Skončete s výmluvami

Už dlouho chcete se sebou začít něco dělat, zbavit se pár přebytečných kilogramů nebo jen zpevnit postavu, ale rozhodnutí pustit se do toho stále odkládáte na neurčito. Máte přece pádné důvody, proč to zrovna teď nejde. Spíš jsou to ale jen výmluvy. Jaké jsou ty nejčastější?

1. Nedostatek času

Stačí jen dobře plánovat. A někdy možná i něco obětovat. Třeba ráno hodinku spánku nebo pauzu na oběd. Nebo vyzkoušejte tabatu, který vám zabere pouhých 20 minut. Na YouTube najdete řadu trenérů, se kterými si můžete zacvičit v pohodlí domova. Anebo zkrátka jen začněte chodit do práce pěšky, pokud máte tu možnost.

2. Ostych

Máte větší nadváhu a stydíte se vyrazit do fitka nebo vyběhnout? Uvědomte si, že každý stál někdy na začátku. Zkuste nejprve domácí cvičení, naordinujte si přívětivější dlouhé procházky nebo vyrazte do posilovny v čase, kdy tam je méně lidí.

3. Finance

Sport vás nemusí zruinovat. Nemusíte si hned kupovat permanentku do fitka. Vybírejte si finančně nenáročné aktivity, jako je běh či jízda na kole, nebo si cvičte doma.

4. Únava

Pokud se vracíte z práce bez energie, máte prakticky dvě možnosti: Zkusit cvičit ráno, anebo zkusit únavu přelstít. Dost často se totiž stává, že jde jen o chiméru a sport vás naopak z malátnosti vytrhne a nakopne. Vyplatí se ale poslouchat své tělo a rozlišovat, kdy je únava skutečná a cvičení by bylo spíš kontraproduktivní.

5. Nejsem sportovní typ

To o sobě tvrdí hodně lidí, zvláště mají-li kila navíc. Jenže je také spousta těch, kteří od základu dokázali změnit svůj život a stali se z nich nadšení sportovci. Chce to jen zlomit úvodní nechuť, vydržet případné počáteční negativní pocity a uvidíte, že endorfiny vás pohltí. Každopádně začněte na začátek lehčím cvičením. Nemusíte hned zvedat těžké váhy nebo se zničit do padnutí na spinningu.

Vězte, že jediným opodstatněným důvodem, proč se sportováním posečkat, jsou zdravotní patálie.

3 tipy pro zdravější boj se stresem

Stres patří mezi úhlavní nepřátele hubnutí. Nejenže brání tomu, aby ručička na váze navzdory jakékoliv vaší snaze klesala, naopak ji může vyhnat ještě výš. To když se ho snažíte zahánět jídlem. Jak to dělat lépe?

1. Hledejte alternativy

Když se necítíme dobře, naše tělo volá po potravinách s vysokým obsahem cukrů nebo tuků. Cukr podporuje tvorbu hormonu štěstí serotoninu, tuk zase pomáhá vypnout spouštěče negativních pocitů v mozku.

Tehdy sáhněte po zdravější alternativě čokolády a sušenek, po nichž se běžně vrháme. Vsaďte na ovoce, raději čerstvé. Obsahuje vitamin C, který pomáhá stres odbourávat.

2. Nehromaďte zásoby

Pokud vám chybí pevná vůle a víte, že podléháte snadno, zbavte se všech lákadel v okolí. Jakmile si doma šetříte čokoládu nebo brambůrky, ve slabé chvíli může být po nich. Když potřebujete zhřešit, sáhněte po prospěšnějších ořeších.

3. Sport místo čokolády

Úplně nejlepším řešením je vyměnit tabulku čokolády za sportovní aktivitu, třeba běh. Jde rozhodně o lepší zdroj serotoninu. Vyčistíte si hlavu a problémy uvidíte s nadhledem.

Nebojte se sýrů

Ne že bychom si potřebovali hledat důvod, proč do našeho jídelníčku zařazovat více sýru, ale jeden tu je tak jako tak. Studie zveřejněná v časopise The American Journal of Clinical Nutrition, která pozorovala téměř 27 tisíc lidí, zmiňuje přímou souvislost mezi množstvím vysokotučného mléka a mléčných výrobků ve stravě a nižším rizikem cukrovky. Co víc, dánští vědci zkoumali vliv konzumace plnotučného sýra po dobu tří týdnů – účastníci ztratili břišní tuk, zároveň u nich nebylo pozorováno zvýšení špatného cholesterolu. Takže žádné nízkotučné „pochoutky“.