Běh se sluchátky: Je bezpečný?

Běh se sluchátky: Je bezpečný?

Běžci se rozdělili na dva tábory: Jeden nedá dopustit na běh se sluchátky, druhý je odsuzuje jako berličku, která narušuje čistou radost z běhu. Tento spor rozsuzovat nebudeme, podíváme se ale, jestli mohou sluchátka ovlivnit naše zdraví.

Nelze sice říci, že sluchátka určitě škodí zdraví, některá rizika tu ale jsou:

Riziko nehody

I se sluchátky, která umožní vnímat zvuky z okolí, jsou tvé rozlišovací schopnosti omezeny. Podle statistik přitom došlo v USA mezi lety 2004 a 2011 ke ztrojnásobení počtu dopravních nehod chodců se sluchátky. Data o běžcích chybějí, i zde lze ale předpokládat nárůst. Nehoda tě přitom může kromě silnice potkat i na cyklostezce.

Poškození sluchu

Více než 50 % osob ve věkové skupině 12-35 let si pouští do sluchátek hudbu, jejíž hlasitost překračuje bezpečnou hranici. Důsledkem může být nejen poškození sluchu, ale i problémy s učením a soustředěním, narušení rovnováhy či vysoký krevní tlak.

Narušení pohybového stereotypu

Zde záleží na kvalitě sluchátek. Zvláště kabely směřující k telefonu na paži mohou zásadně narušit symetrii pohybu. I zdánlivě dobře sedící bezdrátová sluchátka ale mohou vést třeba k drobným změnám v držení hlavy. Proto vybírej dobře a pokud možno střídej více různých typů.

Necitlivost k signálům těla

Když svou pozornost věnujeme čemukoliv jinému než běhu, roste riziko, že přeslechneme signály těla o tom, že je něco špatně.

Ušní infekce

Uživatelé sluchátek jsou dle výzkumů náchylnější k ušním infekcím. Mysli tedy na to, že i sluchátka občas potřebují vyčistit.

Vliv na intenzitu běhu

Řada výzkumů potvrdila příznivý vliv hudby na výkonnost, protože usnadňuje udržení vyššího tempa a zvyšuje psychickou odolnost vůči bolesti. Ze stejného důvodu ovšem může hudba vést k přestřelování tréninkových intenzit, což se nakonec na výkonnosti projeví negativně.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock