Glutathion – král antioxidantů

Je to malá, jednoduchá molekula – peptid složený ze tří aminokyselin, její role v těle je ale zásadní. Je nezbytná pro imunitu, detoxikaci a ochranu buněk před volnými radikály. Jak produkci glutathionu zvýšit pomocí výživy?

Antioxidantů existuje spousta, glutathion však dokáže před volnými radikály (a také před toxiny a mikroorganismy) chránit naše mitochondrie. To je důležité pro sportovní výkonnost, protože v mitochondriích vzniká energie pohánějící naše svaly, existuje však i přímá souvislost mezi hladinou glutathionu a mírou rizika řady onemocnění. Příznakem nedostatku glutathionu může být chronická únava, zvýšená míra zánětů v těle, zhoršená mentální výkonnost, poruchy imunity či chudokrevnost.

Glutathion je možné užívat jako doplněk stravy, ještě lepší volbou je ale podpořit jeho produkci uvnitř buněk. Jak?

Přidej síru

Konzumace potravin bohatých na síru prokazatelně zvyšuje produkci glutathionu a zlepšuje antioxidační ochranu těla. Dobrým zdrojem síry jsou například vejce, česnek, cibule, brokolice, květák či růžičková kapusta.

Doplňuj „céčko“

Vitamin C jako silný antioxidant pomáhá šetřit glutathion, a navíc podporuje jeho přeměnu z oxidované formy zpět na formu aktivní. V rámci jedné studie například vedlo užívání 500 mg „céčka“ ke zvýšení hladiny gultathionu o 47 %.

Nezapomeň na selen

Tento stopový prvek je nezbytný pro udržování aktivity glutathionu a pomáhá rovněž zvýšit jeho hladinu. Zdrojem selenu je například maso, vnitřnosti, tvaroh, hnědá rýže či paraořechy.

Jez zdroje glutathionu

Glutathion se sice v trávicím traktu rozloží, konzumací potravin s jeho obsahem však tělu dodáš stavební kameny pro jeho produkci. Najdeš ho například v avokádu, špenátu či chřestu.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock