Když o životě rozhodují vteřiny

Jak poskytnout první pomoc, jste nejspíš brali na základní škole. Vybavili byste si ale po letech něco z toho, kdyby při závodě vedle vás někdo zkolaboval? Základy se vyplatí znát, můžete se podílet na záchraně života. Navíc nikdy nevíte, kdy budete pomoc potřebovat vy sami.

S narůstajícím počtem běžeckých závodů a nadšenců, kteří je absolvují, přímo úměrně narůstá i riziko, že se někomu něco stane. Nemusí přitom jít hned o srdeční kolaps. Stačí, aby bylo nepřiměřené horko. Možná si ještě vzpomenete na pražský závod Nike Run Prague před šesti lety, kde vlivem extrémních teplot zkolabovaly desítky dehydrovaných lidí.

Poskytnout první pomoc je žádoucí umět, můžete významně pomoct i svému bližnímu – koneckonců přes 70 procent „nehod“, kdy je potřeba zasáhnout, se odehraje doma.

Stres nanečisto

Ženete si to tak cíli vstříc a najednou se vedle vás skácí běžecký kolega k zemi. Ruku na srdce (a byla jsem už takových událostí svědkem), řada lidí poběží dál, protože mají pocit, že se jich to netýká, lidí, kteří mohou pomoci, je kolem spousta, nebo zůstanou stát jako opaření a honem najednou nebudou vědět, co dělat.

Pravda je, že taková situace člověka vyděsí a vystresuje, proto se hodí zažít si ji nanečisto – třeba na zážitkovém kurzu první pomoci, které pořádá vzdělávací instituce Sapo Training. Pokud si postupy vyzkoušíte ve chvíli, kdy o nic nejde, realita vás pak zaskočí méně pravděpodobně. I tak se ale nejspíš budete potýkat se sevřeným hrdlem a nepříjemnými pocity.

V reálu ovšem může zachraňovat život rychlé jednání.

„V případě, kdy se člověk v bezvědomí dusí vlivem zapadlého kořene jazyka, je první pomoc velmi jednoduchá – záklon hlavy – a znamená nepochybně záchranu života, neboť dotyčný by se do příjezdu ZZS nejspíše udusil,“ uvádí Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže s tím, že u masivního krvácení či při zástavě krevního oběhu rozhodují doslova o životě a smrti jednotky minut a šance na přežití se s každou minutou do zahájení resuscitace snižuje cca o deset procent.

Důležitější než osobák

Ať už se stane cokoliv, vyplatí se držet se tří důležitých kroků.

  1. Rozhlédni se. Nevlítni do situace bezhlavě. Dost podceňované celosvětové doporučení říká, že je potřeba být trochu sobec. Neznamená to vyhlížet svůj osobák, ale myslet hlavně na svou bezpečnost. Nemůže být dotyčný nemocný? Nesmete mě auto? „První krok bývá většinou dopředu, ale v tomto případě je často vzad. Nejprve je třeba si položit otázku, stojí mi to za to?“ uvádí lektorka Sapo Training Michaela Havlová.
  2. Reaguj. Je postižený při vědomí? Dýchá, krvácí? Co dělat, aby přežil? Volej záchranku.
  3. Rozmýšlej. Co mohu ještě udělat, než přijede záchranka?

Bod číslo jedna bude na běžeckém závodě nejspíš jednodušší – sotva hrozí rychle jedoucí vůz nebo plameny. I když i tady budete řešit kontakt s cizím člověkem, jeho slinami, případně krví. Běžně se pro tyto případy vyplatí nosit při sobě gumové rukavice – lze je sbalit třeba do přívěsku na klíče a lektorka Michaela jich má v rámci pracovní deformace na různých místech hned několikero. (Půl)maraton s nimi poběžíte asi těžko.

Základ: zakloněná hlava

Uvažme tedy situaci v závodě. Ženete si to tak cíli vstříc a najednou se vedle vás skácí běžecký kolega k zemi. Namístě je na něj hlasitě volat, tleskat, zatřást s ním, abychom zjistili, je-li při vědomí. Pak jej otočit na záda a pořádně mu zaklonit hlavu – ideální úchop je za čelo a bradu. Hlava by v této pozici měla zůstat nepřetržitě. Už jen to může život zachránit. Takovým správným záklonem se stejně tak povysune jazyk, není nutné ho vytahovat extra. Kontrola dutiny ústní (a následné vyprázdnění) se provádí jen při podezření, že nemusí být prázdná. (Kousl před chvílí do energetické tyčinky?) Přiložením dlaně na bránici probíhá kontrola dechu. Měl by být normální.

Sledování tepu na zápěstí nebo krku se používalo dřív, ale pro lidi bylo těžké jej nahmatat, případně nesprávně zaměňovali ten svůj za tep zraněného. Stabilizovaná poloha přichází na řadu jen tehdy, kdy je dotyčný v bezvědomí a zvrací nebo když si zachránce potřebuje odskočit (pro pomoc) a nemůže držet hlavu v záklonu.

Nakonec přichází na řadu volání záchranky – 155, ať už tak učiníte sami, nebo to přikážete někomu poblíž. Kde se zrovna nacházíte, může pomoct určit třeba číslo na pouličním osvětlení.

Hodně mačkej, málo dýchej

Jakmile je dotyčný v bezvědomí a nedýchá, je třeba zahájit resuscitaci. „Znamená to, že se neokysličuje krev, tím pádem nejspíš nefunguje ani srdce a je třeba tuto pumpu nahradit,“ vysvětluje Havlová. Už pět minut bez kyslíku způsobí nevratné poškození mozku. Opět přichází na řadu vyhodnocení situace: Budu jen masírovat, anebo si troufnu i na umělé dýchání, když toho člověka neznám? Masáž srdce je důležitější a bude stačit. Provádí se uprostřed hrudníku, tj. v oblasti hrudní kosti na spojnici bradavek. Přestože výzkumy ukazují, že se muži stydí a klidně by kvůli tomu byli schopni masírovat na nesprávném místě, je lepší vyhrnout triko.

Masáž se provádí spojenýma rukama, zápěsťovou hranou s nataženými pažemi. Stlačení by mělo jít do hloubky zhruba pěti až šesti centimetrů s frekvencí sto dechů za minutu. S tempem může pomoct i mobilní aplikace anebo známá vánoční koleda Rolničky, rolničky. Nenechte se mýlit, je to pěkná makačka, a tak se hodí, aby vás po chvíli někdo vystřídal – opět se neostýchejte říct si o to rozkazem.

Při kombinaci masáže srdce s dýcháním se realizuje třicet stlačení na dva normální vdechy, opět se zakloněnou hlavou a také zacpaným nosem! Oživujte do příjezdu záchranky nebo dokud vám stačí síly. Pokud by se postižený probral, dá to docela dobře najevo: začne se bránit – masáž srdce není nic příjemného.

Co ještě?

Setkat se můžete i s masivním krvácením, které je nezbytné rychle zastavit – jde o život. Po zajištění záklonu je třeba najít zdroj krvácení a udělat v ráně tlak: stlačit cévu proti kosti, a to buď vlastní rukou, máme-li rukavice, či rukou zraněného. Lepší variantou je vytvoření tlakového obvazu, kdy se jedna jeho role přiloží a řádně obtáhne druhou. Naopak zaškrcení nad ranou se nedoporučuje, neboť zastaví přívod krve do celé končetiny.

Možná vše výše uvedené nezužitkujete při závodě, ale třeba doma. Jak podotýká Havlová, většina záchranářských zásahů je nezbytných doma. Tehdy se ještě vyplatí vědět, že resuscitovat je třeba na tvrdé podložce, tedy kupříkladu dotyčného přesunout z postele na zem.

Jak poznat infarkt? Dotyčný si stěžuje na bolest na hrudi, špatně dýchá, má pocit zástavy, obává se o svůj život. Oproti tomu při mrtvici (cévní mozkové příhodě) se vyskytují bolesti hlavy, zvracení, částečné ochrnutí a je třeba spěchat do nemocnice.

Stejné zásady první pomoci pak platí stejně tak na ulici nebo při dopravní nehodě.

Pomoc v mobilu

PocketCPR

Navádí ke správné masáži srdce a k tomu do rytmu hraje Stayin’ Alive od Bee Gees. Masírovat lze i s mobilem v ruce.

Záchranka

Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155 a záchrance se odešle vaše přesná poloha. Obsahuje interaktivní návod první pomoci i metronom pro masáž srdce. Navede k nejbližšímu defibrilátoru.

První pomoc

od Českého červeného kříže

Příručka první pomoci s radami ke zvládnutí situací od srdečního infarktu přes zlomeniny až po ty každodenní. Součástí jsou postupy urgentní první pomoci krok za krokem, včetně krátkých videí. Rychlé vytočení tísňové linky.

Text: Eva Fryšarová | Foto: Shutterstock