Ty a pes: budujeme kondici plaváním

Kondici svého psa nemusíš budovat pouze při běhu, stejně dobře může posloužit i plavání. Když jsou příliš velká vedra, která psi hůře snášejí, je na čase vyměnit canicross a lesní cesty za rybník a plovací vestu. Poradíme ti, jak na to.

Když se oteplí, je u psa potřeba začít dávat pozor na přehřátí. Běhat společně můžeme brzy ráno anebo pozdě večer. Psi vysoké teploty tolerují hůře než lidé, a navíc jim může rozehřátý asfalt popálit tlapky. A tak je ve velkých vedrech daleko lepší vyzkoušet společné plavání, kde pes buduje fyzičku, klouby si odpočinou a získáte i novou společnou aktivitu. Nebo to můžete spojit, a popřípadě přidat ještě kolo a máte triatlon.

Proč zařadit plavání

  • V teplém počasí je to ideální vyžití pro vás pro oba a nemusíš mít strach, že se pes přehřeje.
  • Plavání nezatěžuje pohybový aparát, a současně se u toho skvěle buduje kondička.
  • Pobyt ve vodě zpestří tréninky a pes si odpočine od tahání. Až ho po pauze znovu zapřáhneš, uvidíš to nadšení.

Jak naučit psa plavat

Někteří psi vodu milují. Prostě tam vlezou a plavou. Pokud tvůj čtyřnohý parťák patří do této skupiny, máš vyhráno.

Druhá skupina psů má vodu ráda, ale to plavání není nic moc. Zadek jim jde ke dnu, předníma tlapkama stříkají vodu kolem sebe a vypadá to spíš, že se topí, než že by plavali. Čím více cákají, tím více panikaří. Tady pomůže plovací vesta, která srovná plavecký styl a psa nadnese. Ten se díky tomu uklidní a bude z nové činnosti daleko více nadšený.

Třetí skupina psů do vody nevleze. Případně se namočí po tlapky maximálně po břicho. Dál ani krok. Častou příčinou je strach – ať už z neznámého pocitu, hloubky nebo bůhvíčeho. Každopádně pokud má pes vodu rád, ale bojí se, tak opět pomůže plovací vesta – ta mu dodá pocit bezpečí, protože ho nadnáší. K tomu ho můžeš motivovat třeba pamlskem, hračkou nebo dalším psím kamarádem, který plavat umí a ten tvůj to od něj odkouká. Kritický bod je, když pes ztratí pevnou půdu pod nohama. Pokud to ale překonáte, máte vyhráno. Ovšem i tak postupujte pomalu, nic není potřeba uspěchat.

Není plavání jako plavání

Tvůj pes plave? Paráda! Tak se pustíme do kondičního plavání. Právě tě totiž vyvedeme z častého omylu: Jít k rybníku a házet hračku do vody, kdy pro ni pes běhá, chvíli plave a nosí, není úplně efektivní. Aby se při plavání pracovalo na kondici, je potřeba, aby hafan plaval v klidu, a hlavně v kuse. Jak dlouho, to záleží na věku a formě, ve které pes je. Plavat je možné i se štěňaty nebo psími seniory. Jen podle toho upravíš délku a čas.

Jak plavání nastavit, aby mělo tréninkový efekt?

Se psem můžeš přímo do vody, nebo ho lze doprovázet na loďce nebo paddleboardu. Tak či onak je dobré u toho psa motivovat k pohybu. Ideálně ho slovní pochvalou ujistit, že právě tohle je to, co po něm chceme. Také jednoznačně vymez pravidla – pes neleze na loďku ani na tebe a držíte si od sebe rozumný odstup. Pak je to správně a společně si to lépe užijete. Většině psů chvilku trvá, než pochopí, že mají plavat vedle tebe nebo před tebou. Vydrž a správné pokusy chval. Takovýto delší a souvislý pobyt ve vodě už počítáme jako trénink a děláte tak první krůčky k budování kondice psa, aniž by ho bylo nutné ve vedrech zapřahat do postroje.

Jak dlouho a jak často?

První plavání by stejně jako trénink v postroji mělo trvat opravdu jen pár minut a pak je třeba nechat psa odpočinout. Postupně můžeš podle kondičky psa, a pokud budete plavat pravidelně, pobyt ve vodě navyšovat. Při tréninku 3–4x týdně se můžete během léta dostat až na hodinu v kuse. Když začnete hned na začátku léta, tak se na podzim připravíte ve vodě a všechny naplavané kilometry v canicrossu jistě oceníte.

Triatlon se psem

Běh, kolo a plavání se psem. Ano, i v triatlonu se psem lze závodit. V Čechách probíhají dvě soutěže ročně. Jedna ve Varnsdorfu a druhá v Sadské u Prahy. Plavání se psem je vždy krátké – cca 100–200 metrů. Pak se soutěží na kole podle kategorie 2–4 km a stejná vzdálenost se i běhá. Takže celková vzdálenost psa v tahu je mezi 5–9 km podle kategorie.

Tyto závody se konají v létě, kdy bývá vyšší teplota. Pes tedy musí být na triatlon dobře natrénovaný, aby všechny 3 disciplíny ve vedru zvládl. No a člověk? U toho to je jasné, ale jeho výhodou je, že obvykle snáší teplo lépe.

Tak vám přejeme hezké a proplavané léto!

Text: Karolína Cipro | Foto: Shutterstock