Letní strašák: vaginální mykóza

Letní strašák: vaginální mykóza

Pro mnoho žen by léto a kvasinková infekce klidně mohly představovat synonyma. Bohužel jí nepřidají ani těsné běžecké legíny a zvýšená potivost. Jak se choulostivému problému vyvarovat a jak jej zažehnat? 

S vaginální mykózou se podle statistik někdy setkala každá druhá žena. S příchodem letních měsíců se ordinace ženských lékařů plní skutečně intenzivněji. Gynekologové se shodují, že výtoky a vaginální záněty patří k jedněm z nejčastějších důvodů jejich návštěvy.

Určitý typ výtoku je pro řadu žen běžnou součástí života, jakmile ale zpozorujete jeho změnu – nemusí se přitom jednat pouze o bílou tvarohovitou konzistenci, může být i vodnatý – a bude zapáchat po rybách, je třeba zbystřit. Jakmile se k němu přidají protivné projevy jako zarudnutí, svědění a pálení, až bolestivost, průšvih je na světě.

Unikátní ekosystém

Ženská pochva je unikátním ekosystémem, o jehož rovnováhu se starají především laktobacily, bakterie mléčného kvašení. Jenže je až příliš snadné tuto harmonii narušit a pochva se záhy stává živnou půdou pro přemnožení bakterií a kvasinek.

Nejspíš to překvapí, ale nahrává jim i něco tak přirozeného jako je menstruace. Během ní je totiž vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní, zvyšuje se poševní pH, které právě rizikovým organismům vyhovuje, a nebezpečí rozvoje zánětu stoupá až pětinásobně. Pozor, vaginální pH mění i ejakulace, proto se vyplatí se po každém pohlavním styku osprchovat.

Vlhko, stres i cukr

Jenže v létě je to vše ještě umocněno. Mezi rizikové chování nahrávající vaginální mykóze patří:

  • Kvasinky si libují ve vlhkém prostředí. Proto dlouho nezůstávejte v mokrých plavkách. Stejně tak je nežádoucí těsné spodní prádlo či silonové punčochy. Riziková je dlouhá jízda na kole, podobně jako setrvávání v těsných běžeckých kraťasech.
  • Z výše uvedeného důvodu se vyplatí v době menstruace vyměnit vložky za tampony, a to i na noc. Při koupání, v rámci prevence či během léčby, je vhodné používat speciální tampony odpuzující vodu, které zabrání průniku nežádoucí tekutiny do pochvy. Běžné menstruační tampóny vodu naopak pohltí a rozvoj mykózy mohou spíš urychlit.
  • Ale zatímco voda v rybnících a na veřejných koupalištích může u řady žen vyvolat změny kyselosti poševního prostředí s rizikem pomnožení kvasinek či jinak neškodných bakterií, slaná mořská je naopak hojivá a může spíše pomoci. Oproti tomu chlórovaný bazén je bezpečný jen zdánlivě, neboť dezinfekční prostředky mohou zahubit některé důležité poševní bakterie.
  • Zvýšená konzumace cukru. Nejspíš už jste někdy slyšeli, že právě cukr podporuje zánětlivé procesy. Tu zmrzlina, tu sladký koktejl, … Naopak dostatečně pijte, základ jsou dva až tři litry obyčejné vody či zeleného čaje.
  • Stres. Také to, že psychika a tělesná schránka jsou dvě propojené nádoby, není nic nového. Máte před dovolenou a bojíte se, jak vše stihnete v práci, a pak zase, jestli vám neuletí letadlo. Pravdou je, že k rozvoji mykózy přispívá právě i stres.
  • Užívání antibiotik či hormonální antikoncepce.

Kdy k lékaři?

Abyste nepříjemným potížím předešli, snažte se výše uvedenému vyvarovat. Doma choďte ve vzdušném oblečení, dbejte na osobní hygienu, denně se sprchujte. Rovněž se hodí pořídit si speciální mýdlo na intimní partie – infekce totiž může nastat i při častém používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Výplachy pochvy jsou naopak nežádoucí.

Pokud se vám i tak nepovede kvasinkové infekci předejít, v lékárně je k dostání řada léčivých prostředků bez předpisu – jedná se o kapsle, které se zavádějí do pochvy, a antimykotické masti. Návštěva lékaře je na místě, když je výtok enormní, potíže se vrací opakovaně, anebo se u vás mykóza projevila vůbec poprvé.

Sexuální pauza

Pokud vás vaginální mykóza dostihne, budete si muset odpustit i sexuální hrátky s partnerem, přestože kvasinková infekce není pohlavně přenosná. Nejde jen o to, že v té situaci je pohlavní styk nepříjemný až bolestivý, ale přemnožené kvasinky mohou pěkně potrápit i vašeho partnera. O opuchlý a svědící penis jistě nikdo nestojí. Potíže ovšem většinou odezní samy.

Babičce nevěřte

Kvasinková infekce není trendem doby a trápila už naše babičky. Ty doporučují, a ženy v internetových diskuzích se k nim přidávají, nanést na tampon bílý jogurt s živými kulturami a na noc si ho zavést do pochvy. Gynekologové se na to ovšem moc netváří. Hygieničtější a efektnější variantou jsou speciální probiotické tampony, do nichž kýžené laktobacily zabudoval už výrobce, k sehnání jsou v lékárně. Do pochvy uvolní několik miliard mléčných bakterií, které okamžitě zahájí režim čistění.

Enzymoterapie

Pokud je obranyschopnost poševních sliznic nedostatečná nebo vůbec žádná, je třeba ji posílit nebo znova zaktivovat. Při opakovaných vaginálních mykózách se doporučuje i podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzym, kdy systémová enzymoterapie cílí na lokální oslabení imunity, které je příčinou chronických problémů. Zvlášť důležitý je živočišný enzym trypsin, který má výrazný protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení.

Statistiky hovoří o 75 % žen, které vaginální mykózu zažily alespoň jednou za život. Zhruba polovina z nich se s ní potýká opakovaně. U 5 % se dá hovořit o chronickém onemocnění.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock