Klíč k bolesti: palce u nohou

Zdraví začíná u chodidel, to vám potvrdí každý fyzioterapeut. Důležitá přitom ale není jen funkce jejich drobných svalů, ale i dostatečná pohyblivost palců. Pokud chybí, důsledkem mohou být třeba bolesti kolen, kyčlí či dolní části zad. 

Chodidla by při běhu neměla jen pasivně „plácat o zem“, ale aktivně pracovat.  A velmi důležitou roli má i palec. Při došlapu by se měl nacházet v mírné dorzální flexi, tedy ohnutý vzhůru. Vzápětí by se však přesunout do flexe plantární, tedy dolů, a odraz by měl být zakončen jeho aktivním tlakem do podložky.

Aby to takhle fungovalo, musí být palec dostatečně pohyblivý. V opačném případě klesá nejen efektivita odrazu, ale zvyšuje se i riziko problémů pohybového aparátu.

Milimetrové pohyby pro zdravý běh

Cest, jakými nepohyblivý palec ovlivňuje zbytek těla, je několik:

  • Sám o sobě může způsobovat bolesti, kvůli nimž si při došlapu „ulevujeme“, čímž se zvýší zátěž jiných struktur – například kotníků i achilovek.
  • Při dorzální flexi (tj. zvednutí) palce zároveň dochází i k rotaci jednotlivých kostí, což přispívá ke stabilizaci paty.
  • Pokud zdvih palce chybí, vede to k předčasnému ohnutí v koleni, což ho nadměrně zatěžuje.
  • Prodloužení doby, po kterou se pata zvedá ze země, omezí propnutí v kyčli, což se projeví přetěžováním kyčlí i spodní části zad.

Pokud jsou tedy naše palce zatuhlé, měli bychom se je snažit rozpohybovat. Zároveň je třeba se je učit do běhu výše popsaných způsobem správně zapojovat. A zároveň bychom měli omezovat působení vlivů, které jejich pohyblivost a funkci zhoršují, například nošení bot s úzkou špičkou či vysokých podpatků.

Text: Blanka Gololobová| Foto: Shutterstock