Sauna v létě? Rozhodně ano!

Sauna v létě? Rozhodně ano!

Máte rádi saunování, ale je to pro vás jen záležitost zimních měsíců? Mistr světa v saunování Jiří Žákovský vás vyvede z omylu a vysvětlí, proč je u sportovců vhodné chodit do sauny i v létě.

Mnoho lidí se saunuje jen zimě. Proč je vhodné saunování, i když je teplé počasí?

V létě je náš organismus často vystavován extrémním, vysokým teplotám a zároveň na nás nepříznivě působí i časté teplotní výkyvy, zejména přechody z velkého tepla do klimatizovaných prostor. To může mít za důsledek onemocnění – nachlazení, bolest v krku, ve vážnějších případech třeba i angínu. Saunování v létě pomáhá termoregulační systém našeho těla stabilizovat a posilovat. Zvyšuje odolnost těla právě vůči teplotním změnám a také posiluje samotnou termoregulační schopnost organismu. Tělo pak lépe reaguje na vyšší venkovní teploty – méně se potíme a jsme méně náchylní na nepříjemné následky spojené s přechody z tepla do zimy a naopak. Navíc po ochlazení těla, nejlépe vlažnou až studenou vodou, se člověk přestává potit. Venku se tak po saunování budete cítit opravdu příjemně, bez ohledu na tropické počasí.

Jak by správná návštěva sauny měla vypadat?

Nejprve je si potřeba uvědomit, že saunování je čistě pocitová záležitost. Je tu ale pár doporučení, které bychom měli dodržovat, abychom si mohli saunování užít podle našich představ. Do sauny bychom měli chodit najedení. Ideální to je hodinu před samotným saunováním a také je důležité se pořádně napít. Po řádném osprchování můžeme do prostoru prohříváren a pak už je to jen na nás. Můžeme si vybrat jakoukoli saunu a zůstat tam tak dlouho, jak je nám to příjemné, nemá smysl se s někým porovnávat. Po sauně bychom se vždy měli postupně ochlazovat, začít u končetin a končit u hlavy. Se studenou vodou je to taky tak, postupně snižujeme teplotu a ochlazovací bazének je vhodné nechat si až na konec. Potom bychom měli odpočívat tak, abychom se cítili svěží, což odpovídá tak jeden a půl délky strávené v sauně. Měli bychom sedět v suchu a teplotě kdy nám není zima. Tento proces opakujeme, jak je nám to příjemné, ale ze sauny bychom neměli odcházet unavení (doporučuje se 3x-4x).

V čem v saunování dělají lidé největší chyby?

Lidé chodí ihned do ochlazovacího bazénku po sauně, před vstupem do něho se neosprchují, potom si řádně neodpočinou a jdou hned po ochlazení do další sauny. Také to, že například při ceremoniálu i mimo něj zůstávají v sauně i přes to, že už jim to není příjemné. Pak se stává, že snadno omdlí nebo je přes den bolí hlava. Také si myslím, že lidé dělají chybu, když pijí kávu a energetické nápoje před saunováním i v jeho průběhu.

Aby mělo saunování nějaký význam, jak často do sauny chodit?

Doporučené je dva až třikrát týdně, a to z toho důvodu, že bílé krvinky, které si saunováním v našem vytváříme ve větším množství, než je obvyklé, přežijí jen několik dní, a proto je doporučené chodit pravidelně.

Proč je vhodná sauna pro sportovce?

Sauna poskytuje relax svalům po zátěži, a díky rozšířeným cévám i rychlejší a efektivnější vyplavování kyseliny mléčné z organismu. Také pokud je potřeba před nějakou soutěží, kde záleží na váze shodit pouze vodu, tak je sauna ideálním krátkodobým řešením.

Co před návštěvou sauny dělat/nedělat?

Rozhodně nedoporučuji pít alkohol, energetické nápoje a kávu. V průběhu saunování bych se nepřecpával a pil dostatečné množství vody. Důležité je se po saunování ochladit, a to i s hlavou, kterou doporučuji smočit pod vodou. Pokud si člověk hlavu nesmočí, zbytečně se trápí a při saunování mu může být nevolno. Určitě bych si dopřál odpočinek a nějaký dobrý fresh džus při něm, a rozhodně bych nezapomněl navštívit saunové ceremoniály. 

3x pozitivní účinky sauny: 

1.Podpora imunity

Pravidelné saunování vytváří v těle bílé krvinky, a tím organismus posiluje a činí ho odolnější. Oceníte to zejména v závodní sezóně, kdy je tělo výrazněji namáhané a přetěžované. Saunování také pomáhá při letních alergiích, protože pozitivně působí také na horní dýchací cesty a uvolňuje je. 

2.Uvolnění svalů

Teplo dokáže výborně rehabilitovat po úrazech, při zánětech šlach, uvolňuje přetížené svaly, které se pak snadněji zotavují a méně bolí. 

3.Relaxace

Saunování má pozitivní vliv také na psychiku – uvolňuje napětí a pomáhá zbavovat se stresu. Při pobytu v sauně se z těla vyplavují hormony štěstí – endorfiny a také se po sauně lépe usíná a kvalitněji spí. 

Kdy saunu vynechat

Pokud jste nachlazení nebo nemocní, když máte horečku nebo trpíte záněty. Saunu by si měli odpustit všichni, kdo trpí vysokým krevním tlakem, nebo mají problémy se srdcem a krevním oběhem. 

Vizitka Jiří Žákovský

Jirka začínal jako plavčík, ale protože byl u zdroje, dostal nabídku provádět saunové rituály, které se staly jeho koníčkem. Pravidelně se účastní soutěží v saunování u nás i v zahraničí, a neustále se v tomto oboru školí a zlepšuje.  O tom, že je Jiří saunový mistr svědčí i ocenění z roku 2017 – stal se Mistrem světa v saunovacích rituálech. Pracuje jako manažer saunového provozu ve společnosti Infinit v pražském hotelu Step.

Text: Soňa Hrabec Kotulková, Running2.cz | Foto: Shutterstock