Přestože posilování nepatří mezi nejoblíbenější části tréninku běžců, zpevněné tělo je základním předpokladem pro správný styl i výkonnost. Zapomeňte na složité stroje, těžké váhy a výmluvy, že není čas. Elektrostimulace svalů nejen výrazně zvýší efektivitu cvičení.
Na první pohled poznáte, že nejsem fanouškem posilování. Jako většina vytrvalců vám řeknu, že svaly na rukou nepotřebuji a místo hodiny v posilovně se radši půjdu proběhnout do lesa. Stačí zařadit v průběhu tréninku několik odpichů, žabáků či dřepů, případně vyběhnout do kopců. Taková je představa o posilování z pohledu běžce na dlouhé tratě.
Nezpochybnitelným faktem ale je, že k získání správného běžeckého stylu je potřeba svalová rovnováha a především zpevněné svalstvo trupu. Hledala jsem tedy trénink, který umožňuje efektivně posilovat celé tělo, ale zdaleka se vyhýbá klasickým posilovnám. Proto jsem na vlastní kůži vyzkoušela trénink podpořený elektrostimulací, který hojně ve své přípravě využívají i vrcholoví sportovci.
S prázdnou taškou
Do studia BodyBody Florentinum mě nalákal reklamní slogan, který sliboval důkladné procvičení 90 procent svalové hmoty během pouhých 20 minut tréninku. Na webových stránkách Bodybody.cz jsem se dozvěděla, že k cvičení nic nepotřebuji a o veškerý servis se postarají ve studiu. Nevěděla jsem, do čeho jdu. S poloprázdnou taškou a značnou nejistotou jsem dorazila na první trénink.
Na recepci jsem obdržela čisté kompresní oblečení, které dobře padne na tělo, dva ručníky, klíč od prostorné skříňky a iontový nápoj. Trénink probíhá maximálně ve dvojici a každý je objednán na určitý čas, proto se nemusíte bát přeplněných šaten jako po skončení skupinových lekcí. Už v šatně poznáte, že nadstandardní servis není jen marketingovým heslem, ale myslí to opravdu vážně.
Šatna je plně vybavená a postupně zjišťuji, že velká část mé poloprázdné kabelky mohla zůstat doma. Ženy ocení kosmetické i vlasové přípravky, odličovací ubrousky, fén, velké zrcadlo… Zkrátka vše, co před cvičením a po něm přijde vhod. Samozřejmě nechybějí ani sprchy.
Cvičení pro všechny
Tělocvična je prostorná, dobře odvětraná a dle osobních preferencí lze stáhnout vnitřní rolety, pokud chcete cvičit v naprostém soukromí. Stejně tak vás může doprovázet motivační hudba. Na vás závisí i volba obuvi. Cvičit lze naboso i v teniskách. Z bezpečnostních důvodů bych nedoporučovala cvičení pouze v ponožkách, které mohou při dynamických cvicích klouzat.
Samotný trénink začíná oblečením speciální vesty, která do svalů vysílá elektrické impulzy. Opět je k dispozici v několika velikostech tak, aby dokonale sedla na tělo i při náročnějších cvicích, ale zároveň neomezovala v pohybu. Přítomný trenér skrz přístroj prochází jednu svalovou partii za druhou a dle individuálních pocitů nastavuje sílu impulzů. Ty mnozí mylně zaměňují za elektrošoky, ale nemusíte se bát. Ucítíte lehké mravenčení, které v žádném případě nebolí. Svaly se sice bez vědomého signálu stahují, což je určitě nezvyk, ale po pár minutách si mozek zvykne.
EMS se tak hodí pro široké spektrum lidí – od věčně hubnoucích maminek přes kravaťáky, co si přišli vybít testosteron během obědové pauzy, až po skutečné fitness nadšence. Obě pohlaví, široké věkové spektrum, hodně odlišná fyzická zdatnost.
Jen těhotné ženy, cukrovkáři či lidé s arytmiemi, kardiostimulátorem nebo kovovou kloubní náhradou a další by se raději měli poradit s lékařem.
Mnohem náročnější
Vše je připraveno, dvacetiminutovka začíná.
Běh na místě, zakopávání, skipink. Úvod je velmi svižný, a přestože nemá daleko k atletické rozcvičce, ozývají se svaly celého těla. Díky elektrickým impulzům dochází k silnějším svalovým kontrakcím, a tak svaly pracují o poznání víc, než když se věnuji klasickému cvičení. A skrz vestu proudí impulzy i do svalů, které by se při momentálním cviku jinak nezapojily.
Po krátkém kardio úvodu k mé radosti následují opět dobře známé cviky z běžeckého tréninku – výpady a dřepy. Mám ovšem co dělat, abych udržela rovnováhu. Po chvíli ale stabilitu nacházím a můžu si vzít i lehké činky.
Profesionální trenér předcvičuje, průběžně upravuje impulzy a zároveň dbá na správnost provádění jednotlivých cviků. EMS trénink je mnohem náročnější než klasické posilování, proto je nezbytné, aby hlídal techniku provádění cviků. Několikrát jsem tedy musela činky vyměnit za lehký nafukovací míč. Výhodou tréninku je i to, že po celou dobu provádíte přirozené pohyby a tím je minimalizováno riziko zranění.
Přicházejí na řadu další známé pomůcky jako bosu, thera band, expandéry či velký gymnastický míč. Skrze vestu do mých svalů stále proudí elektrické impulzy a rychlá pauza na pití mi sice dovolí lehce vydechnout, ale svaly neustále intenzivně pracují. Díky EMS můžete současně posilovat i protilehlé svaly (například biceps a triceps), takže ještě před uplynutím dvaceti minut věřím tomu, že jsem opravdu důkladně procvičila avizovaných 90 procent svalové hmoty.
Přestože mám z běhání dobrou kondičku a jsem denně v pohybu, po dvaceti minutách EMS tréninku ležím na karimatce úplně vyřízená. Třeba s 10km klusem to vůbec nejde srovnat. Následuje přibližně tříminutový relaxační program, kdy do svalů proudí jen slabé impulzy, které pocitově připomínají masáž. Únavu postupně přebíjí dobrý pocit z kvalitního tréninku, podobně jako po odběhání ANP či jiných náročných trénincích.
Silnější střed těla
Vítám veškerý servis, který mi šatna nabízí. Mokré ručníky ani oblečení nemusím nosit domů, o vše se do příští návštěvy studio BodyBody Florentinum postará. S sebou opravdu nic nepotřebujete, což je jistě dobrá zpráva pro všechny, co se nechtějí tahat celý den se sportovní taškou. Jediné, co by dámy neměly zapomenout, je gumička do vlasů.
Po cvičení vám na recepci zdarma připraví chutný proteinový nápoj, který podpoří regeneraci a tvorbu svalové hmoty. Buď přímo ve studiu, telefonicky, či přes webový formulář se můžete objednat na další trénink – dohromady si na něj vyhraďte 40 minut.
V rámci testování jsem absolvovala celkem 15 lekcí, kdy jsem střídala silový trénink a kardio. Ty se od sebe liší typem impulzů proudících do svalů. Přestože se ve výsledku jednalo jen o pět hodin cvičení (15krát 20 minut), pokroky vnímám na první pohled: zesílil mi střed těla, zpevnily se mi paže, které byly mojí nejslabší stránkou oproti díky běhu neunavitelným nohám. Celkový pocit zpevnění vítám i při běhu, především v terénních sebězích jsem mnohem jistější.
Úbytek nadbytečného tuku je údajně prvním benefitem, kterého si zákazníci všímají. Aktivace 90 procent svalové hmoty v průběhu intenzivního cvičení je energeticky velmi náročná, proto není na výsledky potřeba čekat celou věčnost. A pokud s sebou nadbytečná kila tuku nenosíte, budete se již po pár návštěvách radovat z rýsujících se svalů a zpevnění středu těla, které běžci ocení nejvíce. Osobní progres mapuje i diagnostické měření na lékařské váze InBody 370 s informacemi o složení těla, které je v ceně tréninkových balíčků (na 15 a více tréninků).
Zkušební trénink stojí od 200 korun a více informací lze najít na Bodybody.cz.
EMS je návykové!
Z pohledu běžce vidím největší přínos v tom, že EMS trénink je šetrný ke kloubům i měkkým tkáním. Trénink sestává z přirozených pohybů doplněných lehkou zátěží (využívala jsem činky do 4 kg, kettlebelly do 10 kg), čímž nedochází k přetěžování kloubů. Doporučila bych tento trénink i při rekonvalescenci po zranění či operaci, kdy jsou možnosti vysoce intenzivního tréninku velmi omezené.
Díky profesionálním trenérům lze trénink přizpůsobit každému na míru a zaměřit se na určité svalové skupiny. Běžci ocení EMS trénink jako velmi efektivní formu kompenzačního cvičení, které napomáhá udržet svalovou rovnováhu a je účinným pomocníkem při odstraňování svalových dysbalancí.
Ve studiu BodyBody Florentinum jsem absolvovala 15 lekcí během pěti týdnů, ale je-li hlavním sportem běh, doporučuji nižší frekvenci (jednou až 2krát týdně). Rychlost regenerace je podobná jako po klasickém posilování, takže není problém příležitostně absolvovat během jednoho dne jak běžecký, tak i posilovací trénink. Pozor však na riziko přetrénování, protože obě dvě aktivity jsou silně návykové!
Nejdřív technika, pak pomůcky
Na doplňující otázky ohledně EMS tréninku odpovídali trenér a garant studia BodyBody Florentinum Ladislav Zeithaml a manažer Radovan Masár.
Kde se zrodila myšlenka EMS a jak tato technologie funguje? Je bezpečná?
Myšlenka Elektrické stimulace svalů (EMS) sahá mnoho desetiletí zpět, kdy byla využívána ve zdravotnictví při léčbě poruch pohybového aparátu (zejména při bolestech zad) a tím celkově zkracovala dobu rekonvalescence. Tato metoda je naprosto bezpečná a pro klienta nepředstavuje žádné nebezpečí. Naopak.
Jak se liší typy impulzů pro silový trénink a kardio?
Při posilovacím programu jsou svaly stimulovány do hloubky. V základním nastavení vám impulz po dobu čtyř sekund způsobí svalovou kontrakci a poté na dvě vteřiny povolí. Tím pádem je sval „narušen“ a donucen k růstu stejně jako při silovém tréninku v klasickém fitness, ale za mnohem kratší dobu. Naopak při dynamickém tréninku je sval stimulován na povrchu. V podstatě co sekunda, to jeden impulz. Sval je „donucen“ ke zpevnění a zároveň dochází k pálení tukové složky okolo svalu.
Co zájemce o cvičení čeká?
Snažíme se klientům nabídnout široké spektrum cviků, proto jsou cvičební pomůcky naprosto nepostradatelné. Využíváme především jednoruční činky různých vah, kettlebelly, kotouče, EZ tyč, expandéry, bosu, stepy a podobně. Ke každému klientovi přistupujeme zcela individuálně a podle jeho zdravotního stavu a kondice jsou využívány pomůcky. Při prvních návštěvách našeho studia přednostně volíme cviky s vlastní vahou se zaměřením na aktivaci hlubokého stabilizačního systému a core. Až po zvládnutí správné techniky cviků a správného dýchání volíme vhodné pomůcky.
Všichni naši trenéři mají trenérské licence akreditované MŠMT a prošli školením na technologii EMS. Proto jsme schopni klientům navrhnout vhodný trénink dle zaměření a případného zdravotního omezení.
Text: Barbora Veselá| Foto: Shutterstock