Hudba a výkon: Najdi si své BPM

Ačkoliv má běh se sluchátky mnoho odpůrců, jejichž argumenty stojí za to si vyslechnout, jedno je jisté: Hudba ti může výrazně pomoci zlepšit tvůj výkon v tréninku i závodě. Klíčem je vybrat si tu, která má optimální BPM.

Náš mozek má velice silnou tendenci synchronizovat se s vnějšími rytmy, kterým pak podvědomě přizpůsobujeme i svůj pohyb. Když v závodě běžíme za nějakým běžcem, často přizpůsobíme kadenci jeho krokům, a stejně tak reagujeme i na rytmus hudby, kterou si pustíme do sluchátek.

Rytmus pomůže šetřit energii

Na rytmus navíc nereaguje jen náš pohyb – zatímco relaxační hudba obvykle využívá rytmus odpovídající naší klidové tepové frekvenci či mírně nižší, protože nás spolehlivě zklidní, rychlejší rytmus nás dokáže nabudit a doslova nás nutí k pohybu. Výzkumy navíc ukázaly, že když přizpůsobíme běh hudbě, začneme se pohybovat ekonomičtěji a spotřeba kyslíku může při stejném tempu klesnout až o neuvěřitelných 7 %!

Klíčové je ovšem zvolit ten správný rytmus neboli BPM („beat per minute“ neboli „počet dob za minutu“). Tato hodnota musí být dostatečně vysoká na to, aby nás nabudila a roztočila naše nohy, pokud to ale přeženeme, hrozí, že přepálíme tempo.

Pár důležitých zásad

Jak ale zjistit, které BPM je to pravé?

  • Záleží na tvé přirozené běžecké kadenci. Pro vyšší výkon je sice žádoucí, aby ti ji hudba pomohla zvýšit, pokud ji ale zrychlíš o více než 5 %, ekonomika tvého pohybu se naopak zhorší.
  • Pro běh je obecně vhodná hudba s BPM vyšším než 120.
  • Rozmezí 120-140 BPM je vhodné pro objemový trénink či běh středním úsilím.
  • Pro rychlé tempové či intervalové tréninky vol určitě hodnoty nad 140 BPM.
  • Pokud se snažíš zlepšit svou kadenci, můžeš dle svých současných hodnot využívat BPM až 180.
  • Ještě lepší cestou ale je změřit si svou kadenci (pomocí sporttesteru nebo prostě počítej, kolik kroků uděláš za minutu) při pohodovém běhu. Odpovídající BPM pak vol na objemový trénink a na ty rychlejší přidej.
Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock