Propadl(a) jsi canicrossu? Věříme, že ses pro běh se psem nadchl(a) stejně jako my a pravidelně trénuješ nejen sólo, ale právě i se svým čtyřnohým parťákem. Pokud jsi soutěžní typ, tak víš, že právě na závodech si nejlépe prověříte, jak efektivně trénujete.
Že závodům nehodluješ? Zrovna v canicrossu bys sis to měl(a) vyzkoušet, a to právě kvůli svému chlupáči. Závody psy totiž strašně baví. Je tam totiž drobná nervozita na startu, předbíhání a hlavně úplně jiná atmosféra než na pravidelných trénincích. Poradíme ti, jak na to.
Krok 1: Jak vybrat ten správný závod?
I když to může vypadat, že žádné závody hned tak nebudou, přesto si vyber nějaký už teď a přihlas se. Ty nejoblíbenější závody bývají obsazené dřív, než řekneš sedni.
Zaměř se na trasu. Podívej se třeba na fotky nebo videa z předešlých ročníků. Závody s širokými cestami jsou sice na jednu stranu nudné, ale zato bezpečné pro předbíhání a máš na nich přehled o ostatních soupeřích. Psovi se také lépe poběží tam, kde je více prostoru, pokud ještě neumí tahat a předbíhat ve skupině, a to obzvlášť při tom všem štěkotu a adrenalinu.
Důležitá je i vzdálenost. Ta je celkem individuální, každý z nás uběhneme něco jiného a někomu svědčí sprint, někomu spíš vytrvalost. Ovšem v canicrossu se musíme zaměřit na vzdálenost, kterou zvládne bezpečně uběhnout náš pes. Pokud jsi ultramaratonec, ale tvůj pes začíná, zvol raději kratší závod kolem 5 km. Pes ti za to poděkuje a postupně se společně vyběháte na delší tratě. Ohled musíme brát nejen na fyzickou kondici, ale také na psychiku. Tahat 5 km v kuse je jako uběhnout 20 km na volno. A jestli začínáte oba, zvolte opravdu kratší trasu.
Vybírej podle startu. Ten je totiž pro psa jednou z nejtěžší částí závodu – ty jsi nervózní, všude kolem někdo křičí, štěká a těch psů okolo! Pro začátek je ideální intervalový start, kde je akorát jeden kolega před vámi, druhý za vámi, ale vybíháte sami v předem přiděleném čase, postupně v 10–60 vteřinových rozestupech. Další typy startů jsou ještě hromadný a Gundersen.
Krok 2: Co s sebou na závod?
Je to tady, jde se závodit! Co bys kromě psa měl(a) mít s sebou? Nám se osvědčil tento seznam:
- Postroj pro psa (dobře padnoucí)
- Vodítko s amortizérem (odpružené s karabinou jen na straně u psa)
- Běžecký opasek pro tebe
- Očkovací průkaz psa s platným očkováním proti vzteklině
- Miska na vodu
- Aspoň 1,5 litru čisté vody, kdybyste parkovali daleko od zdroje
- Cokoliv, v čem se ti dobře běhá (sportovní oblečení a boty)
- Hodit se může i kbelík s houbičkou pro pohodlnější chlazení psa
- V chladnějším počasí obleček pro psa (do auta, kennelky)
Krok 3: Závod začíná
Když na závod dorazíš, máš 3 důležité úkoly. Napojit psa, registrovat se a vyvenčit psa. Ideálně v tomto pořadí. U kratších závodů je velkou výhodou si předem projít trať, abyste věděli, co vás kde čeká.
Napájení psů je moc důležité. Ve zkratce jde o to dát psovi napít asi 2 hodiny před závodem (nebo tak, jak je naučený a zvyklý), aby tělo stihlo tekutiny vstřebat. S žaludkem plným vody se běží opravdu špatně. A kolik? Drž se pravidla 15 ml na 1 kg váhy psa, to znamená, že 10kilový pes potřebuje 1,5 dcl. A čím napájet? Ideální je vodu něčím vylepšit, aby byla jistota, že pes vypije vše. Nám se osvědčil drink Mamut Pre-run, který psům chutná, a ještě k tomu pomáhá. Zkusit ale můžeš do vody rozmíchat trochu energy paté nebo paštiky. Super je i Omega-3 olej. Psa pak dej odpočinout do auta do kennelky či klece, na kterou musí být samozřejmě zvyklý a naučený. Napájení si určitě vyzkoušej i před tréninkem. Budeš tak vědět, jak dlouho po napojení je potřeba psa vyvenčit.
Mezitím se běž registrovat. Na registraci dostaneš startovní číslo, které si viditelně připneš na sebe. Většina závodů je v dnešní době měřená čipovou časomírou, takže dostaneš i čip. Čip opět patří na člověka. V rámci registrace vám ještě zkontrolují očkovací průkaz. Ještě pozor, některé závody mají kategorie rozdělené podle hmotnosti psa. Takže se může stát, že na registraci musíš dojít i se svým čtyřnožcem kvůli převážení.
Důkladně vyvenči psa asi tak hodinu před startem. Prostě venči a choď se psem tak dlouho, dokud nevykoná obě potřeby.
Krok 4: Jde se na start
Asi tak 20–30 minut před vaším startem vyndej odpočatého, napojeného a vyvenčeného psa z kennelky. Projděte se, rozehřejte, oba se protáhněte a vyrazte na start. Pes se stejně jako člověk potřebuje rozcvičit a zahřát, takže nikdy neber psa z auta rovnou na start.
Na startu buďte 5–10 minut před „vaším“ časem. V prostoru startu (i cíle) měj psa na krátkém vodítku na obojku. Na socializaci a zdravení dalších psů bude mít dost času po závodě, teď by ho to zbytečně rozptýlilo.
Krok 5: Závodíme, co síly stačí!
Odstartováno! Pokud jste alespoň párkrát potrénovali, znáš sebe i psa a zřejmě tušíš, jak rozložit síly. Za všech okolností mysli na to, abys svoje tempo přizpůsobil(a) svému parťákovi. Jste tým, tak závoďte spolu, a když něco nepůjde podle plánu, nezoufej. Zapamatuj si to a věnuj tomu víc pozornosti později v tréninku. Hlavně se kvůli tomu zbytečně nerozčiluj, pes vše pozná.
Před startem si stanov cíl. Jak rychle chcete (nebo můžete) běžet? Jakou průměrnou rychlostí běháte stejnou vzdálenost při trénincích? Podle toho si nastavte tempo hned od začátku, nenechte se unést atmosférou a nepřepalte start. Zhruba v půlce můžete malinko zrychlit a poslední kilometr do cíle běžte, co vám síly stačí! Mějte radost a závod si užijte, pes všechny emoce vnímá, a tak je důležité, aby byly pozitivní.
Jak se chovat během závodu?
Závod není procházka v parku, tady je každý kontakt mezi psy špatně. Problém nastává obvykle při předbíhání. Psi na trati mohou běžet vedle sebe, předbíhat se, ale nesmějí na sebe nabíhat, očuchávat se, vytlačovat se z trati nebo se nenechat volně předběhnout, to vše jsme už zažili. O kousnutí ani nemluvě. Za takovéto chování na trati můžete být diskvalifikováni.
Tohle tedy musíš mít na paměti. Potyčka s jiným psem může být hlavně pro mladé nebo citlivé psy špatnou zkušeností, která je od dalšího závodění může i odradit. A jak to tedy udělat správně?
Při předbíhání chyť psa na kratší vodítko a nepouštěj ho k předbíhanému psovi. Zavolej na běžce před vámi, ze které strany ho předbíháte. A naopak, pokud někdo předbíhá vás, uvolněte mu cestu a psa si opět drž na krátko. Kdyby si pes chtěl opravdu hodně hrát, klidně zastavte. Pár vteřin, které při ohleduplném předbíhání ztratíte, za šrámy na psí duši rozhodně nestojí.
Krok 5: Hurá, hurá, jsme v cíli!
Doběhli jste a to je paráda! Teď ovšem nezapomeňte uvolnit cestu pro soupeře, kteří doběhnou za vámi. Také nezapomeň na psa – vždyť jste doběhli dva! Takže se raduj, psa pochval a odměň. Jak? Někteří psi milují, když se mohou ponořit do kádě s vodou a pořádně se osvěžit, někteří mají v cíli rádi svojí misku s vodou.
Také psovi nedovol si jen tak lehnout a odpočívat, naopak ho přecvakni na obojek a nepružné vodítko a běž se s ním tak 10–15 minut vychodit a protáhnout (klidně i sebe). Potom si můžete pohrát s oblíbenou hračkou.
Na závěr dej psovi napít. Když bude v kádi s vodou, pít mu moc nedovol, aby se nepřepil a nepozvracel. Raději mu asi tak 20 minut po doběhu dej zhruba 2/3 objemu, co měl před závodem, my do vody nejraději mícháme drink Mamut Recovery.