Neopren v kostce

Nejenže vás zahřeje, a můžete se s ním tak (pohodlněji) účastnit triatlonů v chladnějších podmínkách, zároveň vás zrychlí. U slabších plavců třeba až o 20 vteřin na 100 metrech. Pomáhá i v technice. Jak si ale vybrat ten správný neopren a jak s ním zacházet?

Triatlonové neopreny bez přehánění objevily svět plavání pro spoustu lidí, kteří by bez nich svůj strach na otevřené vodě jinak nikdy nepřekonali. Může za to především triatlon a jeho snaha otevřít se široké škále zájemců. Právě díky vynálezu plaveckého neoprenu se možnost pořádat triatlonové závody a účastnit se jich rozšířila téměř na celý svět, včetně například chladného Norska a jeho úžasných fjordů, kde se koná legendární Norseman. Oproti tomu pro dálkové plavce je při závodech neopren obvykle zakázaný. V místních podmínkách pak sezona termínově narostla od května až do září. A i zde se najdou extrémnější výjimky, například v podobě říjnového Wintermana.

Jak pomůže?

Asi nejznámější vlastností neoprenu, která také určuje jeho legálnost v závodech, je ochrana proti chladné vodě. Neopren vaše tělo „ohřeje“ o 3 až 8 °C, takže v chladné vodě, která má 16 °C, se můžete cítit, jako byste plavali bez něj ve vodě teplé 20 až 24 °C. Proč taková odchylka? Rozdíl je dán jednak typem použitého neoprenu, ale i vaší osobní odolností vůči chladu.

Nebavíme se ovšem o suchém neoprenu. Hřejivého efektu je dosaženo ohřátím tenké vrstvy vody mezi tělem a oblekem. Ale pozor: ta tam při skoku nebo vběhnutí do vody vteče neohřátá! Pokud vás tedy čeká plavání v opravdu ledové vodě, doporučuji nalít si do neoprenu (krkem a přes rukávy) vlažnou vodu už na břehu a do vody pak vstoupit už s vyhřátým vlhkým „interiérem“.

Několikrát jsem se setkal i s triatlety, kteří použití neoprenu odmítali s tím, že jsou dostatečně otužilými i rychlými plavci. Pravda je taková, že i Michael Phelps by v neoprenu plaval rychleji díky nadnášení. V případně nás triatletů je ale mnohem důležitější fakt, že neopren ušetří spoustu energie díky izolaci. Pokud tělo vystavíte studené vodě bez této izolace, ztratíte obrovské množství energie čistě na vyrovnávání teplot, nikoliv jen na pohyb vpřed. Tyto kalorie vám pak budou zákonitě chybět později na kole a v běhu. Pokud je použití neoprenu na hraně a máte obavu, že se budete přehřívat, plavte raději menším úsilím v neoprenu než rychleji bez něj. Ve finále budete na kole sedět ve stejném čase, ale méně vyčerpaní.

Sebevědomí pro začátečníky

Rychleji budete v neoprenu při stejném úsilí plavat vždy. Tím, že vás neopren nadnáší, snižuje totiž váš hydrodynamický odpor. A tento efekt je tím výraznější, čím horší je vaše poloha ve vodě. Špičkový plavec tak může získat podle typu neoprenu jen 2 až 3 vteřiny na 100 m, zatímco velmi slabý plavec může plavat každých 100 m až o 20 vteřin rychleji.

Neopren také v začátcích může právě díky úpravě polohy těla ve vodě pomoci zvládnout plavání kraulem i úplným začátečníkům a dodat sebevědomí plavcům, kteří se plavání na otevřené vodě venku obávají. I když přestanete úplně plavat, neopren vás udrží bezpečně u hladiny i s minimem pohybu.

Další pozitivum použití neoprenu při triatlonu je to, že pod ním již můžete mít oblečeno své závodní oblečení a případně i kompresní návleky. Ve druhém depu tak jen shodíte neopren, obujete tretry a vyrazíte. Oblékat se po plavání do suchého oblečení má význam jen tehdy, pokud je velmi chladno a hrozilo by vám výrazné podchlazení. V běžných letních podmínkách si ani nevšimnete, že už vám kombinéza uschnula a teď jste ji sami propotili…

Jaký zvolit?

Určitě si nevystačíte s neopreny určenými třeba pro surfing, potápění nebo jiné vodní sporty. Tyto neopreny nejsou obvykle příliš elastické, nemají dostatečně těsné manžety u rukávů a u krku a materiálově jsou nevhodné pro vodorovnou polohu na hladině. Odnesli byste si tak asi spíše hodně únavy a možná i odřenin.

Většina triatlonových značek nabízí základní obleky, střední třídu i top modely. Rozdíl není v tom, že ten základní je pro začátečníky a top model pro profíky. Dražší model bude pro všechny o něco pohodlnější a rychlejší. Rozdíl je dán hlavně cenou, takže je to spíše otázka ochoty a schopnosti investovat. Nové se pohybují od 5 500 do 22 tisíc s tím, že kvalitní značka vydrží při dobrém zacházení i deset let. Prodávají se také bazarové, ale takovým nabídkám doporučuji odolat, použitý neopren se obvykle do roka rozpadne. Navíc nákup z druhé ruky je stejně jako půjčování neoprenu extrémně nehygienické – každý se při závodech potí, koná malou potřebu…

Kratší verze jsou pomalejší

Základní modely obvykle používají tenčí materiál, a tudíž méně hřejí a nesou. Střední třída už nabízí silnější vrstvu – maximálně povolený 5mm neopren. Ty nejdražší navíc pracují se špičkovým ultrastrečovým materiálem, např. TST (torsional stretch technology) u Blueseventy, který vás bude naprosto minimálně omezovat v pohybu rukou a tím ušetří další energii.

Správně koncipované rozvržení materiálu směřuje silnější materiál na hruď a nohy a tenčí na záda a ramena – základní modely tak obvykle používají 3mm materiál na hrudi a u nohou a 2mm pak na ramenou a zádech. Díky tomu dosáhnete vyšší polohy nohou ve vodě, což pomůže eliminovat největší problém většiny plavců, tedy udržet nohy co nejblíž hladině.

Novinkou poslední sezony u top modelů je pak verze Thermal, která je zevnitř potažena zirkonovou vrstvou. Ta nejen zvyšuje hřejivost obleku, ale činí jej i mnohem pohodlnějším. Díky této příjemné vrstvě také méně nasakuje vodou a rychleji se obléká a vysvléká.

Koupit lze i neopren bez rukávů, případně se zkrácenou nohavicí nad kolena. Obě verze jsou však méně vhodné a jsou ve vodě pomalejší. Bezrukávový střih vytváří odpor nabíráním vody v otvorech pro paže a kratší nohavice jen zhoršují polohu těla.

Jak vybrat správnou velikost?

Při koupi neoprenu si nechejte s volbou velikosti vždy poradit od někoho zkušeného a nespoléhejte příliš na svůj odhad podle tabulek velikostí.

Neopren lze koupit i přes internet, ale dopředu se ujistěte, že vám v e-shopu doporučí správnou velikost pro vás (nevybírejte ji sami podle tabulky) a že vám neopren vymění v případě, že vám nebude sedět.

Pomalejší plavci by měli volit pohodlnější oblek lehce větší, ti nejrychlejší naopak spíše menší velikost. Neděste se, že vám vhodná velikost neoprenu na sucho bude napoprvé připadat příliš těsná. Správnou velikost nejlépe poznáte až po vyzkoušení ve vodě. Poté, co si nohavice i rukávy protáhnete vodou, se neopren usadí tak, jak má. Na obleku by po vytlačení přebytečné vody neměly vznikat žádné záhyby. Dobrý prodejce by vám tuto možnost měl nabídnout a v případě potřeby oblek vyměnit za lepší velikost. Většina značek nabízí také specificky ženské modely. Nejednou se mi však stalo, že některým hubenějším mužům nakonec nejlépe padla ženská velikost a naopak…

Jak neopren oblékat?

Pokud zvolíte správnou velikost, nemělo by oblékání a správné usazení neoprenu zabrat s trochou cviku více než pět minut. Napoprvé to samozřejmě může trvat déle. Než začnete neopren oblékat (zejména starší obleky), můžete použít nějaký krém proti odřeninám (Body Glide nebo třeba dětský olej, výrobci příliš nedoporučují vazelínu). Vyvarujte se natahování materiálu ostrými nehty. Někteří výrobci pro tento případ k neoprenu dodávají i textilní rukavičky.

Nejprve vytáhněte nohavice co nejvýše do rozkroku, poté rukávy co nejvýše do podpaží a na závěr zatáhněte zip na zádech (případně o to někoho požádejte). K ideálnímu usazení ale dojde až „namokro“, kdy rukávy a krkem necháte protéct vodu a neopren si sklouzne na těle na to své správné místo. Pokud takto naberete vody moc, je vhodné opět vylézt na břeh a přebytečnou vodu vytlačit nohavicemi ven.

Jak udržovat?

Údržba neoprenů je poměrně snadná. Po každém použití jej co nejdříve opláchněte v čisté vodě (může být i přírodní) a záhy nechte uschnout. Nejprve nasákavou vnitřní stranu (naruby) a poté vnější vodoodpudivou stranu (převrácený na líc). Suchý jej ovšem dlouho nenechávejte na přímém slunci. Poté zkontrolujte, zda se v něm neobjevily nějaké trhlinky (od nehtů, ostrých kamínků, ve švu aj.). Pokud nějaké objevíte, co nejdříve je zalepte speciálním lepidlem (k dostání u prodejců neoprenů). Oprava trvá jen pár minut. Lepidlem potřete obě čisté a suché strany a po mírném zavadnutí lepidla přidržíte spoj pevně zhruba na minutu u sebe. Obvykle to spolehlivě drží.

Pokud dojde k větší trhlině, ať už proto, že jste zanedbali menší trhliny vzniklé dříve, nebo jste třeba v zápalu boje v depu neopren roztrhli, není důvod k panice. Větší defekty je možno přinést i poslat k opravě do opraven potápěčských obleků (třeba Agama Diving ve Zlíně).

Neopren pak skladujte nejlépe poskládaný naplocho ve větrané polici, může také viset na ramínku s širšími rameny. Rozhodně nikdy nenechávejte vlhký neopren delší dobu uzavřený ve vlhkém igelitovém pytli. Jeho životnost to může výrazně zkrátit a je to také důvod, proč většina neoprenů koupených z druhé ruky obvykle nepřežije více než jednu dvě sezony.

Kdy je neopren povolen?

Použití neoprenů je obvykle odvozeno od teploty vody a hranice se liší v závislosti na délce plavecké části. U závodů řízených Českou triatlonovou asociací jsou tyto hranice určeny v pravidlech ČTA. Teplota vody se měří nejdále od břehu v hloubce 50 cm, a to přesně hodinu před startem závodu.

Do 1 500 m je neopren povinný u teplot pod 15,9 °C a povolený pod 22 °C.

Nad 1 500 m je neopren povinný u teplot pod 16,9 °C a povolený pod 24,6 °C.

V závislosti na teplotě vody se také může plavecká část krátit nebo zcela zrušit – veškeré detaily najdete v letní soutěžní směrnici na Triatlon.cz.

Nezávislí pořadatelé mohou povolení neoprenů ve svém závodě upravit i jinak a obvykle bývají benevolentnější.

Při nižší teplotě vody je také velmi vhodné použití neoprenové čepice (není pravidly regulováno) a neoprenových ponožek (ty musejí být pořadatelem výslovně povoleny).

Použití neoprenu z druhé ruky je dost nehygienické, navíc se brzy rozpadne. Nový může vydržet až 10 let.

<h5 style=“text-align: right;“><span style=“color: #999999;“>Text: Petr Vabroušek | Foto: Shutterstock</span></h5>