V průběhu roku jsme se podrobně věnovali vlivu hormonálních změn v době menstruačního cyklu na sportovní výkonnost a s tímto tématem souvisí i téma antikoncepce. Která metoda je nejbezpečnější? A co zdravotní rizika? Kolik stojí antikoncepce? Na základě faktů srovnáváme šest nejpopulárnějších alternativ.
Časům, kdy se hormonální antikoncepce předepisovala jako na běžícím páse, odzvonilo. U sportovkyň je největším strašákem přibrání pár kil navíc, existuje ale i řada negativních vedlejších účinků.
Mladší generace už naštěstí umí lépe získávat a vyhodnocovat informace, a to se týká prostředků zabraňující otěhotnění. Trend se začíná přiklánět k bezhormonálním metodám nebo k normálnímu plánování založení rodiny.
Volba antikoncepce je ale každopádně velmi individuální a osobní záležitost. Než se tedy rozhodneš pro konkrétní metodu, je nejlepší se poradit se svým gynekologem a prodiskutovat rizika a účinky i s partnerem.
Pearl Index
Bezpečnost antikoncepce ukazuje takzvaný Pearl Index. Číslo udává, kolik ze 100 žen v průměru otěhotní navzdory využití dané metody antikoncepce. Čím nižší hodnota, tím bezpečnější metoda.
-
Hormonální antikoncepce
Stále ještě nejpopulárnější metoda zabraňující otěhotnění. Existuje spousta variant a nespočetné množství výrobců. Nejzákladnější rozdělení je na kombinované pilulky s hormony estrogenem a gestagenem, varianta bez estrogenu a taky tzv. minipilulky s nižším množstvím gestagenu.
Způsob účinku: Pilulka zabraňuje ovulaci, a tím i otěhotnění. Výjimkou je minipilulka, která způsobuje zesílení hlenu děložního hrdla, což zabraňuje vstupu spermatu do dělohy.
Pearl Index: 0,3 až 3
Náklady: Ceny za balení na tři měsíce se pohybují od 200 do zhruba 700 Kč.
Výhody: Vysoká spolehlivost, cyklus, který lze přesně naplánovat, minimalizace menstruačních potíží, nebo dokonce absence krvácení. Není potřeba upravovat trénink vůči cyklu, ten totiž přirozeně neprobíhá.
Nevýhody: Biochemické procesy v těle řídí převážně cizí – syntetické hormony, mohou se objevit bolesti hlavy, nevolnost, abnormální krvácení z dělohy, napětí v prsou, bolesti břicha, bolesti v kříži, zvracení, změny nálad, deprese, neplodnost. Často objevují i výkyvy v hmotnosti.
-
Kondom
Kondom je druhou nejoblíbenější formou antikoncepce. Není divu, protože je to jediná metoda, která současně chrání před sexuálně přenosnými chorobami, jako je třeba i HIV.
Způsob účinku: Kondom zachytí ejakulaci a zabrání vstupu spermatu do pochvy.
Pearl Index: 2 až 12
Náklady: Podle značky a druhu, cena za balení obsahující 3 kusy se pohybuje od 24 do 79 Kč.
Výhody: Odpovědnost nesou oba partneři, ochrana před pohlavně přenosnými chorobami, žádné hormonální vedlejší účinky. Nemusíš se vzdát své cykličnosti a svůj trénink tak můžeš plánovat podle ní.
Nevýhody: Pocit rozkoše může být narušen, kondom se může roztrhnout nebo svléci.
-
Nitroděložní tělísko
Každý, kdo hledá hormonální alternativu k antikoncepčním pilulkám, může nechat gynekologa vložit hormonální nitroděložní tělísko. Je to jedna z lokálních antikoncepčních metod, a proto ji lze použít i během kojení. Existuje i nehormonální kovové tělísko, které působí v děloze jako cizí těleso. Tím přitahuje množství bílých krvinek a ty pak působí na spermie.
Způsob účinku: Hormonální spirála uvolňuje hormon progestin přímo v děloze. Cervikální hlen zesiluje, takže spermie nemůže dále pronikat. Kromě toho zůstává výstelka dělohy plochá, což brání uhnízdění oplodněného vajíčka.
Pearl Index: 0,16 až 0,33 (hormonální) a 0,9 až 3 (nehormonální)
Náklady: Cena nehormonálního tělíska se pohybuje již od 700 Kč a hormonálního kolem 4500 Kč.
Výhody: Po zavedení funguje nitroděložní tělísko po dobu tří až pěti let, menstruace zeslábne nebo se neobjeví vůbec, nemusíš myslet na pravidelné užívání, vysoká spolehlivost.
Nevýhody: Hormonální vedlejší účinky, zvýšené riziko trombózy, možná bolest při zavádění, možná tvorba cyst ve vaječníku, nutné pravidelné kontroly u gynekologa, nitroděložní tělísko může vyklouznout.
-
Vaginální kroužek
Vaginální kroužek je hormonální antikoncepční prostředek vyrobený z plastu. Zavádí se samostatně přímo do pochvy, kde zůstává po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze je potřeba zavést nový kroužek.
Způsob účinku: Vaginální kroužek uvolňuje estrogen a progesteron. Funguje to podobným způsobem jako kombinovaná antikoncepční pilulka. Hormony zabraňují ovulaci.
Pearl Index: 0,2 až 1,4
Náklady: 300 až 400 Kč měsíčně
Výhody: Funguje velmi podobně jako pilulky, případné gastrointestinální potíže a zvracení nemají vliv na ochranu, pro zavedení není potřeba navštěvovat gynekologa.
Nevýhody: Hormonální vedlejší účinky, zvýšené riziko trombózy, může ovlivnit kvalitu pohlavního styku, snížená ochrana v případě poškození kroužku a kombinace s jinými léky, jako jsou antibiotika.
-
Diafragma
Stejně jako kondom je diafragma mechanickou metodou antikoncepce. Gumová čepička se zavádí do pochvy maximálně dvě hodiny před pohlavním stykem a poté se odstraní.
Způsob účinku: Membrána se zavádí před děložní hrdlo a brání spermiím ve vstupu do dělohy. Vhodné je doplnit ji aplikací gelů inhibujícího spermie.
Pearl Index: 1 až 20
Náklady: kolem 1300 Kč, až na dva roky používání
Výhody: Žádné hormonální vedlejší účinky, lze použít samostatně bez asistence gynekologa, ekonomické a zároveň ekologické řešení.
Nevýhody: Musí být vložena před každým pohlavním stykem, vložení vyžaduje praxi, může narušit prožitek během sexu, snížená ochrana v důsledku poškození nebo posunutí.
-
Sledování cykličnosti (ovulace)
Úplně nejpřirozenější metoda zabránění otěhotnění. Nejjasnějším ukazatelem bývá změna bazální (vaginální) teploty, k níž dochází při ovulaci, a kterou můžeš měřit klasickým teploměrem nebo přístrojem Lady-Comp.
Způsob účinku: Svoji bazální teplotu a dny menstruace zapisuješ do appky nebo můžeš měřit přímo speciálním přístrojem. Jak aplikace, tak přístroj pak vyhodnocují plodné a neplodné dny.
Pearl Index: 0,8 až 3
Náklady: Mobilní aplikace je zdarma, cena přístroje začíná zhruba na 2 700 Kč
Výhody: Žádné hormonální vedlejší účinky, velmi praktické při budoucím plánování založení rodiny, lépe poznáš sama sebe.
Nevýhody: Vyžaduje velkou disciplínu při zapisování dat, malé chyby způsobují, že metoda není spolehlivá.