Vyběhni se psem a zkus canicross!

Vyběhni se psem a zkus canicross!

Rád(a) běháš a máš doma psa. Nebo si ho chceš pořídit a nevíš, jak pak svoje aktivity skloubit? Vyzkoušej canicross – běh se psem, kdy je pes na postroji a svým tahem ti pomáhá k větší rychlosti. Samozřejmě v ideálním případě. Aby to totiž takhle vypadalo, je potřeba společně trénovat.

Canicross není o tom, že vezmeš psa, vyrazíte spolu běhat, ale měl by být o tom, že jste spolu se psem jeden tým. Pes ti pomůže a ty naopak vnímáš, jak na tom tvůj čtyřnohý parťák je a i podle toho přizpůsobíš trénink.

Plemena pro běh zrozená

Nejprve se mrkneme na to, pro jaké psy to je vhodné. V podstatě platí, že kromě zdravotních omezení může běhat jakýkoliv pes – od mini čivav po maxi psy. Samozřejmě čím menší pes, tím méně ti v tahu pomůže. Ale zase třeba při běhu z kopce to nakonec vlastně oceníš.

Nejčastěji se běhá s aktivními psy, kteří pohyb milují – tedy s ohaři, teriéry a ovčáckými psy. Neznamená to ale, že by právě tvůj pes pro cannicross vhodný nebyl.

Mistrovské závody v posledních letech vyhrávají závodníci se speciálními kříženci pro tento sport – evropskými saňovými psy. To jsou kříženci německého ohaře a chrta. Často v sobě mají už i něco dalšího, ale všichni mají společnou chuť pracovat a neskutečnou sílu.

Pozor na věk

Pes do jednoho roku až roku a půl roste a dospívá. Pokud tedy máš štěně nebo mladšího psa, tak s ním zatím běhej jen na volno a s canicrossem raději počkej. Společně pak budete moci běhat mnoho let, tak není potřeba na začátku nic uspěchat.

Pokud máš mladého psa, můžete spolu běhat na volno a psa u toho řádně socializovat a zvykat na různé situace. Pes, který je od mala zvyklý na různá prostředí, povrchy a místa, se pak v canicrossu ničeho nezalekne.

Naopak u starších psů, kteří jsou v kondici, není potřeba pohyb nijak omezovat. Pokud má hafan z běhání radost a nic ho nebolí, tak můžete s chutí trénovat nebo klidně i závodit.

Často se nás také lidé ptají, jestli je možné začít trénovat se psem, kterému je více let. Se psem můžete začít kdykoliv. Máš doma nadšeného pětiletého chlupáče? Klidně se do toho pusť! Je to jako s během. Začít můžete kdykoliv a pak jen stačí vytrvat.

Jak dlouho, jak daleko a kudy běžet?

Se psem běháme převážně terénem. Je to kvůli psím tlapkám. Psi totiž běhají na boso, a je tedy dobré vybírat měkčí cesty. Ale neznamená to, že byste nikdy nemohli běžet po asfaltu. Naopak je přínosem rozumně střídat povrchy. Psí tlapky se tak zpevní a hafana pak jiný terén nerozhodí. Pestrost tratí je pro psa naprosto zásadní.

Se vzdálenostmi to je u canicrossu naopak velmi různé. Vyběhnout můžete na extrashort závod dlouhý 2 km, nebo naopak na ultratrail o 70 a více kilometrech. Většina závodů ale probíhá na tratích 4–8 km. Vrchol závodní sezóny – mistrovství ČR, Evropy a Světa – se pořádá vždy spolu s dalšími mushingovými disciplínami, jako je spřežení psů, koloběžka se psem a kolo se psem, a to všechno na tratích právě okolo 5 km. Rychlosti vítězů jsou pak téměř neuvěřitelné – kluci běhají i průměrkou 23 km/h.

Jestli holduješ delším tratím, tak jen pozor na psa. Na 3 kilometry lze natrénovat docela rychle, ale dostat se na dvacítku psovi prostě chvilku trvá. A to nejen fyzicky. U psa je totiž potřeba dávat velký pozor na motivaci.

Proč pes běhá?

Všichni víme, co je naše motivace k běhu – někdo hubne do plavek, jiný se chce zlepšit a další třeba vyhrát. Máme cíl a ten nás motivuje vyběhnout na další trénink. A jak to má pes? Pes běhá a tahá tě proto, že ho to baví. Prostě právě tady a teď. Jakmile mu radost ze společného pohybu zkazíš, tak běhat nebude. A tohle je zásadní pravidlo, které nás provází celým společným tréninkem i závody: psa to musí bavit.

My tedy celou společnou aktivitu plánujeme tak, aby proběhla s nadšením. A hlavně končíme vždy dříve, než je pes znuděný nebo nedejbože unavený a vyřízený.

Co na canicross budeme potřebovat? (může být větší box)

Ohledně vybavení je canicross stejně jednoduchý jako běh. Ty potřebuješ boty a sportovní oblečení. Navíc je pro běh se psem důležitý opasek, ke kterému si připneš psa pomocí odpruženého vodítka. Pes má na sobě postroj, aby se mohl do tahu pěkně opřít.

Velký pozor je potřeba dát hlavně na výběr vodítka a postroje. Jak jsme si již říkali, pro psa je jedinou motivací radost z pohybu. A když mu radost zkazíme třeba právě špatně sednoucím postrojem a nebo cukáním nekvalitním vodítkem, tahat nám jednoduše přestane.

Postroj

Postroje máme dva hlavní typy:

Krátké postroje – končí v půlce zad a jsou spíše univerzální. Pokud od psa nechceš extra tah, a nechceš se zabývat tím, že musí být po celou dobu společného běhu před tebou, tak je to fajn volba. Pes je totiž na krátkém postroji velmi dobře ovladatelný. Také není nezbytné, aby byl celou dobu před tebou. Když se zařadí vedle tebe, nebo dokonce za tebe, postroj ho nijak nedře. Z krátkých postrojů máme moc rádi Line od značky Non-stop dogwear. Postroj totiž vychází z tažných postrojů, má tvar krku do tvaru V a je příjemně polstrovaný. A využijete ho i na výlety.

Dlouhé postroje – končí až u kořene ocasu psa. Pes se do nich může opřít celým tělem, takže tah je efektivnější. Pes ale v tomto postroji musí být před tebou, ideálně v tahu. Jakmile se pes zařadí vedle tebe, postroj se přetáčí a může psa odírat nebo strhávat. Z dlouhých postrojů máme oblíbený model Freemotion od Non-stop dogwear. Tento postroj lze částečně nastavit, takže velikost se vybírá jen podle velikosti krku. Také je jako jediný na trhu speciálně vyvinut na tah vedený k člověku, tedy nahoru. Ostatní postroje jsou primárně vyvíjené do spřežení, kde tažné vodítko jde směrem k zemi. Při použití těchto postrojů v canicrossu je pak u citlivějších psů problém, vadí jim totiž tlak postroje na pánev.

Vodítko s amortizérem – bungee leash

Vodítko, které spojuje tebe a psa, musí být na canicross pružné. Ideální je, když je v popruhu guma rovnou vetkaná. Vodítko pak pruží celé a společný běh je plynulejší. Pes by ho v ideálním případě neměl nikdy natáhnout na doraz – vodítko pak celou dobu pruží a nedochází k nárazům.

Dobré je také koukat na kvalitu karabin – ideální jsou lehké krabiny, třeba hliníkové. Zámek na karabině je výhodou – nestane se, že by se otevřela a vyletěla směrem k vám. Dále pak podle pravidel mezinárodní federace karabina nesmí být u člověka. Vodítko tedy karabinou chytneme k postroji a na opasku je vlastní řešení, jak vodítko připojit.

Opasek pro člověka

V dnešní době je fajn, že jsou již k dispozici speciální canicrossové opasky, které respektují běh. U opasku je totiž výhodou, když tah je veden přes hýždě. Jakmile se ti opasek dostane na bedra, tak tě pes tahem přetočí. Pak budeš při běhu dopadat mnohem více na paty a současně tě z toho začnou dříve nebo později bolet záda.

Další, čeho je dobré si všimnout, je typ upevnění vodítka. Vodítko by se mělo dát přidělat na karabinu nebo kroužek, který je pohyblivý. Když pes změní rychle směr, tak tě to nestrhne, ale vodítko se plynule posune po opasku. Naším oblíbencem je opasek CaniX od Non-stop dogwear, kterému předcházelo několik modelů běžeckých opasků, než doladili sedák do posledního detailu.

Že chceš začít? No skvělé! Tímto tě vítáme do party canicrossových nadšenců. Než vyjde další díl, další tipy o běhání najdeš na běhejsepsem.cz, kde se můžeš přihlásit i na první trénink pro úplné začátečníky. Spousta rad je i na YouTube kanálu Běhejsepsem.cz.

Text: Karolína Cipro | Foto: Shutterstock