Místo kabelky batoh

Běžkyně by svému tělu měla věnovat maximální pozornost a co nejméně mu komplikovat život. Ale ruku na srdce, pravděpodobně i vy patříte k těm, které každé ráno přehazují přes rameno kabelku. Přitom jejich nošení představuje pro tělo jednostrannou zátěž, která negativně ovlivňuje držení těla i pohybové stereotypy.

Kabelky už zdaleka nejsou jen módním doplňkem, ale především nezbytnou součástí každodenního života. Procházejí vývojem stejně jako všechny ostatní doplňky, ale trendy určuje i poptávka. Stačí se rozhlédnout kolem a nejde si nevšimnout obrovských kabelek, které připomínají zavazadlo, se kterým by šlo pohodlně vycestovat pryč na víkend.

Zvykly jsme si mít všechno po ruce, proto objem kabelek a s tím i jejich konečná váha stále rostou. Než vypočítávat, co všechno lze v dámské kabelce nalézt, obraťte tu svoji vzhůru nohama a uvidíte, jaké poklady s sebou denně nosíte. Ještě více vás však zaskočí, pokud ji položíte na váhu.

Podle výzkumů se průměrná hmotnost kabelky pohybuje mezi čtyřmi až šesti kilogramy (někteří odborníci dokonce hovoří o průměrné váze 6,2 kg), ale výjimkou není ani každodenní desetikilová zátěž, obzvláště vláčíte-li s sebou notebook. A to vše na vaše tělo působí podobně jako nadváha – tedy neblaze. Navíc: Zatímco při nabrání tuku či svalů se celková hmotnost rozloží po těle, kabelka umocňuje negativní dopady tím, že působí asymetricky a nerovnoměrně.

Hrozí artróza

I taková zdánlivá drobnost může mít vliv na mnohé, od bolestí hlavy, krční páteře a zad a ramene přes ztuhlé svaly až po bolesti kyčlí. A s tím se vám věru příliš dobře běhat nebude. „Tělo funguje jako celek, proto také jako celek reaguje na jednotlivé podněty. Nošení kabelek na jednom rameni působí na tělo hned v několika směrech a projeví se doslova od hlavy k patě,“ říká fyzioterapeutka Hana Brožová.

Nosíme-li kabelku či brašnu s notebookem na pravém rameni, chodíme v permanentním úklonu doleva a křivý postoj kompenzujeme rotací v kyčlích. Dochází tedy k pravolevému vychýlení od osy těla a tím vzniká hned několik kritických bodů, kde se může nadměrná zátěž projevit. Jedná se například o plosky nohou, kolena a především pak kyčle. „Když uvážíme nejčastější způsob nošení kabelky, tedy na pravém rameni, problém se pravděpodobně objeví nejdříve v pletenci horní končetiny, ale může dospět až k pravé kyčli, kde se střetávají všechny funkční změny. Kromě poškození vazů, šlach a svalů dochází k řadě traumatických změn na chrupavce, které při dlouhodobém působení mohou vyústit až v artrózu,“ upozorňuje Brožová.

Pokud se zaměříme na oblast horní poloviny těla, největším problémem je snaha kompenzovat váhu kabelky zvedáním daného ramene. „Strnulá, často i několikahodinová elevace ramene se velmi rychle projeví v oblasti šíje, krku a lopatek. Z problémů v těchto oblastech se jako sekundární důsledek objevuje bolest hlavy a krční páteře či brnění rukou,“ doplňuje fyzioterapeutka.

Nošení kabelek je zrádné v tom, že veškeré negativní dopady působí dlouhodobě. Tím si vybudujeme patologické pohybové stereotypy, tedy charakteristický způsob kompenzace asymetrické zátěže. Na jedné straně těla tedy dochází k přetěžování určitých svalových skupin, které se zapojují právě při nošení kabelky.

Férové rozložení váhy

Jak uvádí Brožová, nošení těžkých břemen obecně člověku neprospívá, avšak vyhnout se mu nedá. Nejčastější radou – a také jediným řešením při akutních problémech – je výměna kabelky za batoh, který váhu rozkládá na obě ramena, a nezpůsobuje tedy pravolevé vychýlení od osy. Nezbavíme se sice vlivu nadměrné váhy, ale stěžejního problému vychýlení a posloupnosti funkčních změn způsobených podvědomým zvedáním jednoho ramene proti síle váhy kabelky ano. I když i tady pozor: s přibývající váhou batohu (a případně i ušlou vzdáleností) roste i náklon těla dopředu, hrbíme se a tím se dostáváme opět ke kyčlím.

Vyměnit kabelku za batoh však nemusí být tak jednoduché, jak se může zdát. Dostává se totiž ke slovu ženská snaha vypadat upraveně. Vyrazit si s batohem se totiž ne vždy tak docela hodí a dobře vypadá. Na důležité jednání, k šatům…

Naštěstí jsou opět v módě i městské batohy, které jsou elegantní a pojmou tolik co kabelka. Dobrý batoh má sice přeci jen blíže k tomu trekovému, tedy s dostatečně širokými ramenními popruhy a zpevněnou zádovou částí, ale i ten městský je přívětivější než kabelka.

I já sama jsem během psaní tohoto článku na vlastní ramena poznala jeho krásy. Rozmazlí totiž vaše tělo tak, že návrat ke kabelce je podobně bolestivý jako chůze v podpatcích po dlouhé zimě, kdy si chodidla zvyknou na komfort zimní obuvi.

Pokud však nemůžete z jakéhokoliv důvodu přijít batohům na chuť, vyzkoušejte alespoň některé z kompenzací jednostranného zatížení (viz box).

5 úlev pro tělo

  • Dělejte si v kabelce pořádek. Přestože by vám stačilo pár drobností (klíče, mobil, peněženka), táhnete s sebou mnoho dalších nepotřebných věcí jen proto, že se už nadobro staly stálými obyvateli vaší kabelky do doby, než si koupíte novou. A tam se usadí zase další vetřelci…
  • Střídejte ramena. Každý upřednostňuje jinou stranu a přechod na druhé rameno není moc pohodlný především kvůli tomu, že je daná strana výrazně slabší. Než si na zátěž zvyknete, patrně se opět vrátíte k původní variantě. Čím častěji to však budete zkoušet, tím dříve se tělo přizpůsobí.
  • Vyzkoušejte více typů kabelek. Tento krok bude patrně nejsnadnější. Při výběru nové kabelky vyzkoušejte více typů, protože každý působí na funkční anatomii v mírně odlišných směrech, proto zamezí přestavbě pohybových stereotypů.
  • Posilujte. Ne však s váhou kabelky na jednom rameni, ale zařaďte jednoduché cviky jako kliky či různé variace s činkami. Cílem je docílit svalové rovnováhy pravé a levé strany.
  • Nahoďte batoh. Někdy se batoh opravdu nehodí a bez kabelky se neobejdete. Snažte se ho nosit alespoň ve chvílích, které to dovolují. Pokud vyrážíte s kabelkou, uvádí se, že by měla vážit méně, než je 10 % vaší hmotnosti. Rovněž je menším zlem nosit tašku křížem přes hruď než kabelku na jednom rameni.

Časté nošení kabelky přes rameno může zapříčinit bolest hlavy, krční páteře, zad i ztuhlé svaly až po potíže s kyčlemi. A s tím se vám věru příliš dobře běhat nebude.

Text: Barbora Veselá | Foto: Shutterstock