Křeče v nohách i žaludku. Extrémní únava. Svalová slabost. Zhoršená koordinace pohybů. Narušení srdečního rytmu. Výrazný pokles výkonu, a dokonce i ohrožení tvého života. K tomu všemu může dojít, když při běhu poklesne v těle hladina iontů.
Když je horko, je třeba při běhu pít. Jenže záleží i na tom, co piješ. Při pocení totiž kromě vody ztrácíš i spoustu minerálů. Když tedy v průběhu dlouhého tréninku či v závodě v horku popíjíš čistou vodu, tělo zareaguje zvýšením pocení, a ztráty minerálů se ještě zvýší. Důsledky pak mohou být opravdu nepříjemné.
Křeče, závratě, smrt
Ačkoliv křeče bývají spojovány s nedostatkem hořčíku, mnohem větší roli zde hrají jiné dva ionty: sodík a draslík. Jsou totiž nezbytné pro vedení nervových vzruchů, a pokud jich má tělo nedostatek, začnou svaly dostávat chybné informace – buď jsou pokyny ke stahování nedostatečné, a vzniká svalová slabost, nebo naopak přemrštěné, a vznikají křeče. Hořčík je sice coby svalový relaxant dokáže uvolnit, jenže když zároveň neobnovíš hladinu sodíku a draslíku, objeví se brzy znovu.
Ale to není všechno. Velmi nebezpečný je nedostatek sodíku (hyponatremie), který kromě křečí a poklesu výkonu může způsobit i nevolnosti, závratě, zmatení, a dokonce jsou známy i případy hobby maratonců, kteří se občerstvovali pouze vodou, a vzniklá hyponatremie je stála život (pomalí běžci jsou ohroženi více, protože stráví na trati víc času).
Pokud tedy strávíš na tréninku či závodě více než dvě hodiny, je zcela nezbytné doplňovat nejen tekutiny, ale i ionty. Klíčový je sodík – ne nadarmo na občerstvovačkách obvykle najdeš sůl. Jenže když doplňuješ pouze tento prvek, narušuje se rovnováha v těle i činnost hormonálního systému, a proto je sodík třeba přijímat i s dalšími ionty, které se ztrácejí potem – zejména s draslíkem, hořčíkem, vápníkem a chloridy. Nejlepší volbou je tu kvalitní ionťák.
Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock