V poslední době se opět všude objevují pobídky k detoxikaci těla, často s dovětkem, že ti ta či ona kúra zároveň pomůže i zhubnout. Skutečně to funguje, nebo je zatím jen snaha prodat nějaký „zázračný“ produkt?
V první řadě je nutné říci, že samotný princip detoxikace je tak trochu sporný. Tělo má totiž řadu vnitřních mechanismů, které mu umožňují se zbavovat škodlivin, což také průběžně dělá. Platí to ale jen v situaci, kdy hlavní detoxikační systémy těla (tj. zejména játra, ledviny a lymfatický systém) fungují správně. Pokud je jejich činnost narušená, mohou se v těle škodliviny hromadit, rozhodně to ale nefunguje tak, že sníme nějakou bobulku a škodliviny se rozplynou.
Hlavním smyslem detoxikačních kúr by tedy mělo být především odlehčení výše zmíněných systémů a podpora jejich funkce. Je sice lepší, když se k nim ohleduplně chováme celý rok, a nejen na jaře, ale na druhou stranu lepší aspoň na jaře než nikdy.
Pomůže půst i zdravější strava
To, jestli detoxikace zároveň podpoří i hubnutí, pak závisí na zvolené metodě. A i když je jisté, že když je organismus v rovnováze a vše funguje, jak má, měla by být regulace hmotnosti jednodušší, rozhodně neplatí detoxikace = hubnutí.
Největší šanci na úspěch v tomto směru máš, pokud zvolíš očistu formou jakéhokoliv půstu. Pokud ale po čase najedeš na původní režim, hrozí vysoké riziko jo-jo efektu.
Velmi účinné mohou být různé „suché“ měsíce, tedy vynechání alkoholu. Ten je totiž zaprvé velice kalorický a za druhý se ochotně ukládá do tukových zásob. Dobře funguje také vynechání smažených pokrmů, omezení množství „rychlých“ cukrů či naopak přidání vlákniny a obecně zeleniny.
Doplňky stravy mohou tyto procesy podpořit, samy o sobě ale mnoho práce nezmohou.