Jak se vyhnout klíšťové encefalitidě? Jedinou zbraní je očkování

Jak se vyhnout klíšťové encefalitidě? Jedinou zbraní je očkování

Chráníte se proti přisátí klíštěte repelentem či dlouhými rukávy? Vybíráte si takové trasy, kde je pravděpodobnost napadení klíštětem menší? Snažíte se zbytečně. Jedinou účinnou prevencí proti nákaze klíšťovou encefalitidou je očkování.

Poruchy koncentrace, nálady či spánku, chronické bolesti hlavy, snížená výkonnost, obrna horních končetin a v nejhorším případě dokonce smrt. I tak mohou vypadat následky klíšťové encefalitidy. Neběhat v lese přitom není řešením, klíšťata mohou číhat všude, například i v městském parku. Nejlépe se jim totiž daří kdekoli v teple a vlhku, kde trpělivě čekají na svou oběť.

Česko je rizikové

Encefalitida neboli zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Kvůli příznakům jako bolest hlavy, nespavost, horečka, slabost či nechutenství je v mnoha případech zaměňováno za chřipku, jedná se však o onemocnění mnohem závažnějšího charakteru.

V tuzemsku také neustále stoupá počet rizikových regionů a Česká republika patří již několik let mezi země s největším počtem nakažených klíšťovou encefalitidou.

Stihněte to na jaře

Repelent nebo dlouhé rukávy a nohavice jako prevence obvykle nestačí. Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Chcete-li být chráněni již během hlavní sezony klíšťat, je vhodné nechat se očkovat už na jaře.

Standardně se očkování skládá ze 3 základních dávek. Termíny očkování si stanovíte společně se svým lékařem. Důležité je i přeočkování, které se provádí 3 roky po základní vakcinaci a dále pak vždy po 5 letech po prvním přeočkování. Očkováním proti klíšťové encefalitidě je možné chránit i děti, a to již od 1 roku. Závažnost komplikací a následků onemocnění ale roste s věkem. Zdravotní pojišťovny na vakcínu i letos poskytují příspěvky.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock