Lidé, kterým běh dopomohl k lepší postavě, jsou velkou inspirací, přesto ale fakt, že běháš, nutně znamená, že budeš i hubnout. Zde jsou odpovědi na otázky, které trápí hlavně běžecké začátečníky.
Chůze, nebo běh?
Běh je pro hubnutí jednoznačně efektivnější. Pokud ale s pohybem začínáš a při sebepomalejším běhu se zadýcháváš a tepovka letí vysoko, tak určitě začni rychlou chůzí a k běhu přecházej postupně. Váhové úbytky sice budou zpočátku malé či žádné, tvoje tělo se ale učí využívat tuky a později ti hubnutí půjde lépe.
Pomalu, nebo rychle?
Pomalé běhy jsou základ, pokud ale běháš už alespoň tři měsíce, můžeš k nim přidat i nějaký intenzivnější trénink, například opakované sprinty či výběhy kopců. Nastartuješ metabolismus a budeš více spalovat i po doběhu.
Každý den, nebo ob den?
Rozhodně ne. Podobně jako platí, že příliš omezující dieta zpomalí metabolismus, tak i příliš náročný tréninkový program dostává tělo do stresu, a to pak začne energií šetřit. Pokud s pohybem začínáš, zařaď týdně alespoň dva odpočinkové dny.
Posilovat, nebo ne?
Pravidelné posilování jen hubnutí podpoří, není ale vhodné ho kombinovat s během v rámci jednoho tréninku (tj. třeba doběhnout na workoutové hřiště, zacvičit si a běžet zpět). Tento postup totiž snižuje produkci růstového hormonu, který při hubnutí potřebuješ.
Na lačno, nebo po jídle?
Ačkoliv běh na lačno napomáhá efektivitě tukového metabolismu, skutečnost, že by podpořil i hubnutí, výzkumy nepotvrdil. Praktikovat ho můžeš, mělo by jít ale o mírnou intenzitu a zátěž by neměla být dlouhá (do 45 minut).
Jíst po doběhu, nebo ne?
Ovládnout se a po večerním tréninku už nejíst? Účinek je přesně opačný, než čekáš. Zvláště po náročnější zátěži platí, že pokud tělu nedodáš energii, začne šetřit. Navíc energii, kterou přijmeš do půl hodiny po doběhu, tělo neukládá do tukových zásob, ale využije ji k doplnění svalového glykogenu. Minimum by tedy měl být alespoň regenerační nápoj.