Když u nás vyšla kniha Born to run, začali jsme pojídat chia semínka. Trochu jsme ale zapomněli, že podobný nutriční poklad roste i tady: lněná semínka. Tak která si dát?
Obsah omega-3
Len i chia jsou bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které podporují vytrvalostní výkonnost a imunitu. Oba druhy jich navíc obsahují 3x více než omega-6 nenasycených mastných kyselin, a proto působí výrazně protizánětlivě.
Skóre: 0 : 0
Podíl bílkovin
Lněná semínka obsahují 20-30 % bílkovin, je v nich sice málo aminokyseliny lysinu, takže nemohou sloužit jako plnohodnotný zdroj proteinů. Zato mají hodně glutaminu a kyseliny glutamové, které jsou nezbytné pro imunitu, a také arginin, který zlepšuje prokrvení svalů při zátěži. Chia mají bílkovin jen 14 %, zato však lepší poměry esenciálních aminokyselin.
Skóre: 0 : 0
Zdroj vlákniny
Lněná semínka obsahují jí cca 40 % vlákniny, z toho asi čtvrtina je rozpustná. Právě ta je přitom nezbytná pro imunitu (působí jako prebiotikum), stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. Nerozpustná pak pomáhá proti zácpě a podporuje hubnutí. Podíl vlákniny v chia je méně než poloviční.
Skóre: 1 : 0
Vliv na výkonnost
Ten je dán především vysokým obsahem omega-3. Nižší podíl vlákniny v chia ovšem s sebou nese výrazně lepší stravitelnost – podle výzkumů jde dokonce o vhodný zdroj energie při zátěži, který dokáže nahradit sportovní nápoje.
Skóre: 1 : 1
Obsah lignanů
Len obsahuje látky jménem lignany, které patří mezi fytoestrogeny. To je podstatné hlavně pro ženy po čtyřicítce.
Skóre: 2 : 1
Podíl minerálů
Lněné semínko obsahuje hlavně vápník, hořčík, draslík a fosfor. Chia jsou bohatá i na mangan.
Skóre: 2 : 2
Dopad na životní prostředí
Len se pěstuje i v našich podmínkách, chia se dovážejí z Jižní a Střední Ameriky nebo Austrálie.
Skóre: 3 : 2
Cena
Lněné semínko dostanete i pod 50 Kč za kilogram, chia jsou cca o 40 % dražší.
Skóre: 4 : 2
Len tedy těsně vítězí, nicméně oba druhy jsou přínosem pro zdraví i výkonnost
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock