Led pro lepší hojení i regeneraci

Led pro lepší hojení i regeneraci

Co má správný běžec na mrazáku? Kromě trochy toho jídla hlavně led. Velikou spoustu ledu! Využije ho totiž nejen při případném zranění, ale i pro podporu regenerace po každém těžším tréninku.

Když se připajdáte domů s výronem či jiným zraněním, je okamžité přiložení ledový obkladu to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Ledování totiž omezí vznik zánětu a otoku, takže se sníží bolestivost a urychlí proces hojení. Proto se vždy hodí mít v zásobě led, nebo ještě lépe zmrazené gelové polštářky.

Jak správně ledovat zranění?

  • S ledováním začnete co nejdříve a průběžně pokračujte další 2-3 dny.
  • Led ani gelový polštářek nedávejte na kůži přímo, jinak hrozí omrzliny. Led dejte do sáčku a ten zabalte do utěrky, na polštářek stačí pouze utěrka.
  • Příslušné místo neledujte příliš dlouho. Stačí 15-20 minut a poté si dopřejte stejně dlouho pauzu. Pokud užíváte gelové polštářky, vyplatí se mít minimálně tři – když točíte dva, nestíhají znovu zmrznout.
  • Po dvou až třech dnech ledování ukončete. Teď už procesu hojením naopak napomůžete spíše teplem.

Vana plná ledu

Při těžších trénincích či závodě dojde ke spoustě mikroskopických poranění svalových vláken, což je něco jako úraz v malém. I zde led omezí zánět a zároveň zlepší odvod metabolických zplodin a přísun živin, čímž celkově urychlí regeneraci. Nejlepším způsobem je ledová koupel. Potřebovat k ní budete vanu a spoustu ledu, v nouzi ale pomůže i zchlazení chodidel a lýtek ve kbelíku.

  • Napusťte si do vany vlažnou vodu a vlezte si do ní. Hupnout rovnou do ledové, to by byl pro tělo příliš velký šok.
  • Pak do vody postupně přidávejte led a zvolna ji zchlazujte na 5-10°C. 
  • V takto studené vodě vydržte 5-10 minut.
  • Poté se zahřejte buď ve sprše (začněte vlažnou a postupně přidávejte teplotu), nebo pohybem.

Pivo podpoří imunitu

Co pít, když se chystáte na maraton? Podle vědců z mnichovské univerzity jednoznačně nealko pivo. Obsahuje totiž silné antioxidanty z rodiny polyfenolů, které způsobují výrazný nárůst hladiny T-lymfocytů. 

Badatelé u maratonců, kteří ho dva týdny před závodem pili každý den 1,5 litru, naměřili nejen mnohem vyšší hladinu těchto imunitních buněk, ale především 3x nižší výskyt respiračních onemocnění po závodě.

Proč raději nealko?

A proč pivo nealkoholické? Protože v tom klasickém sice najdeme prospěšné polyfenoly také, nicméně tři velká piva denně už jsou příliš vysoká dávka alkoholu pro kohokoliv, natož pro maratonce před vrcholem sezóny.

Pokud ale třeba po letním tréninku tu a tam nakombinujete v hospodě dvě nealkoholická piva s jedním klasickým, nijak vám to neublíží. Začněte ale vždy nealkem, které vám pomůže lépe po zátěži doplnit tekutiny – alkohol totiž působí močopudně. A navíc by vám nealko po normálním pivu moc nechutnalo.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock