Trénuj podle menstruačního cyklu – 1. díl

Trénuj podle menstruačního cyklu – 1. díl

Porozumět ženské cykličnosti ti může nejen zpříjemnit život, ale zároveň i posunout hranice tvých možností. Když přizpůsobíš tréninkovou zátěž fázi svého cyklu, projeví se to pozitivně na tvé výkonnosti i celkové životní pohodě.

Téma menstruace je velice obsáhlé. Existuje velké množství faktorů, které nás ovlivňují, a určitě není možné shrnout všechno do jednoho článku. Nejen běžkyním, ale i jejich partnerům či trenérům je proto určen tento miniseriál, který jim pomůže děje v ženském těle lépe pochopit.

Problematikou menstruačního cyklu jsem se začala zabývat především proto, že jsem sportovkyně a „moje dny“ měly dost často vliv nejen na můj sportovní výkon. Sama z vlastní zkušenosti jsem si začala uvědomovat, jak náročné je v dnešní době plné stresu si udržet pravidelný cyklus.

Nepřiměřeně velké fyzické zatížení a uspěchaná doba mohou mít za následek větší bolesti během menstruace, či dokonce vynechání cyklu úplně. K tomu mě dost často znepokojovala závodní termínová listina, kde mají vrcholy sezóny své stanovené datum. V den D chceme každý podat svůj maximální možný výkon. Minulý rok mi bylo moje tělo samo důkazem, když jsem ve své „nejkritičtější“ fázi absolvovala závod mistroství ČR v krátkém triatlonu. Extrémní fyzická zátěž rozhodila můj hormonální systém natolik, že mi menstruace na jeden měsíc vynechala úplně.

Rozhodla jsem se proto začít sbírat informace, zkoušet a testovat sama sebe. V první části bych ráda vysvětlila, proč je pravidelný ženský cyklus tak důležitý a jak funguje. Velmi důležité je vědět, že každý zdravý cyklus se vyznačuje ovulací (uvolnění vajíčka). Ženy, které berou hormonální antikoncepci, cyklickým procesem neprochází. U nich je celý cyklus pozastaven umělým dávkování hormonů. O schéma, které si budeme vysvětlovat, tedy přicházejí.

Pět nejdůležitějších hormonů, které všechno řídí:

Estrogen – Estrogen posílá našim buňkám v těle pokyn k růstu. Podílí se na správné obnově kostí. Dokáže zrychlit metabolismus, ale zároveň i snižovat množství svalové hmoty. U příliš štíhlých žen se jeho produkce zpomaluje. Hladina estrogenu stoupá během cyklu dvakrát: Prvního vrcholu dosahuje v průběhu ovulace, podruhé začíná stoupat během „podzimu“ (viz graf).

Progesteron – Před ovulací je progesteron téměř nepřítomný, jeho činnost totiž podporuje růst děložní sliznice po ovulaci. Pokud žena neotěhotní, jeho tvorba poté ustane a dochází k menstruaci. Tento hormon má mírně sedativní účinky, které nám mohou dopřát hluboký spánek. Přispívá také k zadržování vody v těle.

Folitropin (FSH) a lutropin (LH) – Hormony, které se vzájemně doplňují a vyskytují se u obou pohlaví. U žen podporuje folitropin růst vaječníkových váčků (folikulů) ve vaječnících a stimuluje tvorbu estrogenu. Lutropin zapříčiní uvolnění vajíčka. Hladina obou hormonů cyklicky kolísá, nejvyšší hodnoty mají při ovulaci.

Testosteron – Jde mužský pohlavní hormon, který se však v menším množství vyskytuje i u žen. Svého vrcholu dosahuje opět v době ovulace.

Cyklus jako analogie ročních období

Zima – To jsou dny, během kterých probíhá samotná menstruace. Obvykle se cítíme dost unaveně, nejraději bychom si zalezly někam pod peřinu. Držíme se zpátky, nevyhledáváme společnost ani nemáme chuť se pouštět do velkých akcí. Bazální teplota je v těchto dnech nejnižší. Možná to nezní nijak vesele, ale je důležité se na tuto fázi klidu těšit, respektovat ji a užít si ji. V některých moderních podnicích ostatně mají ženy možnost pracovat během těchto dnů z domova, nebo dokonce mají volno úplně. Co se týká tréninku – je potřeba dát na vlastní pocit a zbytečně se do ničeho nenutit. Obecně však úměrná fyzická aktivita průběh menstruace urychluje a pomáhá zmírňovat doprovázející symptomy.

Jaro –  S koncem krvácení všechno staré odešlo a my se dostáváme do energetické fáze. Opět se nám vrací chuť a elán pouštět se do nových věcí. Jsme schopné podávat vyšší výkon, změny jsou patrné v práci i během tréninku. Máme chuť vyrazit ven, cítíme se plné energie, nedělalo by nám ani problém vystoupit před davem lidí. Bazální teplota se pozvolna zvyšuje. Tělo se nachází v anabolické fázi. To znamená, že se v tréninku můžeme zaměřit na rozvoj síly.

Léto – Ovulací neboli uvolněním vajíčka začíná druhá polovina cyklu. Stále máme pocit jistoty, všechno běží dobře podle plánu, uklidit celý dům je snadná věc. Bazální teplota dosahuje svého maxima. Dominanci přebírá progesteron, který dostává tělo do katabolické fáze. To má za následek vyšší nároky na termoregulační systém a postupně se snižuje svalová síla. Spousta žen necítí žádné velké změny v tréninku, ale je potřeba se umět řídit vlastním pocitem.

Podzim – Naše nálada se začíná měnit. Věci již neběží tak hladce a podle plánu. Dostáváme se do situací, kdy to, co bylo minulý týden naprosto snadná věc, je najednou vysilující. Fyzická energie i výdrž klesají, projev emocí je naopak výraznější. Tělesná teplota klesá. Občas se můžeme cítit podrážděně. Proto je tato fáze ideálním časem pro očistu od mentálních či fyzických nánosů. Uvědoměním si předmenstruačního období pomůže nejen nám, ale i našemu okolí. Tato fáze je nejnebezpečnější, co se týká možnosti zranění, jelikož povoluje svalový tonus i vazivo. Pokud zrovna nemusíš, vyhni se náročnému zatížení.

Proč je vnímání cyklů důležité?

Když budeme opomíjet cykličnost svého těla, tak se okrádáme o ten super pocit energetických dnů, kdy můžeme zvládnout spoustu práce. Díky správnému využití produktivních dnů si naopak můžeme užít i několik dní zaslouženého klidu, který naše tělo rovněž potřebuje.

Dalším faktorem je negativní vliv na pevnost našich kostí v případě nerovnováhy našeho hormonálního systému. Nedostatek určitých hormonů má za následek řídnutí kostí vedoucí k únavovým zlomeninám, které jsou strašákem nejen nás sportovkyň. Pokud jdeme proti své přirozenosti, tělo nám to vrátí, například v podobě bolestivé menstruace.

Text: Petra Kuříková | Foto: Shutterstock