Canicross (neboli běh se psem v tahu) můžeš bez obav provozovat za každého počasí. Stačí si dát pozor na několik věcí, které by tvému čtyřnohému parťákovi mohly vadit, jako je změna teploty nebo déšť.
Jak upravit trénink se psem vzhledem k počasí? A je to vůbec potřeba? Co pes ocení nejvíce? Když je opravdu zima, ty se více oblékneš. Ale co pes? Opravdu potřebuje obleček? Tak se na tyto otázky a odpovědi pojďme podívat.
Jak pes vnímá teplotu?
Jedna věc jsou stupně na teploměru, ale pak je tu ještě pocitová teplota. Jak to vypadá? Například když je na nule, ale vlhko, můžeš mít pocit, že je opravdu kosa. Když naopak bylo brzy ráno jen pár stupňů a oteplilo se na nějakých třináct, naráz můžeš mít pocit, že jsou tropy.
Psi to vnímají velmi podobně. Některým dělá větší problém ochlazení, naopak jiní jsou citlivější na oteplení. Nauč se proto své psa sledovat a poznat, co s ním dělá změna počasí. Ušetříš si tak hodně trápení nad tím, proč se zrovna tenhle trénink povedl a jiný ne. Často to je právě kvůli počasí.
Když je teplo, přizpůsob trénink
Pes se může velmi snadno přehřát. A to nejen když jsou venku tropy a vybíháš v pravé poledne. Kombinace rychlého tempa a náhlého oteplení může být pro psa také velmi zákeřná. Sleduj proto vývoj počasí a to, jak na něj tvůj hafan reaguje. Když vidíš, že běží tak na půl plynu, trénink jednoduše zkrať.
Další možností je psa namočit. Ať už po cestě někde v potoce nebo před samotným tréninkem. Voda ho osvěží a trénink zvládne lépe. Nám se osvědčilo psa chladit vždy od nohou směrem nahoru. Vodu do chlupů můžeš i vmasírovat mokrým ručníkem. Neboj se osvěžit i uši a bříško. Někteří psi namáčení nemusí, ale když to zapojíš do tréninkového rituálu, budou vědět, že je potom čeká výběh, a v klidu to přečkají.
Co když se opravdu náhle oteplí? To pak doporučujeme běh vynechat a jít se psem jen na procházku. Druhý den už to bude lepší. Ale pokud jsi příznivcem pravidelnosti, je potřeba trénink zvládnout brzy ráno, nebo až večer.
Ochlazuje se? Možná pomůže obleček
Většina psů má podzimní ochlazení opravdu ráda. Je ale potřeba myslet na to, že i když má pes kožich, ale žije s námi doma, chrání ho jen do určité míry. Jaké? To už záleží na konkrétním jedinci. Psi, kteří mají krátkou srst, potřebují více péče než huňáči. Nicméně u všech je potřeba brát v potaz nejen teplotu, ale také vítr, déšť a případnou vlhkost, o které už byla řeč.
Při tréninku se pes zahřeje, ale také to není stoprocentní, a zima ho navíc zbytečně vyčerpává. Když se k tomu přidá vítr nebo déšť, snadno se může stát, že pes nastydne. Nebo si počasí zprotiví a příště už prostě ven nepůjde. Ano, některé psy do psího počasí prostě nedostaneš. Takže pokud vidíš, že se pes klepe, má stažený ocas, a když mu sáhneš na uši, jsou studené, obleč ho. U každého hafana to bude zřejmě jindy a jinak a jednotné pravidlo, kdy psa oblékat, pro tebe bohužel nemáme. Důležité ale je psa sledovat, a když uvidíš náznak nespokojenosti, vytáhni vrstvu navíc. Pes pak poběží ve svém komfortu a tréninky ho budou bavit. A mimo to je to skvělá prevence onemocnění.
Když dorazí opravdová zima (ale není moc vlhko), tak naše psy oblékáme rovnou už na rozehřátí před tréninkem a potom hned po tréninku. Jednoduše s oblečkem vyrazíme ven, psa vyvenčíme, rozchodíme, poté obleček sundáme a odběhneme trénink. Po tréninku zase psa oblečeme a vychodíme. Krásně se tak předejde zranění.
Jaký obleček vybrat?
Obleček pro psa by měl být pohodlný a z kvalitních materiálů, lehký, nikde by neměl dřít a samozřejmě nesmí bránit v pohybu. Za nás vedou střihy typu „parka“, kde má pes zakrytá záda a hrudník a obleček překrývá celá stehna, plece a kořen ocasu, tedy místa velmi náchylná k nastydnutí.
A jak teplý obleček zvolit? To záleží na otužilosti psa. Pokud má bohatý kožich, tak mu na celý rok postačí pláštěnka – nepromokavá a větruodolná bunda. Psa ochrání, navíc si pod ní vytvoří svoje teplo. Nemusíš se ani bát, že by se zapařil. Například naše oblíbená a odzkoušená pláštěnka Fjord má speciální membránu, která dýchá směrem od psa. Také je super, že ji můžeš dát i na už mokrého psa, ten ještě k tomu pod ní během společného výklusu uschne.
Pro krátkosrsté psy je pak potřeba na zimu volit ještě něco teplejšího. Za nás vede bunda Glacier, která také splňuje všechny výše uvedené parametry, jen je ještě o něco teplejší. Ovšem na svobodě pohybu rozhodně neubírá.
A na co pozor? Na fleece. Psy odírá, zapichují se do něj chlupy a v zimě se na něj lepí sníh. Oblečky tak sice vypadají hebce, ale pro psa to není praktické. Hlídej i střih – bohužel velké množství běžně dostupných oblečků skvěle vypadá, ale buďto má nevhodné materiály, nebo nekryje celá záda, stehna a plece.
Nezapomeň napájet, i když je chladno
Napájení považujeme za základ, ať už je jakékoliv počasí, a pokud dojde ke změně teploty, hraje ještě větší roli. Hydratovaný pes totiž lépe zvládá výkyvy teploty. Jak na to?
Zhruba hodinu, ideálně hodinu a půl před tréninkem dej psovi napít.
Pes sám o sobě pít vodu nebude, proto je potřeba ji ochutit – do vody můžeš zamíchat trochu paštiky, masa nebo přidat třeba rybí olej.
Za zkoušku stojí i speciální nápoje v prášku, my máme rádi značku MAMUT – přípravek Recovery je fajn na tréninky a po aktivitě a variantu Pre-run pak podáváme před závodem.
A jakým množstvím zavodnit? Obecně platí, že 15 ml vody na kilogram váhy psa je optimální. Pokud cestuješ, jedeš na závody a podobně, je dobré psa napájet i ve dnech, kdy není trénink. Do psa tak dostaneš více vody, než by vypil dám od sebe.