Do hladka! Jak zatočit s chloupky

Doby, kdy v cíli Jarmila Kratochvílová vítězně zvedla ruce a odhalila tak svoje neoholené podpaží, jsou nenávratně pryč. Mít hladkou kůži se stalo společenskou nutností nejen u žen, ale řeší ji muži – třeba triatlonisté. V létě to platí dvojnásob. Vyberte si nejlepší způsob zbavení se chloupků.

Metod odstraňování chloupků je celá řada. Všechny se dají rozdělit do dvou skupin – na depilaci a epilaci. Někdy se tyto dva pojmy pletou, byť každé znamená něco jiného – depilace pracuje na povrchu kůže a odstraní chloupek pouze nad kůží. Při epilaci vytrháváme nebo odstraňujeme chloupek i s kořínkem. 

Depilace

Její výhodou je rychlost, bezbolestnost, avšak musíte počítat s tím, že chloupky zase uvidíte dorůstat během několika dnů – proto je nutné ji provádět opravdu pravidelně.

Holení

Je jedním z nejjednodušších způsobů, který zvládne úplně každý. Žiletkové strojky, se kterými jste se téměř okamžitě řízli, nyní vystřídali bezpečné produkty, u kterých většinou vyměnujeme celé hlavice. Na trhu je nyní tolik holících strojků, se kterými je práce jednoduchá, snadná a také bezpečná. S ohebnými hlavicemi s několika břity a hydratačními páskami se nemusíte poranění obávat.

Pro snadnější skluz strojku po kůži použijte nejprve pěnu nebo gel na holení, teprve potom holte. Nejlépe chloupky ostraníte, pokud strojkem povedete tah proti přirozenému růstu chloupků. Vynikající holicí stojky má například Gillette – pro ženy strojky Gillette Venus a pro muže Gillette Fusion Proglide. V DM Drogerii je výborná značka holicích strojů Balea, která má i velmi přijatelné ceny. 

Depilační disk

Pracuje na principu smirkového papíru. To znamená, že chloupky velmi jemně krouživými pohyby odexfoliujete. Tento způsob je bezpečný, ale nevýhodou je, že může dráždit pokožku, protože jemným broušením brousíte i kůži v okolí chloupků. Navíc je zdlouhavější, než klasické holení. Doporučujeme ji spíše na menší plochy kůže, např. na obličej.

Depilační krémy

Už dávno neplatí, že krém odstraňující chloupky chemicky, musí nevábně zapáchat a dráždit kůži. Nové depikační krémy jsou jemné, k pokožce šetré a také voní. Stačí je jen nanést, nechat pár minut působit a pak krém spolu s chloupky setřít špachtlí. Nevýhodou může být, že ne vždy krém působí na všechna místa stejně, takže někdy musíte postup opakovat. 

Holení elektrickým strojkem

Holit se elektrickým strojkem není jen výsadou mužů na jejich obličeji, skvěle zvládne i větší plochy těla. Tyto přístroje jsou na delší chloupky vybavené praktickým zastřihovačem a pak jen stačí hlavicí jezdit po kůži a holit. Tato metoda je jemná, avšak zdlouhavější. Hodí se zejména na citlivé partie podpaží nebo pro oblast bikin, pro muže na oblast hrudníku. Takové přístroje nabízí například značky Braun, Philips, AEG a další. 

Extra tip: holte večer

Často se stává, že se po holení kůže zanítí. Je to bolestivé a nepříjemné, navíc to nevypadá ani hezky. Doporučujeme holení provádět večer před spaním, kdy se kůže může přes noc regenerovat. Po holení pokožku ošetřete například jemným desifenkčním mýdlem s obsahem antibakteriálního čajovníkového oleje. 

Epilace

Tyto metody mají výhodu, že chloupky začnou růst buď po několika týdnech, nebo dokonce můžou být trvalé. V případě jednorázového odstraňování chloupků i s kořínkem se jedná o trhání chloupků.

Strojek

Vytrhávání chloupků strojkem i s kořínkem je účinné, avšak někdy dost bolestivé. Výrobci přístrojů se tak předhánějí v novinkách, které ho mají co nejvíce udělat komfortním. Tak například značka Braun využívá speciální masáže, které pokožku na vytrhnutím předpřipraví, Philips zase pracuje se zchlazením kůže.

Pokožka může být po proceduře podrážděná, citlivá a napjatá. Je proto ideální ji ošetřit zklidňující péčí s panthenolem nebo aloe vera. Výhodou je však hladká kůže až na tři týdny. Nevýhodou pak možné zarůstání chloupků pod kůži.

Cukrová pasta

Tato metoda je známá už několik tisíc let a přišla k nám z Orientu, kde byla vždy hladká kůže nezbytností. Jedná se o speciální lepivou cukrovou hmotu obohacenou o nejrůznější byliny. Funguje tak, že se hmota přilepí k chloupkům a trhnutím, proti směru jejich růstu, se vytrhnou.

Spíš než to zkoušet doma, se vyplatí svěřit se do rukou odborníků, kteří dokážou skoro bezbolestně odstranit chloupky i na velmi citlivých místech. Záleží na tom, jak máte citlivou kůži a kde leží váš práh bolestivosti. Nicméně metoda se hodí i pro citlivou pokožku. 

Vosk

Pro použití pásek opatřených lepivou vrstvou vosku to chce trochu cviku. Zároveň musíte odstraňovat delší chloupky – to znamená nechat si je před procedurou trošku dorůst, jinak je vosk nezachytí. Samozřejmě i epilaci voskem zvládnete po nějakém čase sami, ale opět tady doporučujeme zajít nejprve za odborníkem.  

Extra tip: 3 přípravné kroky

Častým problémem u různých metod vytrhávání chloupků bývá jejich následné zarůstání. Proč se tak děje? Když po vytrhnutí roste nový chloupek znovu, může být oslabený, a tak si nenajde přímou cestu na povrch kůže, ale zaroste pod jejím povrchem. Sice to nebolí, ale esteticky to není úplně příjemná věc. Proto než se do trhání pustíte, je potřeba kůži připravit. Ideální je, pokud dodržíte tyto tři jednoduché kroky. 

1. Prohřejte

Vytrhávání chloupků půjde snadněji a nebude tolik bolet, pokud ho budete provádět ihned po teplé sprše, koupeli nebo sauně. 

2. Exfoliujte

Pak na kůži použijte mechanický peeling. Buď hrubou loofovou rukavicí nebo peelingovým krémem s mechanickými brusnými částečkami. Tím se kůže dokonale prokrví a chloupky budou méně zarůstat pod kůži. Peeling provádějte ideálně jednou týdně.

3. Desifinkujte a zklidněte

Po vytržení chloupků bude pokožka citlivá a bolestivá. Použijte na ni tamponek namočený v jemné desinfekci – například v peroxidu vodíku nebo zkuste hojivou mast například s měsíčkem lékařským nebo tea tree čajovníkovým olejem. 

Trvalé a dočasné metody

Laserová epilace

Trvalá, bezpečná profesionální metoda. Laserový paprsek totiž cíleně působí na tmavý pigment v kořínku chloupku, který v jeho růstové fázi zničí. Vlasová cibulka tak odumře a s ním vypadne i chloupek, který už nenanaroste. Tím, že je vždy v anagenní, tedy v růstové fázi, jen dvacet procent chloupků, je potřeba tento proces opakovat pět až šestkrát v rozmezí šesti až osmi týdnů.

Tento způsob není vhodný na světlé chloupky a nedoporučuje se v létě, kdy je pokožka opálená. Nevýhody? Laserová epilace může být u některých přístrojů bolestivá, proto se často nejprve pokožka ošetřuje znecitilvující mastí. Počítejte také s tím, že se jedná o finančně nákladnou záležitost, avšak investice i čas se vyplatí, protože pak už na chloupky nebudete muset myslet. 

Intenzivní pulzní světloIPL

Profesionální a šetrné odstraňování chloupků pomocí IPL světla, které se na kůži přeměňovalo v teplo a působilo tak i na chloupky, které dočasně přestaly růst, se nyní z klinik přesunulo k běžným zákazníkům do domácího prostředí. Odstranění chloupků domácím IPL přístrojem je snadné a bezbolestné.

Výhodou také je, že působí i na velmi světlé chloupky. Nevýhodou je čas, který této metodě musíte věnovat a také to, že chloupky po čase zase znovu narostou. Stejně tak cena přístrojů je dost vysoká. Najdete je například u značek Philips, Braun, Remington.

Extra tip: Diodová epilace

Jedná se o speciální diodový laser Light Sheer, který je šetrný k pokožce a působí jen na pigment v cibulce chloupku. Ošetření proto tolik nebolí a například na větší plochy těla není potřeba používat znecitlivující mast (je to ale individuální). 

Jakou metodu zvolit?

Nohy a ruce – velká oblast – holení žiletkou, epilace strojkem, vosk, cukrová pasta, laser, IPL

Podpaží, třísla – citlivá oblast – holení, cukrová pasta, IPL, laser

Hrudník – zastřihovač, holení, IPL 

Obličej – vosk, cukrová pasta, depilační disk, IPL 

Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock