natrénovat vytrvalostní základ, ze kterého budou těžit v závodní sezóně. V zimě si příroda také zaslouží trochu vegetačního klidu, aby se mohla další rok vrátit v plné síle. A ještě jeden argument – Stejně jako není úplně férové, kdyby se běhal orienťák na louce s vysokou trávou, kde první šlapají cestu a ostatní už běží po udusaných cestičkách, tak i v zimě by se ve sněhu v lese nejspíš takové cestičky vytvořily. Proto oficiální závody a zima nejdou tak úplně dohromady…

A protože i přes zimu je potřeba nějaké tréninky či závody s mapou absolvovat, vznikly zimní ligy. Řada závodníků se sice věnuje doplňkovým sportům jako jsou běžky nebo LOB, ale někteří by radši jezdili na orienťáky každý víkend. Zimní ligy jsou seriály měřených tréninků přes zimu, které někdo pojímá jako závody, někdo jako příjemné proběhnutí s mapou. Terény bývají jak lesní, tak městské, a i formát tratí bývá dost různorodý. Na své si přijdou hromadné starty, dlouhé vytrvalostní závody nebo tréninky s upravenou mapou pro těžší orientaci.

Přehled zimních lig

Pražská zimní liga

Přes 20 let se v Praze a okolí v rámci této ligy běhají zimní orienťáky, jednou jsou dlouhé, jindy jsou to jen sprinty po městě. Jedno je ale jasné, jsou oblíbené! Pražská zimní liga začíná se začátkem prosince a nejlepší je naskočit rozjíždějícího se vlaku hned na startu a sbírat body do celkového hodnocení.

Brněnská zimní liga

Také druhé největší město ČR má svou zimní ligu. Účastníci letošního ročníku se mohou těšit především na rychlé závody ve městě a příměstských lesích, které nezaberou celý den. Jedním z již proběhlých závodů je Mistrovství Brna v nočním parkovém orienťáku bez čelovek, dále se můžete těšit na tradiční závody Návrat ke kořenům, Hromniční trápení nebo O-Mikron.

Slezská zimní liga

Kdo by chtěl poznat skvělé terény v Ostravě a okolí, měl by zkusit nějaký ze závodů Slezské zimní ligy. V minulosti se běželo např. v areálu Vítkovických železáren či ostravské nemocnice. Pořadatelé spolupracují také s orienťáky ze sousedního Polska a některé závody se tedy běhají za hranicemi.

BORcup

BORcup neboli zimní liga pořádána v Novém Boru a okolí si získal řadu skalních fanoušků. Nejen proto, že se často běhá ve skalách, ale také proto, že to nejsou úplně běžné závody. Pořadatel vždy připraví pro účastníky nějakou záludnost – někdy jsou na kontrolách vyšší body pro rychlejší běžce, běhává se třepa na mapách starých desítky let, jindy ti nejrychlejší přecení své možnosti a nevrátí se do cíle v časovém limitu. To je kouzlo BORcupu, kdy se závodníci těší, co si na ně pořadatelé připraví.

Zimní ligy na východě Čech

Ve Východočeské oblasti najdeme ty největší orienťácké kluby v republice a zimní ligy zde také mají své místo. Tahouny jsou běžci z Pardubic a Hradce Králové, kteří spolu zápolí v tzv. Hradubické zimní lize, velmi oblíbený je také Pardubický zimní pohár.

Zimní liga Hanácké oblasti

Zimní orienťáky se běhají také na Hané, letos je na programu 6 závodů od listopadu do března. Poběží se mimo jiné také v Olomouci nebo Čechách pod Kosířem.

Noční zimní ligy

V průběhu zimních měsíců je mimo víkendů těžké najít vhodný čas, kdy absolvovat trénink za světla. Proto se často běhají noční orienťáky, které jsou zábavným doplňkem tréninku a také dokáží velmi zlepšit mapovou techniku a práci s buzolou. Liga, která jsou složena výhradně z těchto tzv. „nočáků“, je např. Night orienteering tour na jihu Čech.

Co tě o orienťáku v zimě (možná) nenapadne

  • Když před tebou někdo běžel, stopy ve sněhu tě někdy lehce zavedou ke kontrole. Někdy se ale také můžeš pořádně ztratit. 🙂
  • I když je tepleji, je dobré běhat v rukavicích. Zmrzlý prst s čipem nebo palec s buzolou překvapili v zimě nejednoho běžce.
  • V lese s opadaným listím je mnohem vyšší viditelnost, můžeš se tedy pustit do překonávání hustníků beze strachu, že by tě husté větve nepustily dál.
  • Na zledovatělých cestách, kluzkých kamenech a zmrzlé zemi je lepší nasadit boty s hřeby než běžnou špuntovou obuv.
Text: Matěj Burda | Foto:  Filip Wolf