Patologické chronické únavě a zvýšené náchylnosti ke zraněním předejdete hlavně tím, že dodržíte hranici přiměřené zátěže, odpovídající vašemu věku a kondici. Zátěž zvyšujte postupně, dostatečně odpočívejte, dopřávejte si masáž, saunu nebo vířivku a nezapomínejte na strečink nebo kompenzační cvičení.
Bolí vás pata? Příčina může být v celém pohybovém systému, a to i na velmi vzdálených místech těla, jako jsou svalové smyčky nebo řetězce. „Pokud se při léčbě zaměříte pouze na patu, nikdy daný problém nevyřešíte, blokáda a bolest se vracejí,“ říká fyzioterapeutka z dobřichovického Centra komplexní péče Jana Týkalová, která objevuje příčinu bolesti paty často i v napětí v lýtku nebo v blokádě křížokyčelního skloubení.Takto systémově však mnoho lékařů neuvažuje, často pracují jen lokálně. Proto je terapie úponových bolestí, jako je tenisový loket nebo bolesti paty, tak problematická.
Mechanická, lokální léčba na ně zkrátka nestačí. Proč závodí převážně jen muži? Ženám zjevně něco brání v tom, aby pravidelně trénovaly a ukázaly se i na závodech. Zábrany jsou psychické, ale i společenské. Sportovkyně a novinářka Vanda Březinová proto váhající běžkyně povzbuzuje: „Zapomeňte na to, že závody znamenají jen trápení a zpocené tváře. Berte je jako skvělou společenskou příležitost. Nebojte se, že budete zpočátku na chvostu startovního pole.“ Kromě toho autorka ženám – které běhají od přírody pomaleji než muži – radí: „Spíše než s muži závoïte se svou kamarádkou – sparingpartnerkou – nebo se svým časem a neztrácejte elán, ani kdyby vás předběhl muž v důchodovém věku. Takoví běžci se sportu věnují celý život a jsou to ti, kteří se v mládí snažili dohonit i Keňany.“
Při jarním běhu budete čelit rozmarnému počasí. Jednou z příprav na vlhký trénink je , bez které nefungují ani ty nejmodernější funkční materiály. I tato úprava ale má jasná pravidla. Technolog z firmy Gore odrazuje před impregnováním v pračce a vyzdvihuje aplikaci sprejem. Dávkujte víc na ramena, kde ochranu odírají popruhy batohu, a nebojte se nastříkat impregnaci i za lemy rukávů. Naopak podpaží ošetřujte jen zlehka.
Výživové debakly běžců srážejí jejich výkony. Mnoho z nich vyráží na trasu bez paliva. Svačina před tréninkem přitom zvýší hladinu energie a zlepší výkon. Někteří běžci tvrdí, že nemohou běhat s plným žaludkem. Nemusíte však sníst hromadu jídla, abyste získali energii. Plátek toastového chleba, kousek ovoce či jogurt vám dopomohou ke kvalitnějšímu tréninku a lepšímu výkonu.
V případě, že Run na stáncích nenajdete, můžete si ho také objednat na telefonu 225 985 225 nebo na adrese send@send.cz.
2008-03-14